• منو
  • منو
بار اضافه هواپیما

در سفر با هواپیما چه قدر باید بار داشته باشیم؟ با اضافه بار چه کنیم؟

Avatar
بلیط هواپیما

همیشه یکی از مهم‌ترین مسائل برای مسافران در سفرهای هوایی محدودیت‌هایی اعمال شده در میزان بار است. شما همیشه باید قوانین هواپیمایی و بلیط هواپیما خود را به دقت مطالعه کنید تا به خوبی بدانید چه میزان می‌توانید بار با خود حمل کنید. بعد از این که متوجه شدید میزان بار مجاز شما چند کیلوگرم است، باید اطمینان حاصل کنید که از سقف مشخص شده تجاوز نکنید. برای این کار می‌توانید از ترازوهای ویژه این کار استفاده کنید.

اولین راه برای حل مشکل اضافه بار چیست؟

به زبان دیگر اولین راه حل ما برای شما این است که خود رارگیر مسائلی مثل اضافه بار، بارنامه و… نکنید. مشکلات اضافه بار، تنها هزینه‌های جانبی آن نیستند. بلکه مشکلاتی دیگری مثل دشواری‌های حمل و نقل، طولانی بودن مراحل بارنامه و… را نیز برای شما به وجود می‌آورد. به صورت کلی بارهای شما به دو دسته بار دستی و بار اصلی تقسیم می‌شوند. بار اصلی شما، همان باری است که آن را تحویل قسمت بار هواپیما می‌دهید. بار دستی ‌هم همان وسایلی می‌باشد که شما همراه خود به داخل کابین هواپیما می‌برید. میزان بار اصلی مجاز را می‌توانید روی بلیط هواپیما خود ببینید.

بسیار دیده شده که مسافرانی که باز بیشتری از حد مجاز همراه خود داشته اند، در آخرین لحظات مانده به پرواز خود با استرس فراوان تلاش می‌کنند که اضافه بار خود را در بین سایر مسافران هواپیما تقسیم کنند. اگر آن‌ها نتوانند این کار را انجام دهند احتمالا موفق به حمل بار خود نیز نخواهند شد. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم که در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با مقدار بار مجاز در پروازها و راه حل‌هایی برای حل مشکل اضافه بار آشنا شوید.

  • قوانین حمل بار در پروازهای داخلی: شما با خرید بلیط هواپیما پروازهای داخلی جمهوری اسلامی ایران می‌توانید تا حداکثر ۲۵ کیلوگرم بار اصلی حمل کنید. وزن مجاز بار دستی شما نیز در پروازهای داخلی نباید بیشتر از ۵ کیلوگرم باشد. یعنی شما به طور کلی می‌توانید ۳۰ کلیوگرم بار همراه خود حمل کنید. اما این وزن‌ها ویژه کلاس اکونومی پروازها می‌باشد. به عنوان مثال در پروازها با کلاس‌های بالاتر شرکت‌های هواپیمایی داخلی شما می‌توانید تا ۴۰ کیلوگرم بار اصلی حمل کنید. این عدد برای بار دستی در این کلاس‌های پروازی به ۷ کیلوگرم نیز می‌رسد.
  • قوانین حمل بار در پروازهای بین المللی: در پروازهای بین المللی میزان بار مجاز در پروازهای انواع شرکت‌های هواپیمایی متفاوت است. به همین دلیل نمی‌توان قوانین حمل بار پروازهای بین المللی را به صورت کلی مشخص نمود. اما قصد داریم به بررسی بار مجاز هواپیمایی‌های محبوب در ایران بپردازیم، تا شما عزیزان با اطلاعات بیشتری نسبت به بسته‌بندی بار خود اقدام کنید.

در اغلب پروازهای بین المللی سقف بار اصلی مجاز، ۳۰ کیلوگرم است. اما این قوانین برای برخی از هواپیمایی‌های اروپایی کمتر است. در برخی از پروازهای اروپایی سقف بار اصلی مجاز ۲۳ کیلوگرم است. اگر بار شما بیشتر از این حد مجاز باشد، شما باید برای هر کیلوگرم از بار اضافی خود هزینه بلیط برای اضافه بار پرداخت کنید.

در ادامه لیستی از سقف بار اصلی مجاز در هواپیمایی‌های محبوب بین ایرانیان را بررسی می‌کنیم. توجه داشته باشید که آمار ارائه شده برای کلاس پروازی اقتصادی و برای یک نفر است.

  • تمامی شرکت‌های هواپیمایی در ایران: سقف بار اصلی مجاز این هواپیمایی‌ها ۳۰ کیلوگرم و بار سقف بار دستی مجاز ۷ کیلوگرم است.
  • شرکت هواپیمایی ترکیش ایر: سقف بار مجاز در این هواپیمایی هم مشابه شرکت‌های هواپیمایی ایرانی است. یعنی سقف بار اصلی مجاز این هواپیمایی ۳۰ کیلوگرم و بار سقف بار دستی مجاز ۷ کیلوگرم است.
  • شرکت هواپیمایی پگاسوس: سقف بار اصلی مجاز در این شرکت هواپیمایی ۲۰ کیلوگرم و سقف بار دستی مجاز در این هواپیمایی ۵ کلیوگرم است.
  • شرکت هواپیمایی قطر ایرویز: سقف بار مجاز در این هواپیمایی هم مشابه شرکت‌های هواپیمایی ایرانی است. یعنی سقف بار اصلی مجاز این هواپیمایی ۳۰ کیلوگرم و بار سقف بار دستی مجاز ۷ کیلوگرم است.
  • شرکت هواپیمایی لوفت هانزا: سقف بار اصلی مجاز برای این شرکت هواپیمایی، ۲۳ کیلوگرم و سقف بار دستی مجاز ۵ کیلوگرم است. در این هواپیمایی هر نفر تنها می‌تواند یک بسته (چمدان) را به عنوان بار اصلی ارائه دهد.
  • شرکت هواپیمایی اتحاد: سقف بار مجاز اصلی برای این هواپیمایی ۲۵ کیلوگرم و سقف بار دستی مجاز ۷ کیلوگرم است.
  • شرکت هواپیمایی ایر فلوت: شما برای این هواپیمایی مجاز به حمل هیچ گونه بار اصلی نیستید. در صورت تهیه بلیط از این شرکت هواپیمایی باید هزینه بار را به صورت جداگانه پرداخت کنید.

بار اضافه هواپیما

اگر اضافه بار داشتیم چه کنیم؟

با تمام این توضیحات گاهی مجبور می‌شوید که بار بیشتری را از حد مجاز با خود حمل کنید. اگر اضافه بار شما بسیار ناچیز است می‌توانید در فرودگاه مبلغ تعیین شده برای اضافه بار را پرداخت کنید. اما اگر اضافه بار شما قابل توجه است (بیشتر از ۵ یا ۱۰ کیلوگرم، با توجه به قوانین حمل بار هواپیمایی)، شما باید آن را در قالب کارگو ارسال کنید. برای انجام این کار، شما باید حداقل سه روز قبل از پرواز خود، با بلیط و گذرنامه خود به همان آژانس هواپیمایی یا سایتی که طریق آن اقدام به خرید بلیط هواپیما کرده‌اید، مراجعه کنید. آژانس‌های مسافرتی بخش ویژه‌ای برای این کار به نام فِرِیت (freight) دارند و به مشکل شما رسیدگی خواهند کرد. توجه کنید که بار شما باید حداقل یک روز زودتر از شما به مقصد برسد تا با مشکلی روبرو نشوید.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *