• منو
  • منو
فرهنگ در تایلند

فرهنگ در تایلند

Avatar
بلیط هواپیما

تایلند کشوری با مردمانی متفاوت و فرهنگی که بیشتر تحت تاثیر عقاید و سنت های گروه هایی از اقوام هندی، کامبوج، چین و آسیای جنوب شرقی قرار داره و مهم تر از همه دین بوداست که در همه جنبه های زندگی مردم تاثیر گذاشته و اون هارو به افرادی با نوع و طریقه زندگی متفاوت تبدیل کرده…

این کشور هرگز به وسیله کشور های غربی مستعمره نشده و برای همین هم فرهنگی غنی و سنتی باقی مانده از صد ها سال رو هنوز هم به دوش میکشه و به بخاطر داشتن آداب و رسوم و سنت هایی متفاوت از همه دنیا، دیدنی ها و جذابیت های زیادی برای توریست ها داره. شاید شنیده باشید که تایلند به سرزمین هزاران لبخند هم مشهوره و این موضوع بخاطر لبخندیه که مردم این کشور توی هر شرایطی روی لبهاشونه…در واقع اون ها چه خوشحال باشند، چه بخوان عذر خواهی کنند و یا احساس شرمندگی و عصبانیت کنند همیشه لبخند میزنند و مراقب رفتارشون هستند و همین فرهنگ خوش رویی، خندیدن باعث شده تا این مردم به یکی از مهربان ترین ها در دنیا شناخته بشن. در ادامه با GerdGard.com همراه باشید تا با فرهنگ و آداب و رسوم مردم تایلند بیشتر آشنا بشید.

نوع پوشش مردم در تایلند

 پوشیدن لباس توی این کشور تقریبا آزاده و هرکسی هرجوری که میخواد میپوشه اما نکته هایی وجود داره که بهتره در مورد نوع پوشش این مردم بدونید. تایلند کشور گرم، آفتابی و فوق العاده شرجیه که دمای هوا معمولا حدود ۲۷ تا ۳۵ درجه سانتیگراده و پوشش قانونی و عرف جامعه اینه که لباس های کوتاه و هیچ مشکلی نداره ولی در مورد خانم ها حتما باید روی شانه های پوشیده باشه و معمولا لباس های بندی کمتر استفاده میکنند در واقع هر کسی توی این کشور با توجه به شخصیتش لباس میپوشه و لباس هایی که بیش از حد باز یا روی قسمت شانه باز باشه برای خانم ها در این کشور جلوه مثبتی نداره و محترمانه محسوب نمیشه.

شاید توی قسمت های مختلف شهر افرادی رو با لباس های غیر متعارف و خیلی باز هم ببینید که این نکات رو هم رعایت نکردند یا مردانی که بدون پیراهن در حال راندن موتور هستند ولی اون فرد در جامعه تایلندی به عنوان فرد محترم و خوبی در نظر گرفته نیمشه و برای همین اگه برای سفر به این کشور میرید بهتره این نکات رو رعایت کنید.ممکنه تعجب کنید که خیلی از تایلندی های سنتی توی هوایی که واقعا گرم و شرجیه لباس آستین بلند و شلوار بلند میپوشند و مهم ترین دلایل اون اینه که هم از نورخورشید در امان باشند و هم اینکه خیلی از تایلندی ها دوست دارند محترمانه و مناسب لباس بپوشند. معمولا قسمت های جنوبی تایلند هم از اون جایی که به مالزی نزدیک تره و مردم مسلمان هستند، از لحاظ پوششی خیلی پوشیده تر لباس میپوشند. موقع بازدید از معابد هم خانم ها معمولا لباس هایی که تا پایین زانو باشه و شانه هاشون هم پوشیده استفاده می کنند و معمولا یک شال همراهشون دارند.

آداب و رسوم مردم تایلند

تایلند پنجاهمین کشور بزرگ دنیا که از لحاظ وسعت به اندازه کشور فرانسه است با کوه هایی در قسمت شمالی و سواحلی زیبا در قسمت جنوبی شهر که به ۴ قیمت مختلف تشکیل شده و هر قسمت این کشور فرهنگ و خصوصیات منحصر به فردی داره. فرهنگ شهر های شمالی تایلند بیشتر تحت تاثیر تاریخ پادشاهی لانا قرار داره. مردمی که توی قسمت های شمال شرقی زندگی می کنند بیشتر کشاورزی می کنند و فرهنگ مخصوص و متفاوتی دارند. اکثر مردمی که توی قسمت های جنوبی تایلند هستند هم که خاطر نزدیکی به ساحل ماهیگیر هستند و در قسمت های مرکزی هم که پایتخت این کشور بانکوک در اون قرار داره زمینی حاصلخیز تر داره و مرکز اقتصادی و کشاورزی و همچنین سیاسی و فرهنگی کشور در این منطقه متمرکز شده و بیشترین تراکم جمعیت تایلند توی همین منطقه واقع شده. خانواده های تایلندی خیلی وقت ها تعداد زیادی نسبت به خانواده های غربی دارند و خانواده های سنتی تر معمولا با پدر بزرگ و مادربزرگ ها زندگی می کنند و این موضوع توی این کشور خیلی زیاد پیش میاد.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم این کشور به طور گسترده ای تحت تاثیر دین بودایی قرار داره. تقریبا بیشتر از ۹۴ درصد مردم پیرو دین بودایی هستند و ۴٫۵ درصد هم مسلمانند و بقیه مردم هم مسیحی، هندو و یهودی هستند. دین بودا در تایلند خیلی مقدس و محترم شمرده میشه و احترام نگذاشتن و توهین به مقدسات اون ها جرم تلقی میشه و مجازاتش هم زندانه.این موضوع رو هم یادتون باشه که در تایلند با پا به شخص یا حتی مجسمه بودا اشاره نکنید چون این کار یکی از بدترین توهین ها به حساب میاد.

  • تایلندی ها معمولا علاوه بر نام اصلی خود، نام غیررسمی و معمولا کوتاهی هم دارند که معمولا با این اسم همدیگر رو صدا میزنند. اونها برای ادای احترام و سلام کردن کف دو دست رو در مقایل سینه به هم میچسبونند و به هم سلام می کنند که به این حرکت wai گفته میشه.
  • موقعی که وارد خونه، معبد و خیلی از جاها در تایلندی میشید باید حتما کفشهاتون رو در بیارید و در کنار در ورودی قرار بدید. موقعی که در نزدیکی معابد هستند. حتی اگه موقع ورود به خانه ای به شما گفتند که عیبی نداره با کفش بیاید باز هم بهتره لبخندی بزنید و کفش هاتون رو دم در دربیارید چون این فقط یک تعارفه و این قضیه واقعا برای اون ها مهمه!
  • در مورد نوع غذا خوردن تایلندی ها بهتره بدونید که بیشتر اون ها بیشتر از قاشق و چنگال استفاده می کنند و چاپ استیک کمتر مورد استفاده قرار میگیره.  چون معمولا غذاهاشون به تکه های کوچک تقسیم میشه، کمتر از چاقو استفاده می کنند.
  • مردم تایلند خیلی مهربان و مهمان نواز هستند و ممکنه همینطوری که در حال راه رفتن توی خیابان هستید عده ای جلوی راهتان رو بگیرند و از شما بخوان تا باهاشون عکس یادگاری بگیرید.
  • فرهنگ عجیبی که در مورد قبیله ای به نام پاودانگ (Paudang) در شمال تایلند وجود داره اینه که دختر ها از سن ۵ سالگی حلقه های مسی دور گردنشون میپیچند و تا سن ۲۰ سالگی با ضافه کردن این حلقه ها تقریبا ارتفاع گردنشون به حدود ۲۰ سانتیمتر میرسه.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *