• منو
  • منو
سفرنامه یونان

سفرنامه یونان

Avatar
بلیط هواپیما

یونان، سرزمین خدایان باستان و الهه های زئوس و ونوس و افسانه ها و امپراطوری هاست. زادگاه دموکراسی، فلسفه غرب، تئاتر و المپیک! کلمه یونان در زبان فارسی و چند زبان دیگه مثل عربی و هندی و ترکی استفاده میشه و از ریشه کلمه ایونیا گرفته شده؛ که اسم یک منطقه یونانی نشین در آسیاست. اسم اصلی این کشور Greece، و پایتخت اون، آتن، شهریه که به باور افسانه ها، الهه خرد یعنی آتنا نگه دار اونه. سفر به این کشور و دیدن بناهایی مثل معابد و دروازه های بزرگ و معروف اون که خیلی از بزرگترین دیدنی های دنیا توی ساختشون از اون ها الهام گرفتند، برای من جالب بود.

آب و هوا

آتن

یونان در محل اتصال سه قاره آسیا و اروپا و آفریقا قرار داره، بخاطر همین نسبت به بقیه کشورهای اروپا، سرسبزی کمتری داره، با آب و هوای گرم مدیترانه ای، یعنی زمستان های تقریبا سرد و برفی  و تابستان های گرم و سوزان و خشک. زمستان‌ها در جنوب معتدل تره ما مناطق کوهستانی شمال سرمای سختی داره. برای سفر شاید هیچ کدام از فصل های تابستان و زمستان چندان قابل توصیه نباشند، اما در عوض بهار و پاییز هوای معتدل و خوبی رو می تونید تجربه کنید. بهار آتن به گل های وحشی رنگارنگش معروفه. این موضوع رو هم بهتره در ورد آتن بدونید که توی این شهر، به نسبت، آلودگی هوا زیاده.

ویزا و پرواز

برای گرفتن ویزای شنگن یونان اول باید از طریق ایمیل درخواست وقت مصاحبه بدید، در روز مصاحبه خودتون شخصا باید حضور داشته باشید و مدارک و فرم های پر شده تون رو تحویل بدید و بهتره از ۳ ماه قبل این کار رو پیگیری کنید.

هواپیمای ترکی Turkish Airlines ساعت ۱۵:۲۰ فرودگاه امام تهران روبه مقصد فرودگاه آتاتورک (Ataturk) ترک کرد. بعد از توقف نسبتا کوتاهی در استانبول، ساعت ۱۹:۱۵ به سمت آتن راه افتادیم و بعد از ۵/۱ ساعت در فرودگاه بین المللی آتن  Athens International Airport Eleftherios Venizelos)) فرود اومدیم.

فرودگاه آتن

 هزینه های سفر به آتن

ارز در یونان

یونان عضو اتحادیه اروپا و واحد پولش یورو (Euro) است. سفر به پایتخت توسعه یافته این کشور، یعنی آتن، برای خرج و مخارج و هزینه هایی که در حد متوسط باشه، برای هر نفر روزانه حدود ۸۰ یورو درمیاد؛ که شاید حدود ۳۵ یورو برای اقامت، ۲۵ یورو برای غذا و خوراکی و ۲۵ یورو برای حمل و نقل و بازدید ها بشه.

حمل و نقل عمومی در آتن

حمل و نقل در آتن

از فرودگاه بین المللی آتن تا مرکز شهر حدود ۲۰ کیلومتر فاصله است. اتوبوس های ۲۴ ساعته اکسپرس (۲۴ hour express buses) همین طور که از اسمشون پیداست، در تمام طول شبانه روز فعالیت دارند. از خروجی های شماره ۴ و ۵ فرودگاه که خارج بشید می تونید از این اتوبوس ها استفاده کنید. خطوط X93 – X95 – X96 – X97 به ترتیب ۶۵، ۷۰، ۹۰ و ۱۰۰ دقیقه سفرشون به داخل شهر طول می کشه.

برای پرداخت هزینه از بلیط های کاغذی و کارت های حمل و نقل می تونید استفاده کنید. بلیط های کاغذی قابلیت شارژ مجدد داره و میتونید اون رو به مدت ۹۰ دقیقه  تا ۵ روز فعال کنید. نوع ۳ روزه ی توریستی برای ترانسفر فرودگاهی هم وجود داره؛ هر نوع از اون رو که بخواید می تونید از دستگاه های اتوماتیک یا از دفاتر خدمات بلیط بخرید و شارژ کنید، (در دفاتر نیم بها حساب میشه).

حمل و نقل در یونان

کارت های anonymous Ath.ena Card رو که اون ها هم قابلیت شارژ دارند، اختصاصا باید از دفاتر خریداری کنید؛ اما برای شارژ مجدد هم در دفاتر و هم از طریق دستگاه های اتوماتیک می تونید اقدام کنید. این کارت نوع شخصی هم داره که اهالی شهر از اون استفاده می کنند و روی اون اسم و عکسشون هست. اگر برای مدت طولانی میخواید اقامت داشته باشید میتونید با ارائه گذرنامه این کارت رو بگیرید.

transportation in greece

کارت ها رو هم مثل بلیط های کاغذی می تونید برای بازه های زمانی ۹۰ دقیقه ای و ۲۴ ساعته و ۵ روزه فعال کنید، و هر بار از اولین تماس کارت یا بلیط با دستگاه، به اندازه همان بازه زمانی فعال می مونه. در هر بار شارژ بلیط یا کارت برای ۹۰ دقیقه ای ۱٫۴۰ یورو، ۲۴ ساعته ۴٫۵ یورو و ۵ روزه ۹ یورو پرداخت می کنید. ( با خرید و شارژ در دفاتر می تونید نصف قیمت رو پرداخت کنید). از این بلیط ها و کارت ها برای تمام سیستم حمل و نقل آتن می تونید استفاده کنید، به جز اتوبوس های اکسپرس فرودگاه  و خط X80، همینطور برای ایستگاه مترو فرودگاه. بلیط اتوبوس اکسپرس فرودگاه ۶ یورو میشه که فقط برای یک بار و فقط در همین اتوبوس ها قابل استفاده است. بلیط مترو ۱۰ یورو و یک روزه است و فقط هم برای مترو و برای همین خط قابل استفاده است. این دو نوع بلیط رو با تخفیف ۵۰ درصدی از دفاتر فروش بلیط می تونید بخرید. اما نوع ۳ روزه توریستی که برای ترانسفر فرودگاهیه ۲۲ یورو میشه و تخفیف هم نداره.

مترو

خطوط Aghia Marina  و  Douk. Plakentiasفرودگاه آتن رو به مرکز شهر متصل می کنه. قطارها هر ۳۰ دقیقه، از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۲۳:۳۰ فعالیت دارند. از فرودگاه تا ایستگاه Syntagma (مرکز آتن) ۴۰ دقیقه طول می کشه. برای رفتن به بندر پیرایوس Piraeus)) که در ۱۰ کیلومتری آتن قرار داره، می تونید از خط ۱ مترو استفاده کنید.

مترو در یونان

تاکسی

برای استفاده از تاکسی سعی کنید مقصدتون رو روی نقشه یا گوگل مپ ببینید، ممکنه راننده از طولانی ترین مسیر بره تا مبلغ کرایه بر اساس تاکسی متر بیشتر بشه. البته این اتفاق ها ممکنه همه جای دنیا بیوفته و نمیشه بر این اساس مردم شهری رو قضاوت کرد. تاکسی های داخل شهر که اغلب هم زرد هستند، به جز ۳٫۵ یورو اولیه، برای هر کیلومتر ۰٫۷۴ یورو اضافه محاسبه می کنند. همچنین از فرودگاه تا مرکز شهر ۳۸ یورو از ۵ صبح تا نیمه شب و ۵۴ یورو از نیمه شب تا ۵ صبح می گیرند.

حمل و نقل در یونان

اتوبوس

اتوبوس های شهری از ۵ صبح تا نیمه شب هستند و تمام مناطق شهری رو در برمی گیرند، برای رفتن به بندر پیرایوس از خط اکسپرس X80 که مرکز شهر رو به بندر وصل می کنه، یا خط ۰۴۰ که از میدان Syntagma مستقیما به اون جا میره میتونید استفاده کنید و با بلیط ۳ روزه توریستی هزینه رو پرداخت کنید.

حمل و نقل در یونان

محل اقامت من در آتن

هتل محل اقامت من تا ایستگاه مترو میدان Syntagma فقط ۵ دقیقه فاصله داشت.

Arethusa Hotel یک هتل ۳ ستاره موقعیت فوق العاده ای در شهر داشت، در ۶۰۰ متری آکروپولیس (Acropolis) ، ۷۰۰ متری پارتنون Parthenon)) و ۸۰۰ متری  Ermou street   بعنوان یکی از خیابان های معروف خرید در آتن.

هتل در یونان

کارکنان هتل انگلیسی صحبت می کردند و هر روز تا ساعت ۲۲:۳۰ اتاق ها رو سرویس می کردند. اتاق ها نسبتا کوچیک اما تخت های راحت و ویوی خیلی خوبی داشتند.

هتل در یونان

صبحانه هتل در یک بوفه آمریکایی ارائه میشد که از ۶:۳۰ تا ۱۰ صبح باز بود، و کافی شاپ هتل از ۶:۳۰ تا ۲۳ نوشیدنی و اسنک داشت که برای اون و همین طور بطری های آب، هزینه اضافی گرفته نمیشد. در فاصله ۳۰۰ متری هتل هم رستوران بود، هم مغازه هایی برای خرید خوراکی.

غذا در یونان هتل در یونان

گشت و گذار در شهر

یونان

شهر آتن شلوغ و مدرن و در عین حال دوست داشتنیه… فردای روزی که رسیدم گشت و گذار در شهر رو از همان حوالی هتل و محله معروف پلاکا (Plaka) که تا مرکز اون چیزی حدود ۵۰۰ متر فاصله داشتم، شروع کردم. Plaka یعنی محله خدایان. این اسم رو برای این انتخاب کردند که این جا دقیقا در پائین صخره آکروپولیس (Acropolis) که مقدس ترین منطقه آتن هست، واقع شده؛ کوچه‌های کوچیک پیچ در پیچ سنگفرش شده، با پله های سنگی  که بیشتر با گلدان ها و درختچه های قشنگ تزیین شدند، ‌خانه های دوران نئوکلاسیک با سقف‌های قرمز رنگ و بالکن‌هایی که پر از گل‌های استوایی، شمعدونی و یاسه…

یونان

در بیشتر این کوچه ها ورود ماشین ممنوعه ولی مراقب دوچرخه سوارها و موتور سوار ها باشید. این جا پر از رستوران ها و کافه هاییه که میز و صندلی هاشون رو داخل کوچه چیدند و زیر سایه درخت ها و کنار باغچه ها، وقتی مشغول تماشای مردم هستید، می تونید غذاهای جدید و جالبی رو امتحان کنید. از طرفی مغازه های خرده فروشی زیادی رو در بعضی کوچه ها می بینید که می تونید بهترین و سنتی ترین سوغات آتن رو از اون ها بخرید. خصوصا مغازه های جواهر فروشی که با کارمزد های پایین جواهرات زیبایی می فروشند.

آتن

فضای این محله خیلی کلاسیک و قشنگ بود و میشد ساعت ها سرگرم جاذبه ها و زیبایی هاش شد و اصلا متوجه گذر زمان نشد. به خودم قول دادم که بعد از دیدن مجموعه  آکروپولیس برگردم و ناهار رو اینجا بخورم.

آکروپولیس Acropolis

به سمت آکروپولیس که از این فاصله می تونستم ببینمش، رفتم.

یونان

واژه‌ی Acropolis از کلمه یونانی akron به معنی “لبه” و polis به معنی “شهر” ساخته شده، یعنی “شهرِ روی لبه”. آکروپولیس آتن، روی تپه‌ ماهور سنگ آهکی بنا شده که مشرف به شهر آتنه. تپه ای که ارتفاع خیلی زیادی از سطح دریا داره.

یونان

آکروپولیس در اصل برای اهداف دفاعی ساخته شده بود ولی بعدها هم بعنوان یک دژ محکم و هم بعنوان یک مرکز دینی و میزبان عمارت پارتنون بود. به طور کلی آکروپولیس شامل، پارتنون (Parthenon) ، اِرختیون (Erechtheion) و معبد آتنا (Temple of Athena Nike) است. پارتنون متعلق به آتنا، الهه نگه دار شهر، بوده و ارختیون که گفته میشه در مقدس‌ترین گوشه‌ی تپه‌ی آکروپولیس قرار داره، جایی بوده برای مراسم‌های مقدس مرتبط به الهه‌ی آتنا و بقیه الهه ها.

یونانیونان

معبد آتنا نایک هم با ساختار میدانی و معماری یونان، روی لبه‌ی جنوب غربی تپه‌ی آکروپولیس قرار داره. مجسمه‌ی الهه‌ی پیروزی آتن که همان آتناست، در معبد، اون رو به عنوان خدای باروری نشان میده. گفته میشه که بخش های زیادی از این مجموعه در جنگ هایی که بین یونان و ایران بوده از بین رفته.

یونان

در دامنه آکروپولیس، تئاتر روباز دیونیسوس (Dionysus)  که گفته میشه اولین تئاتر شهره، رو می بینیم.

یونان

این مجموعه بعنوان معروف ترین و مهم ترین جاذبه شهر آتن، با وجود طرفداران زیادی که در دنیا داره و گردشگران بی شماری که سالانه به این شهر میاره، از آلودگی رنج می بره و فرآیند مرمت و رسیدگی بهش خیلی کنده. چند سالیه که موزه ای افتتاح شده و بخشی از آثار به اون جا برده شده.

یونان

برای بازدید از مجموعه آکروپولیس می تونید یک بلیط ترکیبی که تمام مجموعه (به جز موزه ها) رو دربرمی گیره، به قیمت ۳۰ یورو بخرید. در غیر این صورت بلیط آکروپولیس ۲۰ یورو میشه. برای سنین زیر ۱۸ و بالای ۶۵ و برای دانش آموزان و… هم تخیفیاتی وجود داره، بهتره که پاسپورتتون همراهتون باشه. بلیط موزه به صورت جداگانه هزینه زیادی نداره و حدود ۵ یورو میشه. در طول تابستان از ساعت ۸ صبح تا ۱۹ شب میشه از آکروپلیس دیدن کرد و در ایام زمستان از ۸ صبح تا ۱۷ عصر.

به سمت محله پلاکا برگشتم، میدان فیلوموسوس اِتریا (Filomousos Eteria)، میدان مرکزی این محله است که اسمش رو از ۹ الهه موسیقی و هنر گرفته و مربوط به سال ۱۸۱۳ میلادیه. رستوران ها و کلوب‌های اطراف این میدان موسیقی زنده دارند و فضای خیلی هنری و لذت بخشی رو برای رهگذران به وجود آوردند.

یونان

در رستوران های معمولی شهر هزینه غذا خوردن ۱۰ یورو، و در رستوران های بهتر و شیک تر قیمت غذا به دو برابر و بیشتر هم می رسید. منوی مک دونالد به نسبت مناسب، و از حدود ۶ یورو شروع میشد. هر بطری آب معدنی کوچیک هم در سطح شهر ۰٫۵ یورو بود. بستنی یا یک فنجان قهوه هم در کافه های خیابانی حدودا ۳ یورو میشد.  توی یک رستوران خیلی دنج که هنوز شلوغ نشده بود نشستم و یک سولاکی سفارش دادم؛ حالا که حرف غذا شد، در ادامه ۲ تا از غذاهای خوشمزه ای که توی آتن امتحان کردم رو بهتون می گم.

سولاکی (souvlaki)

غذا در یونان

یک غذای سریع و ارزون که در واقع همان کبابه (معمولا با گوشت خوک یا مرغ) و با سبزیجات و یک نوع سس یونانی تزئین و طعم دار میشه. این مواد رو در قطعه نازکی از نان پیتا (Pita) می پیچند با سیب زمینی سرخ شده سرو می کنند.

باکالیار (Bakalyaro)

غذا در یونان

از غذاهای خوب دیگه ای که در این شهر خوردم باکالیارو بود. غذای جالب و عجیب دیگه ای که دیدم همبرگر سیاه بود! یک غذای خیابانی و معروف و پرطرفدار که با نان سیاه سرو میشه. انواع برگر ها خصوصا برگر ماهی  با نان سیاه، کلم و سس مخصوص، میشه یک طعم جدید و متفاوت در قلب یونان.

خرید در آتن

خیابان اِرمو  (Ermou Street)

خرید در یونان

این جا به روزترین خیابان خرید آتنه. این خیابان توریستی عصرها بشدت شلوغه و پر از آدم هایی که به گشت و گذار و خرید مشغول هستند. یک کلیسای کوچیک بیزانسی هم در نیمه‌های این خیابان وجود داره که دیدنش خالی از لطف نیست. این سازه بیزانسی متعلق به قرن ۱۱ میلادیه. هر روز از صبح تا ساعاتی از شب این خیابان مملو از جمعیته و به راحتی میشه اینجا لوکس ترین و بهترین خرید ها رو انجام داد.

یونان

دو تا از معروف ترین فروشگاه های این خیابان زارا (Zara) و اِچ اَند اِم (H&M)هستند که در فاصله ی کمی از هم قرار گرفتند و پر از آدم هاییه که به خریدن پوشاک برند علاقه دارند.

یونانیونان

یک سر این خیابان به میدان معروف میدان سینتاگما (Syntagma Square) می رسه. جایی که ساختمان پارلمان  آتن قرار داره.

یونان

با حدود بیست دقیقه پیاده روی از میدان به سمت یکی از خیابان ها به یکی از مراکز خرید لوکس و زیبا رسیدم.

آتنیَن کاپیتول  (Athenian Capitol)

یونان

این جا پر از بوتیک‌های برندهای معتبر، رستوران‌های عالی، یک مرکز همایش مدرن، یک مجموعه سینمایی و یک موزه ماشین های یونانیه. است. این مرکز از دوشنبه تا جمعه ۹ صبح تا ۹ شب، و روز های شنبه ۹ صبح تا ۸ شب بازه و برای تجربه یک خرید خوب و لذت بردن از سرگرمی های این مرکز خرید، می تونید یک سر به آتنیَن کاپیتول  بزنید.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *