• منو
 • منو
پاسپورت

شرایط اخذ و تمدید پاسپورت

Avatar
بلیط هواپیما

همه ما برای رفتن به سفر های خارجی نیاز به داشتن پاسپورت با گذرنامه داریم که گرفتن اون هم پیچیدگی خاصی نداره و اگه مدت زمان اعتبار گذرناممون تموم شد باید اون رو تمدید کنیم تا دوباره بتونیم مهم ترین مجوز خروج از کشور رو داشته باشیم توی این مقاله GerdGard.com بهتون کمک می کنه تا یا نحوه گرفتن پاسپورت و تمدید پاسپورتتون بیشتر آشنا بشید و به راحتی و تنها در طی چند مرحله ساده گذرنامه تون رو تمدید کنید.

پاسپورت یا گذرنامه چیست؟

پاسپورت در واقع شناسنامه بین المللی هر فرده که برای خروج از کشور به اون احتیاج داره. توی کشور ما اعتبار پاسپورت ها هر ۵ سال تموم میشه و باید از نو تمدید بشه و برای اکثر سفر های خارجی پاسپورت شما باید حداقل ۶ ماه اعتبار تا تاریخ منقضی شدن داشته باشه وگرنه سفارتخانه ها و شرکت های حمل و نقل برای شما ویزا و بلیط صادر نمی کنند و نمی تونید از کشور خارج بشید پس بهتره همیشه گذرنامتون رو قبل از اینکه به تاریخ انقضای اون نزدیک بشید، تمدید کنید.

شرایط اخذ پاسپورت

پاسپورت

برای گرفتن پاسپورت باید بعد از اینکه عکس مناسب پاسپورت رو آماده کردید به یکی از دفاتر خدمات الکترونيک انتظامی و یا پلیس +۱۰ رجوع کنید و بعد از ازائه مدارک و پر کردن فرم های مربوطه و پرداخت هزینه ها منتظر بمونید تا پاسپورتتون ارسال بشه. که در ادامه می تونید همه مدارک مورد نیاز برای دریافت و یا تمدید پاسپورت رو چک کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پاسپورت

برای دریافت و تمدید پاسپورت ارائه مدارک زیر الزامیه:

 • به همراه داشتن اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی فرد متقاضر و با تاییدیه ثبت احوال
 • یک قطعه عکس ۶*۴ جدید و رنگی با زمینه سفید رنگ و به صورت تمام رخ که در ۶ ماه اخیر گرفته شده باشه.
 • *در مورد عکس باید حواستون باشه که آقایان بدون کلا، عینک، کراوات، موی آرایش شده و ریش باشند به وری که پیشانی و گوش ها کاملا مشخص باشه. خانم ها هم باید با حجاب کامل و بدون زیور آلات و آرایش و با یک روسری یا مقنعه ساده و تیره طوری که گردی صورت مشخص باشه، عکس بگیرند. همه دتران بالای ۶ سال هم باید عکس با حجاب بگیرند.
 • افراد زیر ۱۸ سال باید اجازه محضری از سمت پدر و یا قیم قانونیشون داشته باشند.
 • افرادی که سنشون زیر ۱۵ ساله باید  ضمن حضور در دفاتر، گواهي اشتغال به تحصيل، دفترچه بيمه و يا گذرنامه عکسدار داشته باشند.
 • در مورد بازنشستگان نظامی هم اگه ۵ سال تمام از بازنشنشتگی اون ها گدشته باشه می تونند با ارائه اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان اقدام کنند ولی افرادی که ۵ سالشان تموم نشده باید نامه از حفا یگان مربوطه داشته باشند.

خانم های متاهل باید قبل از سفر اجازه کتبی از همسر داشته باشند و با مراجعه به دفتر خانه های اسناد رسمی اجازه محضری از همسرشان بگیرند، خانم هایی که مقیم خارجاز کشور هستند، احتیاجی به اجازه محضری همسر ندارند. آقایون هم با ارائه اصل و کپی کارت پايان خدمت يا معافيت هوشمند و يا موافقت‌نامه سازمان وظيفه عمومی برای مشمولین اقدام به دریافت پاسپورت کنند. این موضوع رو هم بهتره بدونید که کارت های پایان خدمت قدیمی دیگه هیچ اعتباری ندارند و اگه اقدام به دریافت کارت هوشمند کرده باشید می تونید بعد از ۲۴ ساعت با ارائه برگه ثبت درخواست به افسران گذرنامه در دفاتر پلیس ۱۰+ برای صدور و یا تعویض پاسپورتتون درخواست بدید.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای تمدید و یا تعویض پاسپورت

ممکنه علاوه بر تموم شدن مهلت اعتبار به دلایل مختلفی مجبور به تمدید پاسپورتتون بشید که در ادامه می تونید لیستی از همه موارد رو مشاهده کنید.

 1. پر شدن همه صفحه های پاسپورت
 2. تغییر دادن نام و نام خانوادگی  و یا تاریخ تولد در شناسنامه ایرانی هر فرد
 3. درخواست تغییر محل اقامت
 4. مخدوش شدن و یا گم شدن گذرنامه به هر دلیلی
 5. درخواست تفکیک نام فرزندان از پاسپورت
 6. ازدواج کردن

اما برای تمدید گذرنامتون به مدارک مشخصی هم احتیاج دارید که باید قبل از اقدام آمادشون کنید و این مدارک معمولا همان مدارکیه که برای دریافت پاسپورت همراهتون داشتید.

قبل از هر چیزی باید بدونید که مثل دریافت پاسپورت برای تمدید اون هم حضور خود فرد کاملا الزامیه و قبل از هر چیزی باید یک عکس جدید با رعایت همه اصولی که در قبل اومده آماده کنید و همراه مدارک دیگتون داشته باشید. بعد از اون باید به یکی از نزدیک ترین شعب پلیس +۱۰ مراجعه کنید و فرم و شناسه گذرنامه تون رو دریافت کنید و مبالغ مشخص شده رو پرداخت کنید و بعد منتظر ارسال گذرنامه از طریق پست و به آدرسی که مشخص کردید باشید. گذرنامه جدیدتون از مدت یک هفته تا حداکثر ده روز به نشانی که متقاضی در فرم مشخص می کنه، ارسال میشه.

این موارد رو هم باید به یاد داشته باشید که روال معمول دریافت و یا تمدید گدرنامه معمولا ۱ تا ۲ هفته طول میکشه و اگه شما بنا به دلیلی نیاز داشتید تا سریع تر پاسپورتتون رو تحویل بگیرید باید به یکی از دفاتر پلیس +۱۰ رجوع کنید و درخواستتون رو ثبت کنید و بعد از اون با داشتن همه مدارک مورد نیازتون، به اداره کل گذرنامه های استان برید. به علاوه افرادی که متولد یکی از کشور های خارجی هستند، باید نحوه ورودشون رو هم برای دریافت گذرنامه ارائه بدن. همچنین برای باطل کردن گذرنامه های که بیشتر از یک سال اعتبار داره باید حتما از اداره گذرنامه ها نامه دریافت کنید.

چه افرادی نمیتوانند پاسپورت بگیرند؟

بعضی افراد خاص با شرایط مشخص قادر به دریافت پاسپورت نیستند و اجازه خروج از کشور رو ندارند که در ادامه گِردگَرد به اون ها اشاره میکنه:
 • همه افرادی که بر اساس اعلامات کتبی مقامات قضایی حق خروج از کشور رو ندارند و ممنوع الخروج هستند.
 • افراد دارای سوء پیشینه در خارج از کشور
 • افرادی که باید بنا بر تشخیص مقامات قضایی حمهوری اسلامی اقدام به سفر های برون مرزی کنند.
 • افرادی که به طور قطعی بدهی مالیاتی، اجرای دادگستری و ثبت اسناد داشته باشند.

همچنین مشمولین وظیفه عمومی هم میتونند با مبلغی که به عنوان وثیقه به بانک میسپرند اقدام به سفر کنند که این مبلغ برای سفرهای علمی حدود ۸ میلیون پول نقد، برای سفر های ساحتی ۱۵ میلیون و برای سفر های زیارتی به عراق و عربستان  ۳ میلیون در نظر گرفته میشه.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *