• منو
  • منو
نقشه ترکیه

جغرافیا و نقشه ترکیه

Avatar
بلیط هواپیما

کشور اوراسیایی ترکیه به عنوان پلی در میان قاره آسیا و اروپا قرار گرفته به وسیله تنگه بسقر به دو قسمت تبدیل شده؛ که به قسمت اروپایی اون آسیای صغیر (Thrace) و به قسمت آسیایی این کشور آناتولیا (Anatolia) گفته میشه. موقعیت جغرافیایی خاص این کشور باعث شده تا آب و هوای متفاوتی در قسمت های مختلف اون وجود داشته باشه. به طوری که مناطق ساحلی اطراف دریای اژه و مدیترانه معمولا در زمستان آب و هوایی خنک، بارانی و در تابستان ها گرم و تا حدی خشک داره و در حاشیه ساحلی دریای سیاه بیشترین میزان بارش باران در کل کشور اتفاق میفته.

استانبول یکی از مهم ترین شهر های ترکیه به حساب میاد و بخاطر جذابیت های تاریخی و سواحل زیبا و سرگرمی های متفاوتی که داره همیشه در لیست محبوب ترین شهر های توریستی دنیا قرار داره و آنتالیا با لوکس ترین و مدرن ترین هتل ها و انواع تفریحات ساحلی و آرام بخش، شهر فوق العاده ای برای یک سفر شگفت انگیز به حساب میاد. بهتره با GerdGard.com همراه باشید تا با جغرافیا و موقعیت قرار گیری و مهم ترین شهر های این کشور بیشتر آشنا بشید!

موقعیت جغرافیایی ترکیه

نقشه ترکیه

ترکیه به عنوان سی و هفتمین کشور بزرگ دنیا در میان ۴ دریای مدیترانه از جنوب، دریای اژه از غرب، دریای مرمره بین قسمت اروپایی و آسیایی و دریای سیاه در شمال قرار گرفته و طول اون حدود ۸۰۰۰ کیلومتر میشه و وسعت کشور حدود ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربعه و ۸۱ استان داره به جز سه تای اون ها بقیه استان ها نام استانشون با نام مرکز اون ها یکیه. این کشور کوهستانی از شمال غرب با یونان و بلغارستان، از شرق با گرجستان، ارمنستان، آذربایجان و ایران و از جنوب با عراق و سوریه هم مرزه. مناطق ساحلی ترکیه در مجاور دریای سیاه، دریای مرمره، دریای اژه و مدیترانه قرار گرفته و از لحاظ جغرافیایی اون رو به هفت بخش مرمر، اژه، دریای سیاه، آناتولیای مرکزی، آناتولیای شرقی، آناتولیای جنوب شرقی و مدیترانه ای تقسیم می کنه. قسمت آسیایی ترکیه حدود ۹۷ درصد و قسمت اروپایی کشور تنها ۳ درصد اون رو تشکیل میده.

اطلاعات مفیدی در مورد ترکیه!

پایتخت این کشور آنکارا و بلند ترین نقطه اون کوه های آرارات با ارتفاع ۱۶,۹۴۸ فوت هستند. جالبه بدونید که قدمت این کشور به ۸۸۰۰  سال پیش برمیگرده و شهری به قدمت دوران نو سنگی به نام چاتال هویوک در آناتولی مرکزی قرار داره که به عنوان قدیمی ترین زیستگاه بشر از اون یاد میشه. دو تا از عجایب هفتگانه دنیا در کشور ترکیه قرار گرفتند که یکی از اون ها معبد آرتمیس و یکی آرامگاه هالیکارناسوسه. این موضوع رو هم باید شنیده باشید که به شهر استانبول در قدیم قسطنطنیه می گفتند و علت اون هم این بود که در اون زمان این شهر پایتخت رم باستان بود.

مهم ترین شهر های ترکیه

ترکیه یه عنوان کشوری توریستی با آب و هوا و طبیعتی دلپذیر، شهر ها و جزایر زیادی داره که بیشتر ایام سال شلوغ و پر تردد هستند که از بین اون ها استانبول، آنکارا و آنتالیا بیشتر از همه مقاصد مورد توجه ایرانی ها قرا می گیره. بهتره با گِردگَرد همراه باشید تا مختصری از موقعیت جغرافیایی و شرایط این شهر هارو مرور کنیم.

استانبول

نقشه استانبول

استانبول بزرگ ترین شهر در ترکیه با وسعنی حدود ۱۵۳۹ کیلومتر مربع که در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار گرفته و به وسیله تنگه بسفر به دو قسمت آسیایی و اروپایی تقسیم شده. این شهر در سال ۲۰۱۰ به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا انتخاب شد و به عنوان سومین شهر توریستی دنیا شناخته میشه. جالبه بدونید که تنگه بسفر دریای مرمره و سیاه رو به هم متصل میکنه و با تقسیم استانبول به دو قسمت، بخش غربی شهر در قاره اروپا و بخش شرقی در قاره آسیا قرار می گیره. این شهر تنها شهر در تمام دنیاست که بین دو قاره آسیت و اروپا قرار گرفته و طی هزاران سال استانبول به عنوان پایتخت امپراطوری بزرگ روم باستان، بیزانس ها و عثمانی ها تلقی می شد.

آنکارا

نقشه آنکارا

آنکارا دومین شهر بزرگ ترکیه بعد از استانبول و پایتخت این کشور که مرکز سیاسی کشور محسوب میشه. این شهر در نزدیکی بزرگ‌ترین گسل آناتولی مرکزی قرار گرفته و دومین زلزله بزرگ قرن تا به امروز در این شهر اتفاق افتاده. این شهر در قلب ترکیه مرکزی و در یکی از خشک ترین مناطق کشور قرار گرفته. این شهر از شمال با  استان های چانکیری و بلو، از غرب با اسکی شهیر، و از شرق با استان کرشهیر هم مرزه. آنکارا در زمان روم باستان به عنولن مرکز مهم فرهنگی، بازرگانی و هنری کشور به حساب می اومد.

آنتالیا

نقشه آنتالیا

آنتالیا یکی از مهم ترین و توریستی ترین شهر های کشور ترکیهکه معنای لغوی اون یعنی سرزمین آتالوس که در زمان آتالوس دوم بنا شد و با تفریحات و سرگرمی های فوق العاده و هتل های لوکس و مجهز که بیشتر از هر جای دنیا برای یک استراحت یک هفته ای توی هتل و استفاده از امکانات بی نظیر هتل ها و تفریحات آبی مورد استقبال توریست های سراسر دنیا قرار می گیره. این شهر در منطقه مدیترانه ای و در غرب ترکیه قرار گرفته و از سمت شمال با شهر بوردور، از جنوب با دریای مدیترانه، از شرق با شهر سریک، از غرب با شهر کورکوتلی و از جنوب غرب با شهر کمر هم مرزه. آنتالیا آب و هوایی مدیترانه ای داره و در فصل تابستان گرم و خشک و در زمستان معتدل و بارانیه. تنها رود خانه ای که توی این شه روجود داره رود آکسو که در انتها به آبشار دودن می ریزه.

دانلود نقشه های ترکیه

برای اینکه به نقشه های شهر ترکیه و مهم ترین مسیر ها و ایستگاه های متروی این شهر دسترسی داشته باشید، می تونید از این قسمت فایل های نقشه ها رو به صورت رایگان در وب سایت گردگرد دانلود کنید.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *