• منو
  • منو
چارتری یا سیستمی

تفاوت بلیط های چارتری و سیستمی هواپیما

بلیط هواپیما

درست زمانی که تصمیم به سفر میگیرید و در وب سایت ها و آژانس های مسافرتی دنبال خرید بلیط هواپیماتون هستید، با واژه هایی مثل چارتری و سیستمی برخورد می کنید که از نظر قیمت و خدمات  هم با هم متفاوت هستند. اما تا بحال چقدر به این موضوع فکر کردید که چرا قیمت این بلیط ها با هم متفاوته و هر کدام از اون ها چه خدمات و امکاناتی ارائه میدن و چه تفاوت هایی با هم دارند. در این مقاله گِردگَرد شمارو رو با انواع بلیط های سیستمی و چارتری آشنا میکنه و اطلاعات مفیدی درباره اون ها و تفاوت هایی که دارند در اختیارتون قرار میده.

بلیط چارتری چیست:

چارتر

چارتر در لغت به معنای اجاره کردن به صورت دربسته. در واقع بلیطط های چارتری هواپیما به بلیط هایی گفته میشه که توسط آژانس ها و شرکت های چارتر کننده با قیمت پایین تری خریداری میشه و این شرکت ها خودشون قیمت این بلیط هارو مشخص می کنند و بخاطر همین موضوع هم قیمت بلیط های چارتر کننده متفاوته. از اونجایی که این بلیط ها با هزینه های پایین تری خریداری میشن، و زمان مشخصی دارند، شرکت باید برای پر شدن پرواز و متضرر نشدن بتونه همه بلیط هاشو به فروش برسونه و در صورت نفروختن بلیط و خالی موندن صندلی های هواپیما، ضررش هم به عهده شرکت چارتر کننده است. برای همین در زمان هایی که معمولا خلوت تره این آژانس ها بلیط هارو با حداقل سود به فروش می رسونند و معمولا در چنین زمان هایی بهترین راه اینه که بلیط های چارتر خریداری کنید.

از طرف دیگه این نکته رو هم باید بدنید که این شرکت ها تنها چارتر کننده هستند و ایرلاین مربوط، مسئول و مجری پروازه و همه مسئولیت های پرواز و لوازم و کالا، تاخیر و تعجیل پرواز و  حتی لغو اون تنها بر عهده ایرلاین مربوطه است و آژانس ها و شرکت ها هیچ مسئولیی در مورد این موضوع ندارند.

مزایا و معایب بلیط های چارتری:

مهم ترین مزیتی که این نوع بلیط ها دارند اینه که اگه بتونید قبل از سفرتون کمی در وب سایت ها و آژانس ها جستجو کنید، می تونید بلیطتون رو با بهترین و کمترین قیمت بخرید. به علاوه زمان دقیق این پرواز ها برخلاف سیستمی به صورت از قبل برنامه ریزی شده نیست و همین موضوع بهتون کمک می کنه تا در مواقعی که بلیط های سیستمی موجود نبود از بلیط های چارتری استفاده کنید، که در این شرایط دیگه قیمت اون ها ارزون تر نیست!

در مورد معایب این بلیط ها هم باید بدونید که معمولا این بلیط ها غیر قابل کنسلی هستند و در صورت کنسل کردن اون ها هیچ وجهی به شما بازگردونده نمیشه. بنابراین موقع خرید این بلیط ها باید دقت بیشتری به خرج بدید و زمانی رو انتخاب کنید که قصد عوض کردن اون رو ندارید. به علاوه شمما نمی تونید بلیط های چارتری رو به شخص دیگه انتقال بدید یا در تاریخ دیگه ای استفاده کنید. همچنین این نکته رو هم باید بدونید که قیمت بلیط های چارتری برای افراد ۲ تا ۱۲ سال و بزرگ سال هیچ تفاوتی وجود نداره و فقط  برایبچه های کوچک تر از ۲ سال و بدون صندلی مثل بلیط های سیستمی فقط در حدود ۱۰ درصد از هزینه یک بزرگسال در نظر گرفته میشه.

بلیط سیستمی چیست:

سیستمی

بلیط های سیستمی درست مثل اسمشون برنامه ریزی شده هستند و برنامه اون هارو ایرلاین ها و شرکت های هواپیمایی مشخص می کنند و قیمتشون هم از قبل مشخص شده و معمولا برای مدت های طولانی برنامه ریزی میشن و این امکان رو فراهم می کنند تا ماه ها قبل از سفرتون بلیطتون رو خریداری کنید. این نوع بلی ها معمولا توسط خود ایرلاین ها و آژانس های مسافرتی با قیمت مشخص و یکسانی ارائه میشه.

مزایای بلیط های سیستمی:

برای خرید این بلیط ها لازم نیست نگران باشید که اون رو از کجا و از چه طریقی می خرید، چون در هر صورت قیمت یکسانی دارند. مزیت مهمی که بلیط های سیستمی دارند اینه که اگه بعد از خریدن بلیط از سفرتون یا حتی زمان و روز اون منصرف شدید و یا پروازتون کنسل شد. می تونید بلیط تون رو پس بدید و بعد از کسر شدن میران محدودی برای جریمه، بلیط جدیدتون رو خریداری کنید. مزیت دیگه ای که این بلیط ها دارند اینه که قیمت  بلیط به ها و بزرگسال ها با هم متفاوته و مثل بلیط های چارتری لازم نیست که برای کودک ۲ تا ۱۲ سالتون به اندازه خودتون بلیط تهیه کنید و می تونید تنها ۵۰ درصد از هرینه رو پرداخت کنید و به همین خاطر برای سفر های خانوادگی گزینه مناسبی به حساب میاد. همچنین این بلیط ها نسبت به بلیط های چارتری تنوع مسیری بیشتری دارند.

از مهم ترین این نوع بلیط ها همم میشه به قیمت اون ها اشاره کرد که خیلی وقت ها تفاوت های زیادی با بلیط های چارتری دارند. به علاوه از اونجایی که این بلیط ها با برنامه ریزی قبلی تعیین میشن، ممکنه جوابگوی تقاضای بازار نباشند و در ایام شولغ سال نتونید بلیط مورد نظرتون رو پیدا کنید و در نین مواقعی خرید بلیط های چارتری حتی بالا تر از بلیط های سیستمی میتونه چاره ساز باشه.

 بلیط های سیستمی و چارتری برای چه افرادی مناسب هستند!

اگه شما برای سفرتون برنامه مشخصی دارید و روز مشخصی و برای این سفر تعیین کردید و البته کودکی هم همراهتون نیست که بخواید به اندازه خودتون براش بلیط تهیه کنید، این بهترین فرصته تا از بلیط های چارتری استفاده کنید. بهتره حسابی بگردید و با نزدیک شدن به موقع پرواز بلیطی با قیمت مناسب و ارزون بخرید. اما اگه احتمال میدید روز و برنامه پروازتون تغییر پیدا کنه و روز خاصی رو مد نظر دارید که باید در همون روز سفر کنید می تونید بدون نگرانی از بلیط های سیستمی خریداری کنید و در صورت کنسلی پروازتون هم تا میزان زیادی از وجهتون رو دریافت کنید و بلیط جایگزین تهیه کنید.

این موضوع رو هم باید بدونید که چه بلیط شما چارتری باشه و چه سیستمی، فرقی در نوع صندلی و خدماتی که در هواپیما دریافت می کنید وجود نداره و در طول سفر هیچ تفاوتی بین شما که بلیط چارتری تهیه کردید با کسی که بلیط سیستمی خریده نیستو فقط نوع فروش این بلیط ها متفاوته که باید با توجه به موقعیت و نیاز شما درست انتخاب بشه!

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *