• منو
  • منو
سفرنامه سئول

سفرنامه کره جنوبی

Avatar
بلیط هواپیما

کشور کره رو ما ایرانی ها به سریال های افسانه ای و تاریخی ای که از ازش دیدیم می شناسیم. یادمه اولین باری که یه فیلم کره ای جدید دیدم از این همه تکنولوژی و توسعه و جذابیت توی این کشور شوکه شدم و فکر کردم که با ساختن اون سریال های تاریخی و افسانه ایه عجیب و غریب، چه ذهنیت بدی به ما دادند. این شد که کره جنوبی و پایتخت جذابش سئول، که خود لغتش هم به معنی پایتخته، در لیست سفر های من قرار گرفت و حالا راهی این شهر، در شرق آسیا هستم.

آب و هوا

آب و هوای سئول

آب و هوای این جا حالت قاره ای داره؛ یعنی تابستان هاش گرمه و رطوبت نسبتا بالایی داره که برای خیلی ها آزار دهنده است، همینطور باد و بارش های موسمی که بیشترین شدتش از اوایل تیر تا اوایل شهریوره و گاهی سیل آسا میشه، باعث شده این فصل برای سفر چندان محبوب نباشه. زمستان ها اختلاف دمای فاحشی با تابستان داره و از رطوبت حسابی کم میشه، این فصل برای اسکی خیلی مناسبه و هزینه های سفر به این کشور هم کمتره.

سئول بهار رویایی و زیبایی داره، هوای تازه و عالی و طبیعت مفرح. از اوایل ماه اسفند این بهار جذاب کم کم شروع میشه و تا اواسط اردیبهشت ماه همین طوره و این بازه ی زمانی ایده آلی برای سفر به این شهره. برای کسانی که طبیعت رنگارنگ پاییز رو دوست دارند هم دو ماهه اول این فصل، برای سفر به سئول توصیه میشه.

آب و هوای سئول

ویزا و پرواز

برای دریافت ویزای کشور کره جنوبی، باید از طریق یک سری آژانس مسافرتی که خود سفارت مشخص کرده، اقدام کنید، در غیر این صورت اگر میخواید خودتون شخصا اقدام کنید باید حتما از این کشور دعوتنامه داشته باشید.

پرواز من قطر ایروِیز Qatar Airways بود که روز دوشنبه ساعت ۲۳:۴۵ شب از فرودگاه امام تهران، حرکت کرد و حدود نیم ساعت بعد در فرودگاه دوحه در قطر به زمین نشست و این توقف حدود ۲ ساعت طول کشید. بعد از اون بدون مشکل و تاخیر خاصی دوباره سوار شدیم و کمتر از ۹ ساعت بعد، در فرودگاه بین المللی اینچئون کره (Incheon International Airport) فرود اومدیم.

فرودگاه سئول

هزینه ها در سفر به سئول

ارز در کره جنوبی

واحد پول کره جنوبی وون (Won) است. در سفر به پایتخت این کشور هزینه ها برای هر نفر توی هر روز به طور متوسط ۱۱۰۰۰۰ وون میشه. در یک سفر متوسط که نه ریخت و پاش زیادی داشته باشه و نه خیلی صرفه جویانه و سخت گیرانه باشه، ۶۰۰۰۰-۵۵۰۰۰  وون برای هتل، ۲۵۰۰۰ وون برای خورد و خوراک، ۱۵۰۰۰ وون برای حمل و نقل داخل شهر و ۳۰۰۰۰-۲۵۰۰۰ وون برای تفریحات و بلیط بازدید از اماکن و… صرف میشه. اقامتگاه ها از ۲۵۰۰۰ وون تا۱۵۰۰۰۰ وون می تونند متغیر باشند.

حمل و نقل در سئول

مترو

حمل و نقل در سئول

سیستم مترو شهر سئول راحت ترین و سریعترین راه برای دور زدن شهره. این شبکه از خطوط ۱ تا ۹ به علاوه خط Jungang Line، Bundang Line و Gyeongui Line تشکیل شده. مشخص بودن هر خط با یک رنگ، باعث میشه که استفاده از مترو این جا کاملا راحت باشه. مترو از ساعت ۵:۳۰ تا حدود ۲۴:۰۰ هست و فاصله بین ایستگاه ها حدود ۲-۳ دقیقه طول میکشه. نام ایستگاه ها هم معمولا از بلندگو اعلام میشه.

بلیط های تک سفره رو می تونید داخل ایستگاه مترو از دستگاه ها بخرید و هزینه بلیط ۱۲۵۰ وون میشه. غیر از بلیط، کارت حمل و نقل T-Money Card هم از قیمت ۲۵۰۰ وون وجود داره که اون رو می تونید از باجه هایی که نزدیک ایستگاه هاست و بعضی فروشگاه ها تهیه کنید. تابلو ها در متروی سئول معمولا به زبان انگلیسی هم هستند.

حمل و نقل در سئول

اتوبوس

سه نوع اتوبوس وجود داره که مسیرهای مختلف شهر رو پوشش میده. اتوبوس Ilban ، اتوبوس Jwaseok و اتوبوس Maeul. اتوبوس ها معمولا در فواصل پنج تا پانزده دقیقه توقف دارند. اتوبوس های Ilban اتوبوس های شهری هستند که در ۳ رنگ سبز، آبی و زرد وجود دارند. اتوبوس آبی، مناطق حومه ای رو به مرکز شهر سئول متصل می کنه. اتوبوس سبز برای اتصال ایستگاه های اصلی مترو و ایستگاه های اتوبوس و مناطق مسکونی در مرکز شهره. اتوبوس زرد (گردشی) در مرکز شهر، در ایستگاه های اتوبوس آبی و ایستگاه های اصلی راه آهن، و همین طور مناطق تجاری، توریستی و خرید توقف داره. برای اتوبوس ها هم می تونید بلیط بخرید، و هم می تونید از T-Money Card استفاده کنید که هزینه هاتون رو کمی کاهش میده. برای هر بار سفر با اتوبوس های آبی ۱۲۰۰ وون، خطوط شهری اتوبوس های سبز ۹۰۰ وون، و اتوبوس های زرد ۱۱۰۰ وون از کارت شما کم میشه.

حمل و نقل در سئول

یک نوع اتوبوس سریع یا اکسپرس هم هست که توقف کمتری داره و بین شهرهای همجوار هم جا به جا میشه. هزینه این اتوبوس های قرمز با کارت ۲۳۰۰ وون میشه.

تاکسی

این جا تاکسی گرفتن خیلی ساده و بی دردسره، معمولا هم راننده تاکسی ها می تونند انگلیسی صحبت کنند. برای سوار شدن به تاکسی ۳۰۰۰ وون و به ازای هر کیلومتر هم ۷۱۰ وون پرداخت می کنید. در حالیکه امکان استفاده از کارت های اعتباری و کارت حمل  نقل رو هم دارید.

حمل و نقل در سئول

هتل من در سئول

هتل Lotte City Hotel Myeongdongدر محله معروف میونگ دانگmyeong) dong) قرار گرفته و تا مرکز شهر کمتر از یک کیلوکتر فاصله داره. از هتل تا خروجی شماره یک ایستگاه مترو Euljiro3-ga (خط ۲ و ۳)، حدود ۳ دقیقه فاصله است و تا ایستگاه اتوبوس از این هم کمتر. هتل چهار ستاره بود و امکانات قابل قبولی داشت… داخل هتل امکان تبدیل ارز و خرید بلیط هم وجود داشت.

هتل در سئول هتل در سئول

برخورد کارکنان خیلی خوبه، به زبان انگلیسی صحبت می کنند و به نظافت اتاق ها هم می رسند. صبحانه مفصل و متنوعه. آشپز ایتالیایی رستوران هتل هم غذاهای خوبی درست می کنه.

هتل در سئول

غذاها و خوراکی های کره ای در سئول

این جا شما برای یک وعده غذا در یک رستوران معمولی حدود ۸۰۰۰ وون باید بپردازید و اگر رستوران بهتری انتخاب کردید به ۲۰۰۰۰ وون و بیشتر هم می تونه برسه. منوی مک دونالد ولی اقتصادی تره و براتون حدود ۶۰۰۰ وون درمیاد. یک بطری کوچیک آب معدنی حدود ۹۰۰ وون و بطری های بزرگ تر حدود از ۱۳۰۰ وون  قیمت دارند. بعضی از غذاهای معروف و خوراک های خیابانی سئول رو که اون جا امتحان کردم براتون توصیف می کنم.

Tteokbokki

غذا در سئول

تئوک بوکی یا توک بوکی از معمول ترین غذاها در شهر سئول محسوب میشه و خیلی از دکه های خیابانی اون رو می فروشند. توک بوکی، کیک های لوله ای برنجیه که در یک سس فلفلی غوطه ور شده و برای کسانی که به طعم تند علاقه دارند یک پیشنهاد عالیه.

Cold noodles یا naengmyun

غذا در سئولرشته فرنگی سرد یک غذای وارد شده از کره شمالیه و بین مردم گاهی به اون  Pyongyang naengmyun هم گفته میشه. این غذا برای تابستان خیلی توصیه میشه.  رشته فرنگی گندم سیاه در سبزیجات خرد شده گذاشته میشه. این غذا رو به شکل سوپ هم درست می کنند که بهش naengmyun mul گفته میشه، این طوری که داخلش سس تند می ریزند و با تکه های یخ سرو می کنند!

Kimchi

کیمچی

کیمچی یک غذای کره اییه که میشه گفت جزئی از فرهنگ اون ها به حساب میاد. کره ای ها معتقدند هر جایی که یک کره ای باشه باشه باید کیمچی هم باشه؛ و این عقیده تا جایی وجود داره که گفته میشه همراه با فضاپیمای اولین فضانورد تاریخ کره جنوبی، کیمچی هم فرستاده شده!

کیمچی معمولا با سبزیجات و ادویه جات مختلف و یک نوع کلم چینی به نام بائچو (baechu) درست میشه، بعضی از خانواده های کره ای با خیار یا تربچه ی کره ای هم درستش می کنند. این غذا معمولا با برنج یا در کنار غذاهای برنجی، و در وعده های مختلف خورده میشه.

Hotteok

غذا در سئول

هاتِئوک کشفی بود که وقتی از طعم های تند خسته شدم پیداش کردم. یک جور شیرینی که توی همه ی دکه ها و مارکت های خیابانی پیدا میشه. آرد گندم، آب، شیر، شکر و مخمر موارد تشکیل دهنده هاتِئوک هستند که در نهایت هم با قند قهوه ای، عسل، بادام زمینی خرد شده و دارچین پُر و تزئین میشه و طعم خیلی دوست داشتنی ای داره و با یک نوشیدنی خنک خیلی می چسبه.

جاذبه های سئول

کاخ گیونگ بوک گانگ  (Gyeongbokgung Palace)

کلا از سلسله چوسان چند کاخ بزرگ باقی مونده که اولین و بزرگ ترین اون ها، گیونگ بوک گانگ و مربوط به سال ۱۳۹۵ میلادیه. معنی اسم این کاخ، کاخ تقدیس شده توسط خدایان هست، که به خاطر موقعیتی که در اون  قرار گرفته، بین دو کوه مقدس، گذاشته شده.

سئول

با ورود به کاخ نگهبانانی رو می بینید که لباس های سربازان چوسان رو پوشیدند و  تعویض گارد رو اجرا می کنند. هزینه ورودی برای بزرگترها ۳۰۰۰ وون و برای بچه ها ۱۵۰۰ وون هست.

سئول

موزه ملی فولکلور (National Folk Museum of Korea)

در مجموعه کاخ، موزه ملی فولکلور کره رو هم می تونید ببنید. این جا بیش از ۴۰۰۰ نوع آثار ارزشمند وجود داره و گنجینه ای برای شناخت فرهنگ و آداب و رسوم مردم این کشوره.

سئول

زمان بازگشایی موزه از ساعت ۹ صبحه. در روز های خوش آب و هوای سال مثل فصل بهار، اواخر فصل تابستان و اوایل پائیز تا ساعت ۱۸:۳۰ عصر بازه، در روز های بلند تابستان تا  ساعت ۱۸ و در روزها زمستانی و سرد سال تا ساعت۱۷٫ برای ورود به موزه بلیط جداگانه ای لازم نیست تهیه کنید و در واقع بخشی از کاخ محسوب میشه.

سئول

عمارت آبی یا Cheong Wa Dae

سئول

Cheong Wa Dae یعنی عمارتی با کاشی های آبی. کاشی‌های آبی رنگ این بنا با پس زمینه ای از کوه Bugaksan، منظره‌ی جذابی برای شما به وجود میاره. این مجموعه‌ شامل دفتر اصلی، اقامتگاه مهمان، عمارت بهاری و پاییزی، باغ و بخش های دیگه است. این مجموعه با مترو قابل دسترسیه. با استفاده از خط ۳ به ایستگاه Gyeongbokgung Palace میرید، از خروجی شماره ۵ تا ورودی کاخ چند دقیقه پیاده روی دارید.

موزه در سئول

عمارت آبی به جز یک شنبه ها و دوشنبه در روزها دیگه هفته بازه و برای بازدید از اون تور هایی هم وجودا داره که صبح ها ساعت ۱۰ و ۱۱ و بعد از ظهر ساعت ۱۴ و ۱۵ از عمارت بازدید می کنند. هزینه ورودی مجموعه رایگانه.

چانگ دئوک گانگ (Changdeokgung)

سئول

قصر چانگ دئوک گانگ سئول کره از معروفترین قصرهای این کشوره. بین ۵ قصر  سلطنتی باقیمونده در کره، چانگ دئوک گانگ از همه سالم تره و بهتر حفظ شده. این قصر در دامنه  کوه Baegaksan قرار گرفته. حیاط سنگفرش شده، راهروهای باز، محل اقامت خانواده سلطنتی در کنار مجموعه  Huwon و برکه گل های زنبق از دیدنی های جذاب این قصره. درختی در این مجموعه وجود داره که گفته میشه ۳۰۰ سال قدمت داره.

سئول

یادتون باشه که چانگ دئوک گانگ روزهای دوشنبه تعطیله. بلیط ورودی ۳۰۰۰ وون میشه که اگر در گروه های ۱۰ تایی وارد بشید برای هر نفر ۲۴۰۰ وون حساب می کنند.

پشت مجموعه کاخ یک باغ بزرگ وجود داره که سعی شده به طبیعی ترین حالت ممکن حفظ بشه. این باغ متعلق به Taejong یکی از پادشاهان کره بوده. چشمه های طبیعی زیادی در این باغ وجود داره. مردم کره معتقدند که بهترین زمان برای تماشای این باغ فصل پائیزه؛ زمانی که طبیعت رنگارنگ ترین چهره ی خودش رو به تصویر می کشه.

سئول

روستای Bukchon Hanok

سئول

هانوک یکی از بزرگترین مجموعه خانه های سنتی و چوبی کره است. این جا یک منطقه مسکونی قدیمیه که با قدم زدن توی کوچه پس کوچه هاش شما رو به ۶۰۰ سال پیش می بره. روستای باک چون به معنای دهکده ی شمالی، بین دو کاخ Gyeongbokgung در غرب و Changdeokgung در شرق قرار گرفته.

با خط ۳ مترو در ایستگاه Anguk پیاده بشید. وقتی از خروجی شماره ۲ خارج بشید تا ورودی این روستا حدود ۳۰۰ متر فاصله دارید.برای ورود شما هیچ مبلغی پرداخت نمی کنید و در تمام روزها هم می تونید به این جا بیاید و ساعت ها در میان فرهنگ و تاریخ کره قدم بزنید. رستوران ها و کافه های این منطقه همه به سبک قدیم کره هستند.

سئول

منطقه‌ی اینسا دونگ (Insa dong)

سئول

برای دوست داران فرهنگ و سنت ها و صنایع دستی کره، این جا یکی از بهترین پیشنهادهاست. فروشگاه های این منطقه معدن لباس‌های سنتی، کاغذهای قدیمی، چای‌ها و دمنوش‌های کره ای، آثار سفالی و صنایع دستیه.

سئول

در این منطقه در حدود ۱۰۰ گالری هم وجود داره که بهترین آثار نقاشی و مجسمه‌سازی در اون ها به نمایش در اومدند و می تونید اون ها رو بخرید. چای‌خانه‌ها و رستوران‌های سنتی این ویترین فرهنگ رو برای شما کامل می کنند.

با خط ۳ مترو به ایستگاه Anguk برید. بعد از خروجی ۶ به سمت چپ بپیچید. سوار خط ۱ بشید و در ایستگاه Jonggak پیاده بشید. من این مسیر رو با تاکسی رفتم.

lotte world park

سئول

لوته وُرلد بزرگترین پارک تک منظوره دنیاست، تک منظوره یعنی همه ی وسایلش برای یک نوع سرگرمی استفاده میشه. بازدید کنندگان این پارک از همه سنین هستند، بازی های هیجان انگیز، فیلم و پاتیناژ، نمایش های لیزری و… از چیزهای جذابیه که این جا میتونید ازش لذت ببرید. این پارک گزینه خوبی برای دوست داران فرهنگ هم هست، بخاطر وجود یک موزه مردم شناسی با روستاهای مینیتاوری و آثار هنری ای که بیشتر از ۵۰۰۰ سال قدمت دارند. لوته وُرلد سئول هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۱۰ شب بازه و مبلغ ورودی بر حسب زمان ورودتون فرق می کنه. ولی برای زمانی که من رفته بودم، برای بزرگتر ها ۵۵۰۰۰ وون، برای نوجوانان ۴۸۰۰۰ وون، برای بچه ها ۴۴۰۰۰ وون و برای خردسالان ۱۴۰۰۰ وون ورودی داشت.

برج N سئول N Seoul Tower

سئول

برج اِن یا همان نامسان (Namsan) که در سئول قرار داره، در زمان ساختش، اولین برج پخش رادیو و تلویزیون کره بوده. برج اِن یک رستوران خوب، یک کافی شاپ، موزه عروسک های خرسی و یک رصدخانه مستقل رو در خودش جای داده. برای رسیدن به این برج می تونید از اتوبوس های زرد گردشی استفاده کنید. نورپردازی دیجیتالی رنگارنگی که شب‌ها روی ساختمان تابیده میشه از جاذبه های این برج به حساب میاد.

روی بام این برج می تونید زیباترین منظره شهر رو تماشا کنید، این جا وعده گاه زوج ها و عشاق هم هست، که با وصل کردن یک سری قفل به دیوار این جا پیوند عاشقانه شون رو تضمین می کنند. برای ورود به برج ۱۰۰۰۰ وون و برای بچه ها ۸۰۰۰ وون بود. پرداخت می کنید، و برای بازدید از هر بخش بطور جداگانه هزینه می پردازید. از یکشنبه تا جمعه از ۱۰:۰۰ صبح تا ۱۱:۰۰ شب و روزهای شنبه ۱۰ تا ۱۲ ظهر می تونید از برج دیدن کنید، آخرین تایم پذیرش هم هر روز نیم ساعت قبل از بسته شدن مجموعه است.

سئول

خرید و سوغات در سئول

قبل از هر جا و هر چیز باید از خود منطقه میونگ دانگ (myeong dong) حرف بزنیم. میونگ دونگ قلب خرید سئول به حساب میاد. این جا البته فقط مرکز خرید نیست و با قرار داشتن در مرکزیت بانکداری، تجاری و حتی فرهنگی، از جاذبه های این شهره.

سئول

هر مغازه‌ ای با هر نوع جنس، از کالاهای لوکس گرفته تا تمامی برندهای لوازم آرایشی‌ کره ای با کیفیت‌های بالا و قیمت‌های رقابتی این جا وجود داره.

سئول

M plaza

در تمام طول خیابان، در هر یک قدم انواع مغازه ها و دپارتمان استورها و دکه های ساده خیابانی و گالری های لوکس و هر چیزی که انتظارش رو داشته باشید و نداشته باشید رو کنار هم می بینید. از جمله ی این مراکز خرید M plaza است. این جا شما می تونید با قیمت های مناسب برای خودتون و دوستانتون سوغات بخرید. کارکنان و فروشنده ها خیلی خوش برخورد هستند و با لبخند از شما استقبال می کنند. در یکی از طبقات می تونید لباس های سنتی بپوشید و عکس یادگاری بگیرید. کلاس های آموزش رقص های K-pop که یک نوع رقص محلی کره ایه این جا زیاده. برند های معروفی از جمله زارا این جا مغازه دارند و قیمت هاشون قابل قبوله و برای برند باز ها می تونه گزینه ی خوبی باشه.

سئولخرید در سئول

هر موقع از خرید خسته شدید می تونید از انواع اقسام غذاهای کره ای که توی دکه ها و مغازه های کوچیک و بزرگ در خیابان و حتی داخل مراکز خرید با قیمت های مناسب به فروش می رسند، بخرید. غذایی که من توی خیابان میونگ دانگ دیدم یه چیزی بود شبیه سوشی که قبلا در ژاپن دیده بودم. اسم این غذا Kimbap بود. در زبان کره ای کیم یعنی علف دریایی و باپ یعنی برنج. این غذا توی جلبک پیچیده شده و داخلش سبزیجات و ورقه های گوشت گذاشته میشه. کیمباپ ظاهر خیلی جذابی داره.

غذا در سئول

در این خیابان و خیابان های اطرافش می تونید از خرده فروشی ها سوغاتی بخرید، از دکه ها و دستفروش ها غذاهای خیابانی بخرید و غرق در تماشای مردم پایتخت، قدم بزنید.

غذا در سئول

کره ای ها هم در تهیه خیلی از غذاها و شیرینی ها و هم به عنوان تزئین، از تخم مرغ استفاده می کنند و به خواصش خیلی اعتقاد دارند.

بازار دونگ دمون (Dongdaemun Market)

بازار دونگ دمون یک منطقه بزرگ تجاری، در اطراف دروازه دونگ دمون در سئوله. این بازار هم بازارهای سنتی داره، هم مراکز خرید مدرن. اینجا بزرگ‌ترین منطقه عمده فروشی و خرده فروشی با ۲۶ مرکز خرید بزرگ، ۳۰ هزار مغازه و ۵۰ هزار تولید کننده است. هر کالایی که بخواید، از ابریشم و پارچه گرفته تا لباس، کفش، لوازم الکترونیکی، چرم، لوازم ورزشی و اداری و اسباب بازی، این جا پیدا میشه.

سئول

از بهترین سوغاتی هایی که می تونید از سئول با خودتون ببرید، لوازم آرایشی بهداشتی و ماسک های معروف کره ایه که به برند های محبوب Face Shop، Etude House، Tonymoly، Missha، Laneiga و Skinfood میشه اشاره کرد.

خرید در سئول

از جمله چیزهایی که توجه تون رو جلب می کنه جوراب های رنگارنگ شاد و بامزه ایه که همه جا هست و کوچیک و بزرگ از اون ها می خرند.

خرید در سئول

جنسینگ Ginseng

 سئول

جنسینگ ریشه ی یک گیاهه و مردم کره خیلی اون رو دوست دارند. برای جنسینگ خواص زیادی گفته میشه. مثل اینکه مقاومت بدن رو زیاد می کنه، برای دیابت خوبه و توی کنترل استرس و فشارهای ذهنی نقش موثری داره، گفته میشه که جنسینگ برای کودکان نباید استفاده بشه.

این ریشه رو به صورت بسته بندی یا به صورت فله ای می تونید بخرید. محصولاتی که با جنسینگ درست میشه مثل چای، شکلات و نوشیدنی ها رو هم می تونید بسته به علاقه تون انتخاب کنید.

هانجی  Hanji

خرید در سئول

هانجی محصولا دست ساز کره ایه که از کاغذ مقاوم درخت شاتوت درست میشه و تنوع خلی زیادی داره. از کاغذ دیواری گفته تا لامپ، جعبه، بادبزن و لوازم التحریر، قاب وعروسک و خیلی چیزهای کاربردی یا تزئینی جالبی رو با این جنس می تونید پیدا کنید.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 دیدگاه