• منو
  • منو
حمل و نقل در گرجستان

حمل و نقل در گرجستان

Avatar
بلیط هواپیما

شاید اگه برای بار اوله که به گرجستان میاید، شبکه حمل و نقل اون کمی براتون گیج کننده باشه اما باید بدونید که این کشور طیف نسبتا گسترده ای از شبکه های حمل و نقل عمومی رو تحت پوشش قرار میده و شما برای جابجایی در سطح شهر شما می تونید از مترو، اتوبوس، قطار، مینی بوس و تاکسی استفاده کنید. روی اکثر وسایل حمل و نقل عمومی در این کشور علاوه بر نوشته های گرجستانی می تونید عبارت های انگلیسی رو هم پیدا کنید ولی خب این موضوع همیشه اتفاق نمیفته و لازمه تا در مورد شبکه حمل و نقل گرجستان بیشتر بدونید. پس بهتره در این مقاله با گِردگَرد همراه باشید.

 سیستم حمل و نقل در گرجستان

قبل از هر چیزی باید بدونید که تفلیس پایتخت گرجستان کامل ترین و بهترین شبکه حمل و نقل رو در سراسر گرجستان داره و مجموعه ای وسایل حمل و نقل عمومی مثل مینی بوس، مترو و اتوبوس و تاکسی رو برای جابجایی در سطح شهر در برداره. به طور کلی در شهر های بزرگ گرجستان بیشتر از اتوبوس، مینی بوس و تاکسی برای جابجایی استفاده میشه و مترو تنها در پایتخت این کشور مورد استفاده قرار می گیره. خط مترو تفلیس سه خط و ۲۲ ایستگاه داره که اکثر نقاط شهر رو به هم متصل میکنه. تاکسی ها هم گزینه هایی هستند که در سطح شهر تقریبا همه جا پیدا میشن و ۲۴ ساعته فعالند. هزینه اون ها هم به نسبت پایین و معقول به نظر میاد و برای همین هم خیلی از توریست ها برای جابجایی در سطح شهر از اون ها استفاده می کنند. به طور کلی هزینه ها در این کشور ارزان و معقول به نظر میرسه و برای اینکه در مورد همه هزینه های زندگی و سفر در گرجستان بیشتر بدونید می تونید مقاله هزینه ها رو در وب ساید گِردگَرد مطالعه کنید.

بهتره برای پیدا کردن مسیر ها در گرجستان همراه خودتون یک نقشه داشته باشید و اینجوری براتون فرقی نداره که سوار تاکسی هستید یا از اتوبوس استفاده می کنید و راحت می تونید در هر ایستگاهی که دوست دارید توقف کنید.

کارت حمل و نقل

کارت حمل و نقل گرجستان

برای استفاده از شبکه مترو در شهر تفلیس و همچنین کم کردن هزینه های رفت و آمد با شبکه های حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس و مینی بوس از کارت هایی به نام مترومانی (Metromoney) استفاده میشه که می تونید این کارت ها رو خیلی راحت از دفاتر فروش در ایستگاه های مترو و یا دستگاه هایی به نام Bank of Georgia خریداری کنید، همچنین ایستگاه های ماشین های کابلی هم کارت های مترومانی میفروشند. به علاوه باید بدونید این کارت ها تنها ۲ لاری قیمت دارند و برای گرفتن اون به هیچ مدرک خاصی احتیاج ندارید و باید بدونید که این کارت ها شخصی نیستند و به صورت عمومی استفاده میشن. در صورتی که مترومانی خریدید و بعد از سفر چند روزتون احتیاجی به اون نداشتید می تونید به یکی از دفاتر فروش کارت ها در ایستگاه ها ی مترو برید و کارتتون رو پس بدید و ۲ لاری خودتون رو بگیرید. فقط یادتون باشه عوض کردن این کارت ها تا یک ماه امکان پذیره.

مترو

مترو گرجستان

شبکه مترو تنها در پایتخت زیبای گرجستان وجود داره و بیشتر قسمت های شهر رو تحت پوشش قرار میده. مترو در این شهر دو خط اصلی داره که یکی خط قرمز یا the Akhmeteli-Varketili و دومی خط سبز یا the Saburtalo که یکی از راحت ترین روش ها برای جابجایی در سطح شهر محسوب میشه. تقریبا هر ۵ دقیقه یک بار مترو از ایستگاه رد میشه و در اکثر نقاط شهر هم فعالیت میکنه. در اکثر ایستگاه ها معمولا هم به زبان گرجی و هم انگلیسی عبارت هایی مشخص شده و برای استفاده از اون فقط باید بدونید که می خواید کدوم ایستگاه پیاده بشید. در هر سفرتون با مترو باید ۰٫۵۰ لاری پرداخت کنید و اگه سفر دومتون تنها ۹۰ دقیقه بعد از اولین سفرتون در یک روز باشه، سفر دوم هم به صورت رایگان محاسبه میشه که این موضوع در مورد اتوبوس هم وجود داره. در مورد شارژکردن این کارت ها هم باید بدونید که در ایستگاه ها انجام میشه و می تونید کارتتون رو هر مقداری که دوست دارید شارژ کنید.

اتوبوس

اتوبوس گرجستان

اتوبوس ها هم یکی از رایج ترین وسایل حمل و نقل در تفلیس و سایز شهر های گرجستان به حساب میان ولی اینکه این اتوبوس ها ه نوعی باشند دقیقا به مسیر و شهری که میخواید در اون از اتوبوس استفاده کنید برمی گردند. قیمت اتوبوس ها خیلی ارزونه و برای هر نفر تنها ۴۰ تتری یا ۰٫۴۰ لاری محاسبه میشه که برای پرداخت اون می تونید از کارت مترومانی استفاده کنید. اتوبوس های شهری معمولا راحت هستند ولی باید بدونید که اکثر اون ها کولر ندارند. اتوبوس های بین شهری و خارج از تفلیس هم معمولا به این موضوع که خیلی آروم حرکت می کنند، معروفند. در تفلیس اتوبوس های شهری معمولا از مترو در دسترس تر و رایج تر هستند و تقریبا هر جای شهر که باشید می تونید با اتوبوس جابجا بشید و ایستگاه های اتوبوس زیادی در سطح شهر قرار گرفته. تنها موضوعی که باید در مورد اتوبوس های گرجستان و تفلیس بدونید اینه که در ایستگاه های اتوبوس معمولا همه مسیر ها به زبان گرجی نوشته شده و معادل انگلیسی اون وجود نداره و برای این موضوع باید بدونید که شماره ایستگاهی که م یخواید پیاده بشید چنده. طریقه پرداخت هزینه اون هم هم با مترومانی امکان پذیره و هم می تونید از دستگاه هایی که داخل اتوبوس قرار گرفته، بلیط بخرید. بلیط های ۹۰ دقیقه ای که قیمت اون ها هم ۵۰ تتریه و برای خرید اون نیاز به پول خرد ۵۰ تتری یا ترکیبی از پول خرد های ۲۰ تتری و ۱۰ تتری دارید. این موضوع رو هم باید بدونید که ۵ تتری هیچ فایده ای نداره و دستگاه عکس العملی نشون نمیده. اگه هم از ۱ لاری یا ۲ لاری استفاده کنید، بقیه پولی به شما برگردونده نمیشه. ساعت کار اتوبوس های شهری در گرجستان معمولا از ۷ تا ۱۲ عصره و صبح های زود و عصر ها بعد از ساعت ۷ معمولا به ندرت کار می کنند.

مینی بوس یا Marshrutkas

مینی بوس در گرجستان

بیشتر محلی ها و ساکنین گرجستان برای جابجایی از مینی بوس های کوچی که بهشون Marshrutkas گفته میشه استفاده می کنند که اکثر شهر ها و قسمت های گرجستان رو هم تخت پوشش قرار میده. این مینی بوس ها از ایستگاه های اتوبوس حرکت می کنند و محل توقف اون ها هم در همین ایستگاه هاست و در خیلی از مکان های اصلی و خیابان های مرکز شهر می تونید سوار اونها بشید و هر جایی از مسیر هم که خواستید پیاده بشید. فقط باید بدونید در خیابان های اصلی مثل Rustaveli ،Chavchavadze ،Kostava Steet ،Melikishvili  در تفلیس امکان ایستادن وجود نداره و تنها در ایستگاه ها توقف میشه. موضوع جالبی که وجود داره اینه که این مینی بوس های کوچیک به سمت کشور های اطراف مثل روسیه، آذربایجان، ارمنستان و حتی ایران و عراق هم حرکت می کنند. در هر مسیری بجز خیابان های اصلی که گفته شد می تونید مثل تاکسی با تکون دادن دستتون اون ها رو نگه دارید و هرجا هم که دوست دارید پیاده بشید. هزینه اون هم با توجه به مسیری که طی می کنید متغیره و معمولا ۸۰ تتری محاسبه میشه. ساعت کار این مینی بوس های مخصوص هم از ۷ صبح تا ۱۲ شبه.

قطار

قطار در گرجستان

از قطار بیشتر برای مسیر های بین شهری و بین کشور های همسایه استفاده میشه. می تونید از باتومی تا تفلیس رو با قطار طی کنید. قطار های بین کشوری معمولا ۲ بار در روز به سمت باکو، ایروان و ارمنستان حرکت می کنند. علاوه بر اون باید بدونید که قطار فرودگاه تا مرکز شهر در گرجستان یکی از ارزون ترین و راحت ترین راه ها برای جابجایی به حساب میاد که در ۷۰ متری فرودگاه قرار گرفته و از مرکز شهر تا فرودگاه ۲۰ دقیقه میشه و هزینه اون هم تنها ۲ لاری میشه.

ماشین های کابلی (CABLE CAR)

ماشین های کابلی در گرجستان

هزینه طی کردن مسیر یک طرفه با ماشین های کابلی که خیلی شبیه به تله کابین های خودمون هستند، ۰٫۵ لاری میشه که باید تنها با مترومانی ها پرداخت بشه و اگه قبلا کارت تهیه نکردید می تونید اون رو از ایستگاه های همین ماشین ها هم خریداری کنید. در تفلیس ماشین های کابلی زیادی در سطح شهر و مسیر های مختلف وجود داره. بیشتر توریست ها برای رفتن از پارک رایک ( Rike) به سمت قلعه Narikala از ماشین های کابلی استفاده می کنند.

قطار های funicular

یکی دیگه از وسایل حمل و نقل ویژه در تفلیس که از سال ۱۹۰۵ افتتاح شده و برای استفاده از اون باید ۲ لاری پرداخت کنید و بلیط های پلاستیکی مخصوصی رو از ایستکاه خریداری کنید. یادتون باشه برای این قطار ها کارت مترومانی پذیرفته نمیشه. زمان کار این قطار ها هم از ۹ صبح تا نیمه شبه و بعد از ساعت ۱۲ شب قیمت بلیط اون ۳ لاری میشه. مسیر حرکت این قطار ها هم از پارک Mtsminda  به سمت بالای کوهه که د راونجا می تونید از تفریحات جذابی که تدارک دیده شده لذت ببرید.

تاکسی

استفاده از تاکسی ها برای جابجایی در سطح شهر های مختلف گرجستان، یکی از راحت ترین و ارزان ترین و البته امن ترین روش های حمل و نقل به حساب میاد. هر جابجایی در سطح شهر تفیس معمولا از ۳ تا ۵ لاری میشه و به فاصله ای که طی می کنید بستگی داره. یادتون باشه بهتره برای تاکسی ها همیشه کمی پول خرد به  همراه داشته باشید چون معمولا راننده ها پول خرد ندارن تا ادامه پولتون رو بدن. هزینه تاکسی از ۳ لاری شروع میشه و برای هر کیلومتر ۶۰ تتری به اون اضافه میشه. تعداد تاکسی ها در سطح شهر خیلی زیاده و معمولا از هر دو تا ماشینی که در خیابان هستند، یکی از اونها علامت تاکسی داره. برای تاکسی گرفتن هم کافیه تنها دستتون رو جلو ماشین ها تکون بدید یا روی گوشیتون اپلیکیشن های تاکسی مثل Yantex  یا Taxify رو نصب کنید. بیشتر وقت ها بهتره قبل از اینکه سوار تاکسی ها بشید در مورد قیمت مذاکره کنید و به تفاهم برسید. برای اینکه از تاکسی های فرودگاه استفاده کنید هم می تونید از بیرون ترمینال فرودگاه سوار تاکسی هایی که به صورت ۲۴ ساعت کار می کنند، بشید. معمولا از فرودگاه تا مرکز شهر حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول میکشه که به میزان ترافیک ربط داره، هزینه این تاکسی ها هم معمولا ۲۵ لاری میشه.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *