• منو
  • منو
دانشگاه های استانبول

تحصیل در استانبول

Avatar
بلیط هواپیما

استانبول شهری که پایتخت امپراطوری های بزرگی بوده و از نظر فرهنگی و مالی به عنوان مهم ترین شهر ترکیه شناخته میشه و همانند پلی بین اروپا و آسیا قرار گرفته.

یکی از بزرگ ترین شهر های اروپا و حتی دنیا که توریستی ترین و مهاجر پذیر ترین شهر ترکیه به حساب میاد و خیلی از افراد در سراسر دنیا برای تحصیل در دانشگاه های استانبول به این شهر میان. اما شما چقدر در مورد سطح دانشگاه ها و رشته های رایجی که توی این شهر وجود داره میدونید؟! بهتره با گِردگَرد همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در مورد تحصیل در استانبول به دست بیارید.

مدارس استانبول

این شهر گزینه های زیادی برای دانشجوها داره و معمولا هزینه دانشگاه های اون به صورتیه که مثل خیلی از دانشگاه های اروپایی چندان هم زیاد و گرون نیست و همین موضوع باعث شده تا توریست های بیشتری برای تحصیل این شهر پر از انرژی و فرهنگ رو انتخاب کنند. برای اینکه بتونید توی یکی از دانشگاه های استانبول درس بخونید قبل از هر چیزی باید ویزای تحصیلی بگیرید که می تونید اطلاعات اون رو توی قسمت ویزای ترکیه در وب سایت گِردگَرد بخونید. برای رفتن هم احتیاج به مدرک تافل و آیلتس زبان انگلیسی دارید یا برای ورود به بعضی از دانشگاه ها هم باید مدرک زبان ترکی بگیرید.

دانشگاه های استانبول

دانشگاه های استانبول

بزارید قبل از هر چیزی گِردگَرد در مورد نوع دانشگاه های استانبول براتون بگه…کلا دانشگاه های ترکیه سه نوع دولتی، نیمه خصوصی و خصوصی دارند. دانشگاه های دولتی که مثل دانشگاه های دولتی داخل ایران رایگان هستند. دانشگاه های نیمه خصوصی به این شکله که نیمی از هزینه هارو دولت میده و نیمی رو خود فرد و هزینه های اون در حد متوسط و قابل قبوله. دانشگاه های خصوصی هم مثل دانشگاه های آزاد خودمون همه هزینه ها بر عهده دانشجوهات و به خاطر همین هم شهریه ها زیاده.

در مورد تعداد دانشجوها و دانش آموز های خارجی ترکیه باید بدونید که تا چند سال پیش تقریبا ۵۴۰۰۰ نفر بودند و این مقدار سال به سال در حال زیاد شدنه و طبق برنامه های دولت تعداد دانشجو های خارجی تا سال ۲۰۲۰ به ۲۰۰۰۰۰ نفر هم میرسه که شهر زیادی از اون ها توی استانبول درس می خونند. در واقع بزرگ ترین دانشگاه ترکیه دانشگاه استانبول که تقریبا ۱۰۲۷۰۴ دانشجو داره. حدود ۴۵۱۹ نفر از دانشجو های این دانشگاه بین المللی هستند. بهترین دانشگاه های استانبول هم دانشگاه استانبول، Koç، Sabanci، Bogaziçi و دانشگاه فنی استانبول هستند.

دانشگاه استانبول

یکی از بهترین و برجسته ترین دانشگاه های ترکیه، دانشگاه استانبوله که توی منطقه فاتح قسمت اروپایی استانبول قرار گرفته. این دانشگاه از سال ۱۸۴۶ ساخته شد و انواع رشته های تخصصی پزشکی و پیرا پزشکی توی این دانشگاه وجود داره و برای تحصیل توی اون باید هزینه های مشخصی رو پرداخت کنید که در ادامه گِردگَرد در مورد هزینه های دانشگاه هم بهتون میگه.

رایج ترین رشته های تحصیلی در استانبول

دانشگاه های استانبول معمولا برای رشته های کارشناسی ارشد برنامه های ۀموزش به زبان انگلیسی داره که اون هم توی همه دانشگاه ها و رشته ها نیست. رایج ترین رشته های تحصیلی توی دانشگاه های استانبول رشته های پزشکی و فوق لیسانس معماری، تاریخ، کامپیوتر، طراحی و هنره.

هزینه تحصیل در استانبول

مدارس استانبول

بعد از گذراندن مقطع ابتدایی توی استانبول که از سن ۶ تا ۱۴ هم هست، دبیرستان شروع میشه…یک دوره  ۴ ساله که خیلی از مدارس هم به خاطر آموزش زبان خارجی یک سال بیشتر طول میکشه که زبان های خارجی هم باید توسط خود دانش آموز ها از بین انگلیسی، فرانسه و آلمانی انتخاب بشه. تحصیل توی مدارس عمومی استانبول به صورت رایگانه و تنها مدارس خصوصی پولی هستند که از حدود ۴۰۰۰ دلار در سال شروع میشه. در مورد تحصیل در دانشگاه هم هزینه ها با توجه به دانشگاه و رشته متفاوته ولی مثلا در دانشگاه استانبول تحصیل در رشته پزشکی که ۶ ساله هم هست به زبان ترکی هر سال تقریبا۳۶۰۰ دلاره و به زبان انگلیسی سالی حدود ۵۳۰۰ دلار میشه و توی خیلی از دانشگاه های درس خوندن به زبان انگلیسی هزینه خیلی بیشتری داره و ممکنه از ۱۷۰۰۰ لیر به بالا باشه و گِردگَرد بهتون پیشنهاد می کنه که اگه قصد دارید برای درس خوندن به استانبول برید حتما قبلش مدرک زبان ترکی رو بگیرید تا هزینه هاتون کمتر و گزینه هایی که پیش رو دارید بیشتر بشه.

هزینه دوره های تحصیلی ۶ ساله رشته دندان پزشکی هم هر سال حدود ۳۶۰۰ دلار میشه. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید با توجه به رشته ای که می خونید از ۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ دلار در سال هزینه کنید.

در مورد هزینه خوابگاه ها هم بهتره بدونید که دانشگاه های دولتی خوابگاه دارند که معمولا ۲ تا ۴ نفره هستند و هزینه هاشون هم از ۱۵۰ تا ۳۰۰ لیره و اگه هم بخواید خوابگاه خصوصی بگیرید باید خیلی بیشتر هزینه کنید و حتی ممکنه تا حدود ۷۰۰۰ لیر در سال هم باشه. در مورد اجاره خونه هم قیمت ها متفاوته و بستگی به این موضوع داره که می خویاد کجا و با چه امکاناتی خونه بگیرید که می تونه کرایه اون از ۳۰۰ دلار شروع بشه.

چرا در استانبول درس بخوانیم؟

تحصیل در استانبول

استانبول شهریه که با سرعت زیادی در حال حرکت به سوی پیشرفته و مسلما چنین شهری می تونه شرایط خوبی برای زندگی کردن،درس خوندن و تجربه کردن رو داشته باشه. شهری که خیلی از دانشگاه های اون به زبان انگلیسیه و برای ورود به خیلی از اونها هم باید از قبل مدرک زبان ترکی رو دریافت کنید و اونقدر تاریخ و فرهنگ و هنر توی قسمت های مختلف اون دیده میشه که تنها قدم زدن در امتداد کوچه پس کوچه ها و بناهای تاریخی اون میتونه مثل تماشای یک موزه فوق العاده بی نظیر و جذاب باشه…و در کنار همه این ها خیلی از دانشگاه های استانبول در سطح جهانی قرار دارند و از نظر میزان هزینه هم نسبت به خیلی از شهر های اروپایی مقرون به صرفه تر و ارزون تر هستند. به علاوه با تحصیل توی دانشگاه های استانبول می تونید یک کارت ۱۰ دلاری به نام MUZE card بخرید و با این کارت از بیشتر جاذبه های کشور ترکیه به صورت رایگان دیدن کنید!

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *