• منو
  • منو
هیچهایکینگ

همه چیز درباره hitchhiking

بلیط هواپیما

یکی از کم هزینه ترین روش های سفر برای گردشگران در سراسر دنیا هیچهایکینگ یا رایگان سواری محسوب میشه. روشی که افراد با یک کوله پشتی بزرگ و نشون دادن انگشت شستشون کنار جاده منتظر می مونند تا یک راننده اون هارو بدون هزینه و رایگان به مقصد برسونند. این موضوع برای اولین بار از آمریکا شروع شد و امروزه تا اروپا و خیلی از جاهای دنیا در حال گسترشه. ولی در مورد هیچهایکینگ باید بدونید که نکته ها و قوانین زیادی وجود داره و بهتره قبل از استفاده از این روش حتما از اون ها و خطراتی که ممکنه داشته باشه باخبر باشید پس در این مقاله با گِردگَرد همراه باشید تا همه چیز درباره hitchhiking بیشتر آشنا بشید.

زمانی که استفاده از روش هیچهایکینگ در آمریکا رایج شد امنیت بیشتر بود و راننده ها ترس کمتری از سوار کردن این افراد داشتند به خاطر همین هم ممکنه هیچهایک ها ساعت ها کنار خیابان منتطر بمونند… اما با این حال این روش باز هم یکی از روش های رایج برای سفر های کم هزینه مخصوصا در آمریکا و اروپا به حساب میاد. راننده هایی که این افراد رو سوار میکنند معمولا  افرادی اجتماعی و علاقه مند به آشنا شدن با افراد جدید هستند ولی باز هم خطر همیشه برای رایگان سوار ها وجود داره و ممکنه راننده خطرناکی اون ها رو به مسیر ناامنی ببره!

 کلا اگه بخوایم قانونی بودن این موضوع رو درنظر بگیریم خودش تا حدی غیرقانونیه چون می خواید بدون پول به مقصدتون برسید ولی باز هم در مورد اون قانون های مشخصی وجود داره که باید حتما رعایتش کنید اما باید بدونید که هیچهایکینگ با رایگان سواری برای همه افراد مناسب نیست و ممکنه وقتی می خواید این کار رو کنید خیلی ها بهتون بگن که خطرناکه اما این تازه شروع یک ماجراجویی جدید و هیجان انگیزه. در خیلی از کشور ها هم رایگان سواری کلا ممنوعه و دلیلش هم خطراتیه که ممکنه برای این افراد و راننده هایی که اون هارو سوار می کنند وجود داشته باشه. در خیلی از منطقه ها هم تابلوی هیچهایکینگ ممنوع داره که سوار کردن رایگان سوار ها در این منطقه ممنوعه که ولی در ایران منع قانونی نداره.

هیچهایکینگ ممنوع

در واقع افرادی که دنبال تجربه های لوکس هستند و باید حتما برنامه ریزی داشته باشند و نمی تونند در هر شرایطی خوشبین باشند به هیچ عنوان نمی تونند از هیچهایکینگ استفاده کنند. اما در ادامه گِردگَرد شمارو با خصوصیاتی که این افراد دارند بیشتر آشنا میکنه.

هیچهایکینگ برای چه افرادی مناسب است؟

  1. اولین سوالی که ممکنه در این مورد براتون پیش بیاد اینه که اصلا هیچهایکینگ به درد چه افرادی می خوره.
  2. افرادی که به کشف ناشناخته ها و تجربه های جدید و مهیج علاقه دارند.
  3. افرادی که از قرار گرفتن در چالس و سختی ترسی ندارند و دنبال امتحان کردن کار های نو هستند.
  4. افرادی که خیلی پول ندارند.
  5. افرادی که می تونند راحت تر به آدم ها اطمینان کنند و در واقع به دنیا خوش بین هستند.
  6. کسانی که سبک و تنها با یک کوله پر از ضروری ترین وسیله هاشون سفر می کنند.

قوانین هیچهایکینگ

هیچهایکینگ

قبل از اقدام به هر کاری باید اون کار رو درست یاد بگیرید و قلق های اون رو بلد باشید. برای اینکه نشون بدید میخواید رایگان سوار ماشین بشید باید ژست مخصوصی بگیرید. در آمریکای شمالی معمولا وقتی فردی با یک کوله پشتی یا کیسه خواب کنار خیابان انگشت شستشو نشون میده یعنی می خواد رایگان سوار ماشین بشه… در جاهای دیگه دنیا هم فرد همونطوری که انگشت شستشو به سمت خیابون گرفته دست دیگش رو به سمت پایین تکان میده. معمولا این افراد اسم شهر یا مقصدی رو که میخوان برند روی یک کاغذ با مقوا مینویسند تا اگه با راننده ای هم مسیر بودند توقف کنه.

هیچهایکینگ

نکته بعدی اینه که معمولا هیچهایک های ماهر هیچوقت مقصدی رو برای سفر های بعدیشون انتخاب نمیکنند و تا در مسیرشون کلی تجربیات جدید به دست بیارند. در اروپا معمولا جوان ها بعد از درس زمانی که تعطیل باشند یک کوله پشتی از وسایل ضروریشون جمع می کنند و شروع به اروپا گردی میکنند و هیچ هزینه ای هم نمیدن و حتی غذاشون رو هم از کمپ هایی که در جاده هاست و فوق العاده ارزونتره تهیه می کنند.

ایستادن در مسیری درست باعث میشه تا شانس بیشتری برای پیدا کردن یک ماشین پیدا کنید. معمولا نزدیک ترین فاصله تا بیرون شهر، نزدیک پمپ بنزین ها، ورودی بزرگراه ها جاهای مناسبی به حساب میاد در واقع باید جایی رو انتخاب کنید که امکان ایستادن ماشین ها باشه و دلیل برای این موضوع وجود داشته باشه.

نکته دیگه ای هم که باید در مورد هیچهایکینگ بدونید اینه که نباید هیچوقت بعد از سوار شدن در ماشین ها بخوابید چون جدای اینکه ممکنه واقعا خطرناک باشه به راننده حس بدی مثل سو استفاده کردن میده و فکر میکنه تنها هدف شما اینه که پول ندید. بهتره بیدار باشید تا هم حواستون جمع باشه و هم اینکه کمی با راننده حرف بزنید و همسفر خوبی باشید!

مهم ترین نکته دیگه ای که وجود داره اینه که برای هیچهایکینگ همیشه گروهی یا حداقل دو نفره باشید چون تنها بودن و ماشین گرفتن در جایی خلوت ممکنه خططرات جدی و غیر قابل جبرانی رو به دنبال داشته باشه.

برای هیچهایکینگ به چه تجهیزاتی احتیاج دارید؟

هیچهایکینگ

تا اینجا خیلی از نکات رو د رمورد هیچهایکینگ یاد گرفتید و در ادامه میخوایم با گِردگَرد ببینیم برای هیچهایک به چه تجهیزاتی احتیاج داریم:

کوله پشتی

کوله پشتی راحت ترین گزینه برای به همراه بردن وسایل ضروری تون به حساب میاد و جز جدا نشدنی یک هیچهایک به حساب میاد چون مسلما حمل یک چمدان دستی و ساک اون هم در سفر پر ماجرایی که پیش رو دارید خیلی سخت و دست و پا گیر میشه. سایز کوله پشتی شما به زمان سفرتون و اینکه چند روز یا چند هفته رو به این سفر اختصاص میدید بستگی داره و باید حواستون باشه فقط وسیله های ضروریتون رو بردارید!

کفش پیاده روی

یکی از قسمت های مهم هیچهایکینگ پیاده رویه…شاید لازم باشه ساعت ها منتظر بمونید یا مسیر های طولانی رو پیاده برید که پوشیدن یک کفش مناسب پیاده روی شاید شمارو برای روبرو شدن با همه این جریانات بهتر آماده میکنه. فقط حواستون باشه و کفشی رو انتخاب کنید که در عین راحتی محکم و ضد آب  هم باشه!

تجهیزات باران

در نظر گرفتن مقصدتون در این مورد اهمیت زیادی داره ولی در خیلی از فصل ها هم نمیشه به هوا اطمینان کرد و هر لحظه ممکنه با بارون و باد و سرما روبرو بشید؛ پس یادتون باشه در چمدونتون حتما تجهیزاتی مثل یک ژاکت یا بارونی ضد آب، شلوار اضافه، کاور ضد آب برای کیفتون داشته باشید و تا تموم شدن بارون جایی منتظر بمونید.

غذا

بهتره کمی تنقلات و چند وعده غذای بسته بندی و آب داخل کوله پشتیتون داشته باشید. چون در خیلی از مسیر ها شاید نتونید رستوران یا مغازه ای رو برای خریدن غذا پیدا کنید…

نقشه

بهتره توی این سبک از سفر حتما با خودتون یک نقشه از همه مسیر ها و شهر هارو داشته باشید تا پیدا کردن راه های اصلی و جاده ها براتون ساده تر بشه.

نشانه ای داشته باشید!

شما به عنوان یک هیچهایک باید نشونه ای داشته باشید تا راننده بدونه با یک قاتل فراری یا بی خانمان طرف نیست. بهتره داخل یک کاغذ یا مقوا مقصدتون رو بنویسید تا راننده در صورت تمایل شمارو سوار کنه.

به همراه داشتن هدیه ای کوچک

خیلی از هیچ هایک ها این کار رو می کنند. چیز کوچیکی رو از قبل آماده م یکنند و برای تشکر و ایجاد کردن یک جو دوستانه و خودمونی به راننده ها و دوستای جدیدشون میدن. که م یتونه یک شکلات یا حتی یک لبخند پر معنا برای تشکر باشه!

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *