• منو
  • منو
جشن هولی

همه چیز درباره جشن رنگ ها در هند!

بلیط هواپیما

جشنواره هولی یا جشن رنگ ها در هند، یکی از رنگی ترین و هیجان انگیز ترین فستیوال ها و جشن های دنیا به حساب میاد که هر ساله در بهار در خیلی از شهر های هندوستان با آداب و شرایط مخصوص به خودش جشن گرفته میشه. جشن یکه اونقدر جذاب، مهیج و دوست داشتنیه که مردم زیادی از سراسر دنیا در اون شرکت می کنند و خیلی از کشور های غربی هم این جشن رو به یکی از جشن های سالانه خودشون اضافه کردند و از وجود این همه رنگ و شادی در اون لذت میبرند. هولی بیشتر در قسمت های شمالی هند و نپال جشن گرفته و میشه و ریشه در ادیان هندوییسم داره و پشت این همه شادی و رنگ داستان های زیادی از اعتقادات مردم یک سرزمین نقش بسته…در این مقاله GerdGard.com بهتون کمک می کنه تا با همه چیز درباره جشن رنگ ها در هند بیشتر آشنا بشید و اطلاعات مفیدی در مورد اون به دست بیارید…

جشن هولی یا جشن رنگ ها:

جشن رنگ ها

جشن هولی در عقاید هندو ها یعنی پیروزی خوبی بر بدی که با سوزاندن  شیطانی به نام هولیکا (Holika) اتفاق میفته که با لطف خدای هندوها به نام لرد ویشنو (Lord Vishnu) محقق میشه. درست با تموم شدن زمستان و شروع بهار این فستیوال جذاب شروع میشه. خیابان ها پر از رنگ میشه و همه مردم با چهره های رنگی و لباس هایی که با رنگ های مختلف پر از رنگ های متفاوت میشه در حالی که با خوشحالی به سمت هم رنگ پرت می کنند، میرقصند و شادی می کنند. ریشه این جشن به قرن ها پیش برمیگرد و هنوز اونقدر زنده و مهیج برگزار میشه که حتی بدون در نظر گرفتن دلیلش می تونید لحظه های فوق العاده ای رو در اون سپری کنید اما گِردگَرد اینجاست تا شمارو با همه جزئیات هولی آشنا کنه…

فستیوال هولی تنها در ۲ روز جشن گرفته میشه که روز اول جشن آتش زدن هولیکا و روز دوم رنگوالیه ( Rangwali). در روز اول هولی آتش بزرگی در یک قسمت از شهر بر پا میشه و مردم دور آتش جمع میشن و شادی می کنند و اطراف اون قدم میزنند و برای پیروزی خوبی بر بدی جشن میگیرند و با شروع روز دوم از صبح زود هیجانات هولی شروع میشه. روزیکه همه مردم  با هر سن و شرایطی به خیابان ها میان و همدیگر رو رنگی می کنند.

فستیوال هولی

در این روز شهر پر از رنگ های پودری مختلف میشه…مردم رنگ هارو به صورت پودری روی هم میریزند و اون هارو با آب مخلوط می کنند و با تفنگ های آب پاش و بادکنک هایی که با آب و رنگ پر شده همدیگر رو رنگی میکنند. این جشن اونقدر جذاب و هیجان انگیزه که شاید تجربه کردن اون وسط آدم هایی که در جشن گرفتن استادند، می تونه واقعا فوق العاده باشه. بهترین جا برای گذروندن یک هولی شگفت انگیز، دهلی، بمبئی و جیپوره که گِردگَرد بهتون پیشنهاد میکنه این فستیوال بی نظیر رو از دست ندید.

تاریخچه فستیوال هولی؟

کریشنا و رودها

بین همه جشن های هندو ها و شاید همه جشنواره هایی که در هند برگزار میشه، فستیوال هولی پر طرفدار ترین و جذاب ترین اون ها به حساب بیاد. اولین موضوعی که در این جشن وجود داره سوزوندن هولیکای شیطان و افسانه ای از رودکا و کریشناست… ماجرای رودکا و کریشنا از این قرار بود که کریشنا عاشق رودها میشه ولی از اون جایی که صورت اون آبی رنگ بود فکر میکنه که رنگ پوستشون متفاوته بخاطر همین به پیشنهاد مادرش صورتش رو به رنگ پوست رودها رنگ میکنه تا تفاوت رنگ پوستشون دلیلی برای به هم نرسیدن اون ها نباشه… هر ساله عشاق مختلف که همچین شرایطی دارند در هند با رنگ کردن پوستشون ابن روز رو به یاد این عکش مقدس جشن میگیرند. در اکثر شهر های هند به مدت دو روز هولی رو جشن می گیرند و بعضی از منطقه ها مثل براج (Braj) این فستیوال تا ۱۶ روز ادامه داره.

هولیکا

افسانه دیگه ای که در این مورد وجود داره سوزوندن هولیکای شیطان صفته.گفته میشه که هولی از اسم هندویی هولیکا ریشه گرفته. افسانه ای وجود داره که هولیکا خواهر  Hiranyakashyap، پادشاهی شیطانی و ستمگر بود که فرمان داده بود که همه مردم اون رو پرستش کنند اما پسر اون Prahlada به لرد ویشنو وفادار بود و این موضوع باعث عصبانیت پدرش میشد تا جایی که پادشاه تصمیم به قتل پسر خودش میگیره و به خاطر همین موضوع از خواهش هولیکا می خواد تا Prahlada  رو گول بزنه و از اونجایی که خودش بخاطر پوشیدن لباس مخصوصی که داشته از سوختن در آتش مصون بوده، باعث سوختن Prahlada بشه. که در این موقع Prahlada با صدا زدن لرد ویشنو نجات پیدا میکنه ولی هلیکا در آتش میسوزه و علت اون هم این بود که لباس اون تنها وقتی که تنها در آتش باشه اونرو از آتش حفظ میکرده. بعد از اون لرد ویشنو  به شکل موجودی که نیمی از اون آدم و نیمی شیر بود ظاهر میشه و پادشاه ستمگر رو میکشه و در این روز خوبی بر بدی پیروز میشه. روز بعد مردم اطراف آتش جمع میشن و از خاکستر  آتش صورت هاشون رو سیاه میکنند. به مرور زمان این کار با رنگ های مختلف انجام شد و پیروزی خوبی بر بدی به یکی از بزرگ ترین جشن های هندی های تبدیل شد.

هولی چه زمانی برگزار میشه؟

فستیوال هولی هر ساله با تموم شدن زمستان و شروع بهار و شروع دوباره زندگی و عشق برگزار میشه. معمولا از اواخر فوریه تا اواسط مارچ  و بیشتر در نیمه شمالی هند اتفاق میفته. که روز دقیق اون در سال های مختلف متفاوته. در سال ۲۰۱۹ از ۲۰ تا ۲۱ مارچ برگزار میشه و در  بنگال غربی و ادیسه معمولا یک روز زودتر جشن گرفته میشه.

نکته هایی که باید درباره فستیوال هولی بدانید!

جشن رنگ ها

  • بهتره قبل از اینکه در فستیوال شرکت کنید تمام بدن و صورتتون رو کمی چرب کنید تا بعد راحت تر بتونید رنگ هارو پاک کنید.
  • در این جشن همه مردم، سیاه و سفید، پیر و جوان آرادند که شکت کنند و همه با هم برابرند.
  • باید بدونید پاک کردن این همه رنگ از موها و پوستتون چندان کار ساده ای هم نیست و اگه آفتاب و آب هم با این رنگ ها همراه باشه و ممکنه بعد از یک ساعت شستن خودتون هنوز کلی رنگی باشید و تا هفته ها قسمت هایی از موها و صورتتون پاک نشه.
  • در این روز سعی کنید لباس های گرون قیمت نپوشید و مطمئن باشید بعد از جشن دیگه نمی تونید از اون لباس استفاده کنید.
  • در طول جشن بهتره از عینک استفاده کنید تا چشم هاتون آسیب نبینه و رنگی نشه و یادتون باشه برای این روز حتما یک عینک ارزون رو انتخاب کنید.
  • ساعت و جواهرات و چیز های با ارزشتون رو در هتل و یک جای امن بزارید اون هارو همراهتون نبرید.
  • اگه گوشی یا دوربین دارید فقط مدل ضد آب رو داشته باشید یا در کیف ضد آب و مطمئنی نگهش دارید چون در غیر این صورت ممکنه خراب بشه.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 comment