• منو
  • منو
حمل و نقل در تایلند

حمل و نقل در تایلند

بلیط هواپیما

تایلند شبکه حمل و نقل متراکم و در دسترسی داره و تقریبا همه قسمت های شهری اون رو تحت پوشش قرار داده و تنوع و میزان راحتی و سرعت اون ها خیلی وقت ها به این موضوع بستگی داره که شما دقیقا توی کدوم شهر تایلند قرار دارید. در بانکوک پایتخت این کشور سیستم حمل و نقل پیشرفته تری نسبت به سایر شهر ها وجود داره و قیمت ها معمولا اصولی تر محاسبه میشه و توی خیلی از شهر های کوچک هم شبکه محدودتری وجود داره… بهتره با گِردگَرد همراه باشید تا در مورد حمل و نقل تایلند و قیمت های هر کدام از اون ها بیشتر آشنا بشید.

سیستم حمل و نقل

حمل و نقل در تایلند

به طور کلی حمل و نقل عمومی در تایلند  خیلی مقرون به صرفه و ارزونه، اتوبوس ها ی ارزون و تاکسی ها و قطار هایی که برای فاصله های بیشتر با کمترین قیمت شما رو جابجا می کنند.

به طور کلی هزینه های رفت و آمد مردم در طول یک روز تنها ۱ تا ۲ دلار میشه و برای همین هم بیشتر مردم این کشور برای جابجایی از حمل و نقل عمومی استفاده می کنند.

موضوعی که در مورد راننده های انواع تاکسی های تایلند وجود داره اینه که برای خانم های تنها چندان امن نیستند و بهترین راه اینه یا مواقعی که تنها هستید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده و یا سعی کنید به راننده های هیچ توجهی نکنید و بدون هیچ حرفی پیش برید و در صورتی که با مشکلی مواجه شدید حتما از مدارک و شماره اون عکس بگیرید و برای دوستتون بفرستید تا خطری تهدیدتون نکنه!

خیلی از راننده تاکسی ها زبان انگلیسی هم بلد نیستند پس سعی کنید دو سه تا جمله ضروری رو بدونید تا کارتون به خوبی راه بیفته. مثلا با چند تا جمله کوتاه زیر تا حدی میتونید راحت تر با راننده ها ارتباط برقرار کنید:

  • برای اینکه بگید تاکسی متر دارید، باید بگید Chai meter mai؟
  • اگه راننده ای تند میره بهش بگید Cha cha یعنی آروم تر.
  • وقتی می خواید بگید مستقیم برو میگید Dtrong bpai
  • وقتی میخواید پیاده شید بگید Yut

کارت حمل و نقل

کارت های حمل و نقل در تایلند یا کارت Mangmoom سال هاست که به عنوان یک پروژه در حال پیشرفته و طبق برنامه ریزی های قراره تا سال ۲۰۲۰ اکثر وسایل حمل و نقل عمومی مثل قطار، مترو و کشتی رو تحت پوشش خودش قرار بده و تا الان فقط برای بعضی خطوط خاص و با تعداد محدود بهره برداری شده و پایین ترین قیمت اون کارت های ۱۵۰ باتیه که حدود ۱۰۰ بات اعتبار اولیه داره و فقط برای خط های آب و بنفش MRT یا مترو مورد استفاده قرار می گیره.

کارت حمل و نقل تایلند

برای استفاده از مترو و اسکای تِرِین هم از کارت های مخصوصی به نام Rabbit Card  استفاده میشه که بهترین نوع این کارت ها کارت های دوره ای هستند که برای یک مدت زمان مشخص خریداری میشن و به صورت ۱ روزه، ۳ روزه، ۱۵ روزه و ۳۰ روزه فروخته میشن و هر کدوم از این کارت ها به شما اجازه میده تا توی مدت مشخص تا هر میزانی که می خواید از مترو استفاده کنید. قیمت این کارت ها از ۱۰۰ بات شروع میشه و در کارت های ۱۵ روزه برای هر سفرتا فاصله نامحدود ۲۵ بات، برای کارت های ۲۵ روزه  برای هر مسیر تا هر ایستگاهی که بخواید ۲۳ بات از حسابتون کم میشه.

کارت متروی تایلند

مترو

متروی تایلند

مترو ها که گاهی در تایلند به اون ها خط آبی (Blue Line) و یا MRT  هم گفته میشه و به اسکای ترین هایی که در ادامه در موردش صحبت میکنیم متصل میشه، یکی دیگه از رایج ترین راه های جابجایی در تایلند به حساب میاد و از روز های دوشنبه تا جمعه از ساعت ۶ صبح تا نیمه شب فعاله. برای استفاده از اون ها بهتره برا کاهش هزینه هاتون از کارت های مخصوص MRT یا هموم Rabbit card استفاده کنید .

اتوبوس

اتوبوس در تایلند

اتوبوس رایج ترین وسیله حمل و نقل عمومی بین مردم تایلند به حساب میاد. برای مسیر های داخل شهری و خیلی از مسیر های خارج شهر اتوبوس بهترین گزینه محسوب میشه که تقریبا اکثر قسمت های کشور رو تحت پوشش قرار میده. بزرگ ترین شبکه اتوبوس تایلند هم در بانکوک قرار داره. توی سطح شهر معمولا اتوبوس هایی در سایز ها و رنگ های مختلف میبینید که معمولا اکثر اون ها اتوبوس های شرکتی هستند. به طور کلی دو نوع اتوبوس در تایلند وجود داره که یکی از اون ها بدون تهویه هوا و یکی مجهز به تهویه هوا و کولره و مدل های بدون کولر دولتی هستند و قیمت ارزان و پایین تری دارند ولی اتوبوس هایی که تهویه هوا دارند متعلق به شرکت های خصوصی هستند و قیمت بیشتری دارند و معمولا راحت ترند و از اوجایی که مدل های مختلفی دارند، معمولا کرایه هایشون هم متفاوته.

این اتویوس ها معمولا از ساعت ۵ صبح تا ۱۱ شب فعالند و با توجه به رنگ اتوبوس ها کرایه هاشون هم کمی فرق داره. مثلا اتوبوس های کرم و قرمز ۷ بات، اتوبوس های آبی و سفید ۸ بات و اتوبوس های سریع السیر ۸٫۵ بات هستند و اتوبوس های مجهز به تهویه هوا معمولا کرم آبی هستند و کرایه اون ها از ۹ تا ۱۹ بات میشه و به فاصله ای که طی می کنید بستگی داره. به طور کلی کمترین کرایه ای که باید برای اتوبوس پرداخت کنید از حدود ۷ بات شروع میشه. بزرگ ترین شبکه اتوبوس تایلند هم در بانکوک قرار داره. توی سطح شهر معمولا اتوبوس هایی در سایز ها و رنگ های مختلف میبینید که معمولا اکثر اون ها اتوبوس های شرکتی هستند.

Songthaew

این ماشین ها در واقع یک چیزی بین اتوبوس و تاکسی هستند که پشا اون صندلی های چوبی وجود داره و معمولا خیلی وقت ها هم خیلی ها هم تا رسیدن به مقصد سرپا وایمیستند و از اون بیشتر برای مسیر های کوتاه شهری استفاده میشه و هر کس طبق مسیری که طی کرده کرایه پرداخت میکنه. در واقع برای توریست ها بهتره تا قبل از سوار شدن مقصدشون رو اعلام کنند و در مورد قیمت با راننده به تفاهم برسند! اما به طور کلی میانگین کرایه اون ها برای مسیر های خیلی کوتاه حدود ۲۰ بات میشه و هیوقت هم از ۱۰۰ بات بیشتر نیمشه و همیشه از توک توک و تاکسی ارزون تره.

 قطار

قطار درتایلند

قطار های تایلند واقعا ارزون ترین نوع حمل و نقل این کشور به حساب میان و اگه بخواید از کلاس ۳ اون هم استفاده کنید که دیگه از اون یزی که فکرش رو هم کنید ارزون تر میشه ولی این قطار ها سرعت پایینی دارند و میانگین سرعتشون حدود ۴۰ کیلومتر بر ساعته ولی باید بدونید که قطار ها همه مسیر ها رو تحت پوشش قرار نمیدن و بیشتر برای مسیر های طولانی که برای رسیدن عجله نداشته باشید و بخواید با هزینه کمتری به مقصد برسید مناسب هستند و به طور کل ۴ خط شرقی، غربی، شمالی و جنوبی دارند و کدوم مسیر های مشخصی هم دارند. کرایه اون هم معمولا برای مسیر های مختلف متفاوته مثلا اگه بخواید از بانکوک تا چیانگ مای با قطار برید تقریبا ۸۰۰ بات میشه. این قطار ها ۳ کلاس دارند که از نظر راحتی خیلی با هم متفاوتند و کلاس ۳ اون ارزون ترین کلاس قطار به حساب میاد. توی کلاس ۱ قطار میتونید کابین جدا با تهویه هوای جداگانه و تخت دو نفره رزرو کنید.

تاکسی

تاکسی های تایلند

از اونجایی که بانکوک توریستی ترین شهر تایلند به حساب میاد، شبکه تاکسیرانی خیلی خوبی هم داره. در واقع  سیستم تاکسی های بانکوک در مقایسه با خیلی از شهر های غربی و اروپایی شرایط قابل قبولی داره و مهم ترین دلیل اون هم اینه که اکثر تاکسی های تایلند از تاکسی متر استفاده می کنند و کرایه رو بر اساس مسیری که طی می کنید، دریافت می کنند. معمولا هزینه تاکسی ها از ۳۵ بات شروع میشه و به ازای ۲ کیلومتر اول ۲ بات و بعد از اون برای هر کیلومتر مبلغ ۲ بات دیگه به کرایه اضافه میشه. توی شهر های کوچک تر تایلند که کمتر توریستی هستند، معمولا نسبت به بانکوک، تعداد تاکسی ها کمتری در سطح شهر وجود داره و خیلی از اون ها تاکسی متر ندارند و معمولا همین موضوع باعث میشه تا راننده ها هزینه های اضافی هم دریافت کنند.

هزینه جابجایی با تاکسی در تایلند تقریبا ارزونه و از اونجایی که با تاکسی متر محاسبه میشه قیمت مناسبی داره ولی باز هم تا سوار تاکسی شدید حواستون باشه که راننده تاکسی متر رو صفر کنه. خیلی از راننده ها هم به بهونه اینکه تاکسی مترشون کار نمیکنه میخوان کرایه بیشتری بگیرند، قبل از سوار شدنتون حتما از این موضوع هم مطمئن بشید. خیلی از راننده تاکسی هم ممکنه بهتون پیشنهاد بدن تا از فلان جاذبه دیدن کنید که بهتره حرفشون رو جدی نگیرید چون هدف اونا فقط اینه که کرایه بیشتری از شما بگیرند!

برخلاف همه جای دنیا که معمولا تاکسی ها زرد هستند توی شهر های بزرگ تایلند مثل بانکوک تاکسی ها رنگ های مختلفی دارند که ممکنه توی خیابان تاکسی های نارنجی، زرد، سبز، بنفش، صورتی و حتی تاکسی های دور نگ ببینید که راتش جلوه قشنگ و جالبی هم به شهر میده! معنی این رنگ ها به این صورته که تاکسی های تک رنگ معمولا متعلق به شرکت های مشخصی هستند و تاکسی های دو رنگ هم که معمولا ۳ مدل هستند که تاکسی های سبز و زرد تاکسی های شخصی، تاکسی های قرمز و آبی تاکسی های در بستی و تاکسی های زرز و نارنجی شرکتی هستند.

توک توک

توک توک در تایلند

شاید توک توک یکی از رایج ترین راه های حمل و نقل برای فاصله های کوتاه، بین تایلندی ها به حساب بیاد و توی اکثر شهر های تایلند هم وجود داره. بیشتر از ۳۵ هزار توتوک توی کشور تایلند هست که معمولا هرکدوم گنجایش ۲ ۳ نفر مسافر رو دارند.

توک توک در واقع یک ماشین سه چرخه جالبه که توی هند هم زیاد دیده میشه و اونجا بهش ریکشا میگن و برای توریست ها جز یکی از تجربه های جذاب و به یاد موندنی به حساب میاد. گِردگَرد بهتون پیشنهاد میکنه در سفرتون به تایلند حتما برای یک بارم که شده سوار توک توک بشید و تجربش کنید.

اما بهتره بدونید که معمولا قیمت این توک توک ها نسبت به تاکسی موتوری و Songthaew خیلی بیشتره و مهم ترین دلیلش هم اینه که استفاده از اون بین توریست ها خیلی رایج تره. معمولا قیمت اون توی هر قسمتی از شهر از ۵۰ تا ۱۵۰ باته و حواستون باشه تا هزینه اضافی زیادی پرداخت نکنید و قبل از سوار شدنتون حتما در مورد قیمت با راننده به تفاهم برسید. این موضوع رو هم باید بدونید که راننده های توک توک علاقه زیادی دارند تا منتظر شما بمونند و کل روز رو همراهتون باشن تا پول بیشتری ازتون بگیرند پس اگه لازم نمیدونید، حتما ازشون بخواید که برن!

موتور تاکسی

موتور تاکسی در تایلند

موتور ها توی تایلند تقریبا همه جا هستندو یکی از روش های سریع و ارزون برای جابجایی حساب میشن و به اون ها موتور تاکسی گفته میشه و معمولا راننده های اون لباس هایی با رنگ مشخص و نارنجی می پوشند. تایلندی ها برای جابجایی خیلی از این موتور های استفاده می کنند ولی حواستون باشه خیلی از اون ها کلاه ایمنی ندارند و بهتره قبل از سوار شدن در مورد این موضوع مطمئن بشید.

موضوع جالبی که در مورد این موتور ها وجود داره اینه که اگه شما حتی دو نفر هم باشید باز هم کرایه اون بیشتر نمیشه و هزینه اون همه توی همه قسمت ها معمولا از ۲۰ بات به بالا در نظر گرفته میشه که با توجه به فاصله ای که طی می کنید گاهی تا ۱۰۰ بات هم حساب میشه. بهتره بدونید توی شهر های شلوغی مثل بانکوک که معموملا ترافیکه، استفاده از این تاکسی موتوری ها بهتون کمک می کنه تا توی مسیر های نزدیک راحت تر به مقصدتون برسید.

Skytrain

قطار های مدرن بانکوک

اسکای تِرِین یا قطار های اسکای به معنی آسمان یکی از مدرن ترین شبکه های حمل و نقل در بانکوکه که به اون ها BTS (Bangkok Mass Transit) هم گفته میشه و سرعت زیاد و قیمت مناسبی دارند و معمولا از ۶ صبح تا نیمه شب کار می کنند و معمولا در طول هفته خیلی شلوغ هستند ولی اخر هفته ها گاهی وقت ها سوار شدن در این قطار ها واقعا سخت میشه.

برای استفاده از این اسکای ترین ها هم باید کارت های مخصوصی به نام Rabbit card تهیه کنید که می تونید از کیوسک هایی که توی ایستگاه های BTS هست، بخرید.

کارت های یک روزه BTS که قیمتشون حدود ۱۲۰ بات میشه به شما اجازه میده تا در طول یک روز هر مقداری که دوست دارید با این قطار های جابجا بشید. میانگین هزینه هر سفر هم تقریبا ۳۵ بات میشه. یعنی حتی اگه شما در روز ۴ بار هم از BTS استفاده کنید باز هم به نفعتونه تا از این کارت های یک روزه بخرید.

 

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *