• منو
  • منو

معایب سفرهای هوایی در دوران فراگیری کرونا

بلیط هواپیما

چند ماهی است که از درگیری تمام جهان با ویروس منحوس کرونا می گذرد و همواره علاوه بر جان انسان ها تمامی مشاغل و کسب و کارها را تحت تاثیر خود قرار داده است. از این رو تمامی کشورهای جهان تصمیم گرفته اند به منظور قطع زنجیره انتقال کرونا و کاهش میزان انتقال آن به سایر افراد تا حد امکان از انجام سفرهای غیر ضروری مردم جلوگیری نمایند تا از حجم رفت و آمد و تجمع افراد کاهش یابد. اما با این وجود نمی توان از انجام تمامی مسافرت ها جلوگیری نمود و برخی از افراد به دلیل شرایط ویژه کاری که دارند مجبور هستند به مسافرت بروند. یکی از وسایل نقلیه ای که در این میان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد هواپیما است که به منظور سریع رسیدن به مقصد می تواند گزینه مناسبی باشد. اما همچنان سفر با هواپیما در ایام درگیری با کرونا نیز با چالش ها و خطرات بسیاری روبرو است که در ادامه بیشتر به بررسی آن می پردازیم.

gerdgard_blog_01بهترین وسیله نقلیه عمومی جهت دور ماندن از کرونا

می توان گفت با توجه به شرایط موجود و افزایش میزان مبتلایان به کرونا در جامعه خرید بلیط هواپیما ارزان و سفر هوایی بهترین انتخاب ممکن جهت جابجایی بین شهرهای مختلف باشد. البته در همین راستا فعالیت برون مرزی هواپیما های ایران و سایر کشورها به کل کشورهای جهان همچنان ممنوع می باشد مگر در موارد خاص و جابجایی اتباع خارجی و انتقال آن ها به کشور اصلی خود امکان پذیر است. اما به طور کلی می توان گفت با انتخاب هواپیما در مقایسه با قطار و اتوبوس برای مسافرت در ایام کرونا می توان به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش داد.

حال که بحران کرونا همه چیز را تحت تاثیر خود قرار داده است شرکت های هواپیمایی نیز قوانینی به منظور رعایت موارد بهداشتی و استفاده از ماسک و دستکش لحاظ نموده اند و علاوه بر آن دائما داخل هواپیما را ضدعفونی می کنند اما با این وجود همچنان خطر ابتلا به ویروس کرونا در سفرهای هوایی وجود دارد و باید حتی الامکان از انجام این سفرها و حضور در اماکن شلوغ خود داری نمود.

خرید بلیط هواپیما

با لغو شدن تمامی سفرها به منظور رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی قیمت بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس نیز به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا نمود، به طوری که تا کنون هیچ وقت به این میزان کاهش چشمگیر قیمت را نداشته است. زیرا هواپیما نیز اگر چه سریعتر از سایر وسایل نقلیه مسافران را به مقصد می رساند اما به دلیل ازدحام جمعیتی که در آن وجود دارد باز هم می تواند یک عامل انتشار کرونا محسوب شود. از این رو میزان تقاضا برای خرید بلیط های هواپیما بسیار کاهش یافته است و اکثر افراد نیز به دلیل همین محدودیت ها ترجیح می دهند با خودروی شخصی خود به مسافرت بروند و یا اینکه مدتی کلا از رفتن به سفر منصرف می شوند.

با توجه به قانون فاصله گذاری اجتماعی و تعطیل شدن بسیاری از مشاغل غیر ضروری میزان فعالیت آژانس های هواپیمایی و مسافرتی به شدت کاهش یافته است و افراد ترجیح می دهند به منظور جلوگیری از انتشار بیشتر ویروس به صورت آنلاین اقدام به خرید بلیط نمایند. یکی از بهترین وب سایت ها که به جهت رزرو بلیط می توان به آن مراجعه نمود وب سایت و اپلیکیشن مستر بلیط است که همیشه بهترین پیشنهادات سفر را به مشتریان خود ارائه می دهد.

gerdgard_blog_02

انتقال ویروس کرونا حین پرواز

احتمال انتقال ویروس کرونا در طی سفر با هواپیما و هر وسیله نقلیه عمومی دیگری اگر به تمامی موارد بهداشتی ذکر شده توجه نشود به شدت بالا است و ممکن است افراد در اثر یک سهل انگاری کوچک به کرونا مبتلا شوند و جان خود و سایر اعضای خانواده و دوستانشان را به خطر بیاندازند. بنابراین در سفر با هواپیما فاصله دو متری را با هر یک از مسافران رعایت نمایید و در صورتی که یکی از مسافران علائمی مانند عطسه، آبریزش بینی، سرفه، تب و .. داشت بهتر است فاصله خود را با او بیشتر حفظ نمایید و دائما از دستکش و ماسک استفاده کنید. همچنین بهتر است از مصرف غذاها و خوراکی های موجود در هواپیما به شدت بپرهیزید، زیرا این پک های تغذیه ای تا زمانی که به دست شما برسند با میز، صندلی و دست مهماندار و … برخورد داشته اند و احتمال آنکه ویروسی شده باشند وجود دارد. بنابراین تا حد امکان سعی کنید تا بهبود شرایط از سفرهای غیر ضروری بپرهیزید و در صورت لزوم در طی سفر حتما تمامی نکات و موارد بهداشتی را رعایت نمایید.

رفت و آمدهای افراد در هواپیما و افزایش میزان ابتلا به کرونا

سفر با هواپیما در چنین شرایط بحرانی با وجود آنکه یکی از بهترین روش های مسافرت با وسایل حمل و نقل عمومی محسوب می شود اما همواره دارای معایب و مشکلاتی می باشد که می تواند انتشار ویروس را افزایش دهد. یکی از مهم ترین عوامل انتشار ویروس کرونا در داخل هواپیما رفت و آمدهای بی رویه مسافران می باشد. بنابراین کافی است که تنها یکی از مسافران به ویروس کرونا مبتلا باشد تا بخش قابل توجهی از مسافران هواپیما به ویروس کرونا مبتلا شوند. اگر چه این روزها تمامی پروازها با رعایت فاصله برگزار می شوند و معمولا مسافران در فاصله زیادی حدود ۲ متر از یکدیگر در ردیف های هواپیما می نشینند اما به دلیل رفت و آمدهایی که افراد برای استفاده از سرویس بهداشتی و یا استفاده از وسیله یا … دارند همچنان ویروس کرونا میزبان دیگری خواهد یافت و به فرد بعدی که در آن مسیر عبور کرده و صندلی ها و سایر وسایل را لمس می کند منتقل می شود.
بهترین صندلی ها در هواپیما که رزرو آن ها می تواند تا حدودی از خطر ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری نماید صندلی ردیف های کناری و صندلی های کنار پنجره می باشد. این صندلی ها در فاصله دور دست تری از سایر صندلی های وسط و یا کنار راهرو قرار داردند و از طرفی افرادی که معمولا این صندلی هارا رزرو می کننند کمتر از سایر مسافران برای کارهای مختلفی از جمله برداشتن وسیله از چمدان خود و یا رفتن به دستشویی جابجا می شوند در نتیجه احتمال ابتدا به ویروس کمتر خواهد شد.

کاهش میزان تعداد پروازها

گسترش و فراگیر شدن ویروس کرونا در جامعه باعث شده که میزان پروازهای شرکت های هواپیمایی در مسیرهای هوایی مختلف کاهش یابد و دیگر افراد نتوانند در زمان مورد نظر خود را به سمت مقصد حرکت کنند. از طرفی با کاهش میزان مسافران و عدم تکمیل ظرفیت هواپیما اکثر پروازها نیز لغو و کنسل می شوند تا تعداد مسافران به حد نصاب برسند. همین افزایش جمعیت و موکول نمودن بیشتر پروازها به آخر هفته موجب شده است که میزان رفت و آمد ها در فرودگاه در آن روزها افزایش یابد و افراد بیشتری با یکدیگر در تماس باشند. در نتیجه شرایط برای انتشار ویروس بیشتر فراهم می شود و متاسفانه افراد بسیاری ممکن است در همین طی نمودن مراحل پرواز و مدت زمان حضور در فرودگاه در اثر تماس با وسایلی مانند پله ها، صندلی، باجه ، فروشگاه و .. و عدم رعایت فاصله کافی با سایر افراد به ویروس کرونا مبتلا شوند.

gerdgard_blog_03

توصیه های بهداشتی برای داشتن سفرهوایی ایمن از کرونا

بر اساس آمار و تحقیقات انجام شده میزان مبتلایان به ویروس کرونا روزبه روز در سراسرجهان در حال افزایش است و در صورتی هر یک از افراد به نکات و توصیه هایی که سازمان بهداشت جهانی اعلام می کنند عمل ننمایند می تواند شرایط بحرانی تر شود و قطع زنجیره ویروس کرونا به آسانی و در طی مدت زمان کوتاهی امکان پذیر نباشد. علاوه بر تمامی نکاتی که در رابطه با پیشگیری از کرونا ارائه شده است مسافران نیز باید در طی سفرخود به توصیه های بهداشتی توجه نمایند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

شستن مرتب دست ها
استفاده ازژل های شستشو دهنده
استفاده از وسایل حمل و نقل شخصی
پرهیز از دست زدن به بینی، دهان و چشم ها
پرهیز از دست زدن به وسایل عمومی موجود در فرودگاه، ترمینال ها و …
استفاده از ماسک
به همراه داشتن تمامی وسایل مورد نیاز
به همراه داشتن میوه و خوراکی های مورد نظر به عنوان تغذیه در طول سفر
دوری از استرس و اضطراب

بیمه مسافرتی کرونا

امروزه بیمه های مسافرتی کرونا را نیز تحت پوشش قرار می دهند. بنابراین اگر این ایام به هر دلیل مجبور شدید که با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به مسافرت بروید به شما پیشنهاد می کنیم که حتما در هنگام رزرو بلیط بیمه مسافرتی را نیز خریداری نمایید. در واقع با خرید این بیمه سفر خود را تا حدودی ایمن ساخته اید. در صورتی که مسافران بیمه مسافر را خریداری کرده باشند و در طی سفر به کرونا مبتلا شوند این بیمه ها بخش قابل توجهی از هزینه های مسافران مبتلا به کرونا را تحت پوشش قرار می دهند. بنابراین اگر مجبور هستید که یکی از مسیرهای هوایی پر تردد استفاده نمایید مانند مسیر تهران اصفهان، بهتر است که پیش از اقدام به رزرو آنلاین بلیط تهران اصفهان برای خرید بیمه مسافرتی نیز اقدام کنید. معمولا اکثر وب سایت های ارائه دهنده انواع بلیط خدمات جانبی سفر مانند خرید بیمه مسافرتی نیز انجام می دهند و دیگر نیاز به مراجعه حضوری به آژانس های مسافرتی و خارج شدن از منزل نمی باشد.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *