• منو
  • منو

تحصیل در تایلند

Avatar
بلیط هواپیما

شاید کمتر به این موضوع توجه کرده باشید که تایلند در کنار همه زیبایی و جذابیت هایی که برای توریست ها داره، می تونه مقصدی برای تحصیل و درس خوندن هم به حساب بیاد…در قدیم همچین فکری عملی نبود چون درس خوندن در این کشور فقطط مختص پسر ها و بر اساس دین بودا صورت می گرفت اما امروزه این امکان فراهم شده تا افراد از کشور های دیگه هم بتونند توی مدارس و دانشگاه های مختلف تایلند درس بخونند و برای این منظور اقامت تحصیلی به این شهر بگیرند. در ادامه با گِردگَرد همراه باشید تا شرایط تحصیل در تایلند رو با هم مرور کنیم و با بهترین دانشگاه ها و رشته های تحصیلی رایج در این کشور بیشتر آشنا بشیم.

به طور کلی در تایلند دو نوع آموزش رسمی و غیر رسمی وجود داره، آموزش رسمی که به آموزش از طریق مدرسه و داخل کلاس گفته میشه و آموزش غیر رسمی هم به آموزشی که خارج از محیط مدرسه و به صورت حضوریه که امروزه بیشتر بچه ها توی تایلند از امکان درس خوندن به صورت رسمی برخوردار هستند. آموزش رسمی هم به ۳ مرحله تقسیم میشه که از ۳ تا ۶ سال توی مهدکودک ها، از ۶ تا ۱۱ سال توی کلاس ابتدایی و از ۱۲ تا ۱۸ هم کلاس های مقطع بالاتر درس می خونند.

مدارس به صورت عمومی و بین المللی هستند و مدارس عمومی معمولا از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ساعت ۱۵:۳۰ عصره و مدارس بین المللی هم هر کدام قوانین و ساعات کاری خاص و مشخص خودشون رو دارند. مدارس دولتی معمولا ماه های اکتبر و ۲ ماه مارچ و اوریل تعطیلات دارند ولی مدارس خصوصی بین المللی برنامه تعطیلات متفاوتی دارن د و معمولا از برنامه تعطلات غربی استفاده می کنند و توی جولای و اگوست و ۲ هفته در کریسمس و عید پاک  تعطیلند. بعد از گذراندن این دوره ها و گرفتن دیپلم برای ورود به دانشگاه افراد باید توی امتحان ورودی یا CUAS شرکت کنند و بعد از قبول شدن وارد دانشگاه بشن که طبق آمار تقریبا فقط ۴۰ درصد از افراد کشور بعد از دیپلم ادامه تحصیل میدن.

سیستم آموزشی این کشور از قرن ۱۹ بر اساس مدل های غربی الگو برداری شد و این موضوع رو مخصوصا در مورد مقاطع بالاتر تحصیلی به وضوح میشه دید. مقطع کارشناسی در تایلند یک دوره ۴ ساله است که اگر فرد بتونه معدل نسبتا خوب یا ۲٫۵ کسب کنه می تونه به راحتی وارد مقطع فوق لیسانس بشه. مدت تحصیل در دوره های دکترا هم ۳ ساله و با پژوهش و تحقیق انجام میشه.

دانشگاه های تایلند

کشور تایلند حدود ۸۰ دانشگاه دولتی و ۷۱ موسسه آموزش عالی خصوصی داره که معمولا موسسه های آموزش عالی پذیرای دانشجویان بین المللی هستند. خیلی از دانشگاه های تایلند در شمار بهترین دانشگاه های آسیا به حساب میان و در مورد بعضی رشته ها هم در رتبه های برتر جهانی قرار دارند. سه تا از بهترین داشنگاه های این کشور دانشگاه چولالانگکورن، ماهیدول و چیانگ مای هستند. زبان رسمی آموزش در دانشگاه های تایلند، زبان تایلندیه ولی زبان انگلیسی هم به عنوان زبان دوم در دانشگاه ها به کار میره. سالانه تقریبا ۲۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های تایلند به این کشور میان که در ادامه گِردگَرد از رشته ها و هزینه های این دانشگاه ها هم بیشتر براتون میگه.

رایج ترین رشته ها تحصیلی

رایج ترین رشته های تحصیلی که توی این کشور بیشتر مورد توجه توریست ها بوده و هست رشته های تجارت بین الملل، فلسفه، گردشگری و زبان تایلندیه. موضوع دیگه ای که باید بدونید اینه که دوتا از پر طرفدار ترین رشته های تحصیلی داخل ایران یعنی رشته های پزشکی و دندانپزشکی در تایلند هم مورد تایید وزارت بهداشت ایرانه و برای ورود به این رشته ها فقط کافیه که دیپلم یا مدرک بالاتر داشته باشید و دوه های پزشکی ۷ سال و دندان پزشکی ۶ ساله به اتمام میرسه. خیلی از دانشگاه های تایلند برای ورود نیازی به مدرک زبان ندارند و برای خیلی ها هم باید مدرک تافل یا ایلتس ارائه بدید.

هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

تحصیل در دانشگاه های تایلند یکی از بهترین فرصت ها برای درس خواندن در خارج از کشور با هزینه هایی نه چندان زیاد است. معمولا هزینه دانشگاه با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاهی که انتخاب می کنید متفاوته ولی به طور کلی هزینه ها برای هر ترم حدود ۱۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ بات در دانشگاه های دولتی در نظر گرفته میشه. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی تایلند در حدود بین ۶۵۵۰۰ – ۸۶۵۰۰ باته که البته با توجه به شهری که برای تحصیل انتخاب می کنید هم متفاوته و کلا هزینه ها در بانکوک کمی بیشتره. در مورد هزینه ها این نکته رو هم فراموش نکنید که هزینه شهریه خیلی از دانشگاه ها با خرج و مخارج کتاب و جزوه های آموزشی محاسبه میشه و در خیلی از دانشگاه ها هم برای اون ها باید هزینه های جداگانه ای پرداخت کنید.

چرا در تایلند درس بخوانیم؟

یکی از بهترین دلایلی که می تونید برای تحصیل تایلند رو انتخاب کنید، تحصیل با هزینه های نه ندان زیاد در زشته های پر طرفداری مثل مدیریت، پزشکی و دندانپزشکیه و در کنار اون آشنا شدن با نوع و طریقه زندگی مردمانی از سرزمینی کاملا متفاوت…جایی که می تونید در کنار درس خوندن با دنیای جدیدی از زیبایی ها و تاریخ و فرهنگی متفاوت آشنا بشید و با کشف و اکتشافات دنیای عجیب تایلندی ها، جهان رو با دید گسترده تری مشاهده کنید.

 

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه