• منو
 • منو

راهکارهایی برای خرید ارزان‌ترین بلیط

بلیط هواپیما

راهکارهایی برای خرید ارزان‌ترین بلیط هواپیما

خرید بلیط ارزان

در بین انواع مختلف روش‌های سفر، سفر هوایی ممکن است کمی پیچیده تر به نظر برسد و این پیچیدگی بعضاً از پیچیدگی‌های خرید بلیط هواپیما نشأت می‌گیرد. در گذشته اکثر افراد با یک آژانس هواپیمایی تماس گرفته و در مورد قیمت بلیط هواپیما به مقصدشان سؤال می‌کردند و غالباً از همان آژانس هم بلیط مورد نظرشان را خریداری می‌نمودند. اما در طی سالیان اخیر و رشد استفاده از اینترنت و خریدهای آنلاین، روش سنتی تهیه‌ی بلیط تا حدی کمرنگ‌تر شده است.

احتمالاً همه‌ی ما تا به حال تجربه‌هایی خسته کننده و تکراری برای خرید ارزان‌ترین بلیط هواپیما به هر مقصدی داشته ایم. در این مطلب از مستر بلیط به راهکارهایی می‌پردازیم که هنگام رزرو پرواز بعدیتان نه تنها به شما کمک می‌کنند تا در زمان و انرژی صرف جویی کنید، بلکه بتوانید پروازهایی مقرون به صرفه بیابید.

قبل از آنکه به سراغ روش‌های خرید بلیط‌های ارزان بپردازیم ابتدا لازم است در مورد انواع پروازها کمی صحبت کنیم. پروازها به طور کلی به دو دسته‌ی پروازهای زمان بندی شده (Scheduled Flights) که به پروازهای سیستمی نیز معروف هستند و پروازهای چارتری (Chartered Flights) تقسیم می‌شوند.

نباید فراموش کرد که اگر مسافری بلیط پروازی چارتر را بخرد به هیچ عنوان نمی‌تواند ساعت و یا تاریخ آن‌را عوض نماید. همینطور در اکثر موارد در صورت انصراف مسافر از پرواز امکان استرداد وجه نیز وجود ندارد.

از دیگر تفاوت‌های پروازهای چارتری و سیتمی نرخ آن‌هاست. به طور کلی می‌توان گفت بر اساس فاکتور زمان، نرخ پروازهای چارتری متغیر است. در زمان‌های شلوغ و پرتقاضا غالباً نرخ این دو نوع پرواز تفاوت چشمگیری ندارد، این در حالیست که در فصول خلوت تر این پروازهای چارتری هستند که ارزان‌تر از پروازهای سیستمی ارائه می‌گردند.

نرخ بلیط هواپیما

عوامل زیادی در نرخ گذاری بلیط هواپیما تأثیر گذار هستند. اولین و مهم‌ترین نکته کلاس پروازی است. به غیر از کلاس پروازی عوامل دیگری نیز در این نرخ گذاری سهیم هستند که در ادامه با آن‌ها به طور مختصر آشنا خواهیم شد.

 • مسافت

بدیهی است که نرخ بلیط هواپیما با فاصله‌ی بین مبدأ و مقصد رابطه‌ی مستقیم دارد. یعنی هر چقدر مسافت پروازی بیشتر باشد نرخ بلیط بیشتر است.

 • میزان تقاضا

معمولاً قیمت بلیط هواپیما در تعطیلات و زمان‌هایی که پر تردد محسوب شود افزایش می‌یابد.

 • زمان خرید

اساساً گران‌ترین نرخ‌های پرواز مربوط به نزدیک‌ترین زمان به پرواز می‌شوند. بنابراین زمان خرید بلیط هواپیما تا حد بسیار زیادی بر قیمت آن مؤثر است.

در نهایت می‌توان گفت عوامل دیگری نظیر قیمت سوخت و میزان رقابت بین ایرلاین‌ها نیز بر قیمت بلیط هواپیما مؤثر هستند. البته باید گفت با در نظر گرفتن مواردی می‌توانید هزینه‌هایتان را تا حدود زیادی کاهش دهید. در ادامه با مهم‌ترین این موارد آشنا می‌شویم.

 • پرواز در زمان کم تقاضا ارزان‌تر است.

معمولاً ارزان‌ترین خریدها مربوط به خلوت ترین زمان‌ها است. روزهایی که افراد کمتری سفر می‌کنند و یا معمولاً در اواسط هفته، نرخ بلیط هواپیما نسبت به سایر ایام کمتر است. همینطور ساعات ابتدایی روز می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای یافتن بلیط ارزان قیمت باشد.

 • پروازهای غیر مستقیم (Indirect Flight) را مد نظر قرار دهید.

پروازهای غیر مستقیم غالباً طرفداران کمتری دارند و به همین دلیل گاهی ارزان‌قیمت تر بوده و طبعاً گزینه‌ی مناسبی برای سفر محسوب می‌شوند.

 • به زمان خرید بلیط دقت کنید!

همانطور که ذکر شد یکی از مهم‌ترین مواردی که بر قیمت بلیط هواپیما مؤثر است زمان خرید شماست. بنابراین سعی کنید بلیط خود را حداقل دو هفته قبل از پرواز تهیه کنید، چرا که خریدهای با فاصله از زمان پرواز معمولاً از قیمت مناسبی برخوردارند.

 • بلیط‌های یک طرفه (one-way) را مد نظر داشته باشید.

نباید فراموش کنید برخی اوقات شرکت‌های هواپیمایی و یا چارتر کننده‌ها برای بلیط‌های یک طرفه نرخ مناسب‌تری را ارائه می‌دهند. به طور مثال ممکن است بلیط هواپیما مشهد به شما با نرخی کمتر از یکصد هزار تومان ارائه گردد، در صورتی که اگر همین مقصد پروازی را به صورت رفت و برگشت از مبدأ خود جستجو کنید مبلغ بلیط شما به بیش از ۴۰۰ هزار تومان نیز برسد.

خرید بلیط هواپیما ارزان
 • به دنبال شرکت‌های هواپیمایی مشهور نباشید!

پر واضح است که ایرلاین‌های معروف بلیط‌های خود را با قیمت‌های بالاتری به فروش می‌رسانند. اگر می‌خواهید بلیطی ارزان‌قیمت تهیه کنید بهتر است فکر ایرلاین‌های لوکس و معروف را از سر خود بیرون کنید.

 • بلیط‌های لحظه آخری گزینه‌های جالبی هستند.

علیرغم اینکه گفته شد خرید بلیط زودتر از موعد می‌تواند هزینه‌ی کمتری را شامل شود، اما گزینه ای به نام بلیط لحظه آخری را فراموش نکنید. بلیط‌های لحظه آخری که چارتر هستند و غالباً به دلیل پر نشدن صندلی‌های هواپیما به مسافر پیشنهاد می‌شوند، از قیمت بسیار پایینی برخوردارند.

 • تخفیف‌ها را زیر نظر داشته باشید.

آژانس‌های مسافرتی و وب‌سایت‌های فروش بلیط هواپیما برخی مواقع تخفیفات ویژه ای ارائه می‌کنند که با عضویت در کانال‌ها و یا خبرنامه‌های آن‌ها می‌توانید از این تخفیفات مطلع گردید. مستر بلیط سامانه ای مطمئن و خوشنام در زمینه‌ی فروش بلیط است که غالباً قیمت‌های قابل رقابتی را برای اعضای خود در نظر گرفته و ارائه می‌کند. به غیر از تمامی گزینه‌های ذکر شده در جهت خرید ارزان‌ترین بلیط هواپیما، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • قیمت بلیط هواپیما به مقصد مورد نظر خود را از ایرلاین‌های مختلف بررسی کنید.
 • قبل از اقدام به خرید (در صورتی که زمان دارید) چند روز به صورت پیوسته قیمت‌ها را چک کنید.

 

به خاطر داشته باشید در اکثر موارد خریدهای آنلاین بلیط هواپیما (البته در صورت انتخاب وب‌سایت معتبر) گزینه‌ی سریع‌تر و معقول‌تری به نظر می‌رسد. با انتخاب این نوع از خرید علاوه بر صرفه جویی در زمان، قادر به مقایسه‌ی قیمت‌ها و انتخاب مناسب‌ترین قیمت خواهید بود.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *