• منو
  • منو

سفرنامه اوکراین

Avatar
بلیط هواپیما

کی یف شهری با گنبد های طلایی در شرق اروپا و پایتخت علم و فرهنگ اوکراین که از زیباترین و جذاب ترین مقاصد اروپایی محسوب میشه. این شهر پر از جاهای دیدنی و عجیبه و اونقدر پارک ها و جاذبه های طبیعی و تاریخی بی نظیر داره که هر لحظه از سفرتون رو تبدیل به خاطره ای فراموش نشدنی می کنه…جالبه که بدونید که اسم کی یف از اسم یکی از ۴ نفری که این شهر رو کشف کردند گرفته شده…

آب و هوا

سفرنامه اوکراین

اوکراین آب و هوایی معتدل قاره ای داره و میزان بارندگی تو بخش های مختلف اون متفاوته و هرکدام از فصل های ی اون می تونه جذابیت های خودشو داشته باشه، جولای و آگوست یکی از زمان های شلوغ برای سفر به کی یف محسوب میشه و از اونجایی که تو تابستان هوا خیلی گرم و شرجی میشه شهر خلوته و اکثر مردم میرن کنار ساحل و از تفریحات آبی لذت میبرند. اما بهار و اوایل پاییز معمولا بهترین زمان ها از نظر آب و هوا هستند و نه هوا مثل تابستان گرمه و نه مثل زمستان ها سرد و برفی…توی بهار درخت ها پر از شکوفه میشه و شهر جلوه خیلی قشنگی پیدا می کنه اما هوا هنوز خنکه شاید گاهی وقت ها بهتره یک ژاکت هم همراهتون داشته باشید…

 اواخر مهر بود که کارهای ویزام برای رفتن به اوکراین درست شده بود و اونقد برای این سفر هیجان زده بودم که هنوزم وقتی یادم میفته خندم می گیره…راستش تقریبا ۶ ماهی بود که کارها و پروژه هام اونقدر زیاد شده بود که حتی وقت نمی کردم توی شهر بگردم و یک رستوران ساده برم… اونقدر به یک مسافرت خوب احتیاج داشتم که وقتی کار ویزام درست شد همون روز بلیطمو خریدم و ذوق زده به سمت خونه رفتم… توی راه از خوشحالی با خودم میخندیدم و به خودم افتخار می کردم که اوکراین رو برای سفر انتخاب کردم…

موقعی که میخواستم بلیط بخرم متوجه شدم که همه ایرلاین ها یک توقف توی یک کشور دیگه هم دارند و تنها ایرلاینی که برای اون زمان پرواز مستقیم داشت ایرلاین اوکراین یا UIA بود که ۳ روز در هفته از فرودگاه امام خمینی به سمت کی یف پرواز می کرد. پروازمون حدود ۴ ساعت و نیم طول کشید و توی فرودگاه  Borispol فرود اومدیم.

فرودگاه اوکراین

این فرودگاه یکی از بزرگ ترین فرودگاه های اروپای شرقیه و شلوغ ترین فرودگاه اوکراین محسوب میشه. اما یکم از مرکز شهر دوره و تقریبا ۲۸ کیلومتره ولی خب پرواز مستقیم فقط به این فرودگاه بود، این بهترین راه به نظر می رسید.

فرودگاه اوکراین

حمل و نقل

کی یف شهریه که یکی از بهترین امکانات حمل و نقل  عمومی رو تو اروپا داره و شهرت متروی اون تو سراسر اروپا پیچیده…

 مترو

مترو در کی یف

مترو یکی از بهترین و سریع ترین راه های حمل و نقل توی اوکراینه که همه منطقه شهری رو هم پوشش میده و از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب فعاله و تو سطح شهر حدود ۵۰ ایستگاه داره.

مترو در کی یف

عمیق ترین ایستگاه مترو جهان توی کی یف قرار داره که این خودش می تونه یک جاذبه توی این شهر که هیچ جای دیگه ای توی دنیا پیدا نمیشه. که ایستگاه مترو آرسنالا (Arsenalna) عمیق ترین ایستگاه مترو دنیا توی عمق ۱۰۵٫۵ متری ساخته شده و طولانی ترین پله برقی دنیا هم داخل این ایستگاه قرار داره.

مترو در کی یف

این ایستگاه اونقد پایینه که وقتی با پله برقی به سمت پایین میرید حس می کنید، گوشتون گرفته!

مترو در کی یف

در این شهر ۳ خط مترو سبز (M3)، قرمز(M1) و آبی(M2) داره. بلیط مترو رو می تونید از باجه هایی که تو ایستگاه مترو هستند، بخرید یا اینکه از کارت های مترو استفاده کنید. ورودی همه مترو ها هم با حرف M مشخص شده.

مترو در کی یف

قیمت مترو توی کی اف خیلی ارزونه و از هر ایستگاه تا ایستگاه بعدی بدون کارت حدود ۸ گرینیو میشه.

قیمت کارت های مترو ۱۲ گرینیو میشه و از اون می تونید توی ۵۰ تا سفر استفاده کنید که توی هر سفر از شارژتون ۳٫۵ گرینیو کم میشه.

مترو در کی یف

برای استفاده از مترو می تونید از توکن های پلاستیکی کوچیکی که توی ایستگاه های مترو که پشت درشون نوشته شده Kasy استفاده کنید. خیلی از افرادی که توی این ایستگاه ها هستند، نمی تونند انگلیسی حرف بزنند و اگه فقط پول نشون بدید و تعداد توکن هایی که می خواید هم با دست نشون بدید، خیلی راحت بهتون میده.

توکن در اوکراینبجز اون می تونید از ماشین های نارنجی که توی ایستگاه ها هستند، بلیط بخرید.

مترو در کی یف

ایستگاه ها حدود ساعت ۵:۴۵ دقیقه صبح باز میشه و توی زمان های شلوغ هر دو دقیقه یک بار میاد و زمان های عادی تو طول روز هر ۵ دقیقه یک بار میان و شب که خلوت تره هر ۱۰ دقیقه یک بار میاد. بردن ساک و چمدان هم توی مترو آزاده فقط باید طول، عرض و ارتفاع اون نباید از ۲۰۰ سانتیمتر بیشتر باشه. فقط یک نکته ای که باید بگم اینه که فیلم گرفتن تو مترو ممنوعه.

تاکسی

تاکسی در اوکراین

 قیمت تاکسی ها تو تابستان که تعداد توریست ها زیاد میشه، بیشتره. هزینه تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر حدود ۲۰ دقیقه طول میکشه و هزینه اون هم با نشستن توی تاکسی ۴۰گرینیو و با هر کیلومتر ۶ گرینیو به کرایه اضافه میشه. دوتا از نرم افزار هایی که شاید توی اوکراین به دردتون بخوره Uber و Uklon هستند که هم میتونید مسیر ها و قیمت هارو توی اونها چک کنید و هم تاکسی بگیرید.

اتوبوس

اتوبوس در اوکراین

حدود ۴۰۰ اتوبوس توی سطح شهر وجود داره که انواع مختلفی دارند. تقریبا همه اونها اتوبوس های جدید و راحتی هستند که رنگشون زرد رنگه و حداقل هر ۵ تا ۷ دقیقه یکبار میاد. اتوبوس شماره ۳۲۲ و ۱۱۴ که توی ایستگاه اصلی مترو قرار داره، برای خرید بلیط اتوبوس می تونید از ترمینال D فرودگاه یا کیوسک های فروش بلیط اقدام کنید یا به طور مستقیم از خود راننده بلیط بخرید. هر ۲۰ دقیقه میان تو ایستگاه و از فرودگاه تا مرکز شهر با اتوبوس حدود ۱ ساعت طول می کشه. اکثر اتوبوس ها به ایستگاه های مترو مرتبطند و قیمت اون هم برای هر بلیط حدود ۸ گرینیو میشه.

اتوبوس های ترولی هم یکی از انواع رایج اتوبوس ها هستند که با برق کار میکنند و به محیط زیست هیچ آسیبی نمی رسونند و  معمولا از حدود ۶ صبح تا ۱۲ شب فعاله و تو روز های عادی هفته هر ۷ دقیقه یک بار میاد و آخر هفته ها هر یک ربع یک بار میاد و هزینه هر مسیر اون هم ۸ گرینیو میشه.

اگه از باجه با خود راننده ها بلیط های اتوبوس، ترولی و تراموا رو بگیرید باید اون رو فعال کنید و داخل دستگاه هایی که بهشون composter گفته میشه، پانچ کنید. اینم که چه مسیری رو طی می کنید از ۱ تا ۵ تا ایستگاه میرید هیچ تاثیری روی هزینه بلیطتون نمیزاره.

بلیط اتوبوس در اوکراین

تراموا

تراموای اوکراین

یکی از قدیمی ترین وسیله های حمل و نقل توی کی یف، توامواست. استفاده از اون هم خیلی مقرون به صرفست و هم اینکه به محیط زیست آسیب نمیرسونه. قیمت اون هم ۳ گرینیو میشه.

هزینه های سفر به اوکراین

ارز در اوکراین

واحد پول اوکراین گرینیو که با UHA نشان داده میشه. این شهر نسبت به شهر های دیگه اروپا خیلی ارزون تره و هزینه ها واقعا پایین تره. هزینه روزانه یک سفر معمولی حدود ۸۱۵ گرینیو میشه و ورودی مکان های تفریحی هم از حدود ۶۴ گرینیو شروع میشه.

هزینه هتل و هاستل

هتل در اوکراین

این شهر هتل ها و هاستل های زیادی داره و هزینه هاستل ها از ۶ دلار و هزینه هتل ها از ۲۰ دلار به بالا شروع میشه. مسلما این که کجا اقامت کنید و چه امکانات و خدماتی داشته باشید روی هزینه هاتون هم موثره.

اما باید این موضوع رو هم بدونید که هاستل های کی یف معمولا خیلی تمیز و مرتب هستند و نسبت به قیمتشون امکانات خوبی هم دارند و اتاق هاشونم هم به صورت اشتراکی و هم تک نفرست.

هاستل در کی یف

هزینه غذا در اوکراین

هزینه غذا توی کی یف توی یک رستوران معمولی از حدود ۱۲۰ گرینیو میشه و اگه بخواید یک بیگ مک توی مک دونالد بخورید باید حدود ۸۵ گرینیو هزینه کنید که نسبت همه شهر های اروپایی خیلی ارزون تره. یک بطری آب کوچیک هم تقریبا ۱۰ گرینیو میشه.

کیک کی یف

کیک کی یف

این کیک یکی از معروف ترین کیک های دنیاست که به عنوان سوغاتی مهم این شهر هم محسوب میشه که توی همه سوپر مارکت ها و کافه ها هم پیدا میشه. طعم بی نظیری داره و پیشنهاد می کنم حتما امتحانش کنید.

Perepichka

غذا در اوکراین

یکی از خوشمزه ترین خوراکی های شهر که توی این سفر باید حتما امتحانش کنید. که در واقع یک سوسیسه که توی یک خمیر خاص سرخ میشه و با نوشابه مشکی خورده میشه و اونقدر توی کی یف طرفدار داره که گاهی وقت ها باید برای خریدنش کلی توی صف بمونید و معمولا اونجاهایی که صفش طولانی تره غذای خوشمزه تری هم داره و قیمت اون هم حدود ۱۵ گرینیو میشه.

غذا در اوکراین

مرغ کی یف

غذا در اوکراین

یک غذای معروف و خوشمزه توی کی یف که داخل مرغ سوخاری رو با کره و سبزی مخصوص پر می کنند و طعمش واقعا لذیذه و پیشنهاد می کنم حتما امتحانش کنید.

محل اقامت من در اوکراین

هتل در اوکراین

محل اقامت من توی کی یف، هتل ۴ ستاره اوکراین بود و جای خوبی هم داشت و خیلی از مسیر ها رو میتونستم پیاده برم. ایستگاه مترو هم دقیقا کنار هتل بود و از این نظر هم واقعا راحت بودم. دکوراسیون اتاق ها بیشتر قرمز بود و می تونم بگم خیلی شیک و قشنگ نبود اما خب هم راحت بود و هم تمیز.

هتل در اوکراین

صبحانه های هتل هم واقعا کامل خوب بود هر روز قبل از اینکه برم بیرون یک صبحانه کامل می خوردم و روزمو با انرژی شروع می کردم.

هتل در اوکراینهتل در اوکراین

جاذبه ها

از اونجایی که هتل من تو خیابان Institutskaya بود به خیلی از جاذبه ها هم نزدیک بود و خیلی از روز ها پیاده اطراف هتل قدم میزدم.

موزه ملی هنر اوکراین

موزه اوکراین

از اونجایی که این موزه خیلی به هتل نزدیک بود تصمیم گرفتم حتما ازش دیدن کنم. یک ساختمان نسبتا بزرگ که دو طرفش مجسمه شیر بود و زیاد هم شلوغ نبود. از ساعت کار موزه هم عکس گرفتم که تو روز های مختلف فرق داره.

موزه اوکراین

داخل موزه هم پر از نقاشی ها و آثار هنری اوکراین بود که برای کسایی که به هنر علاقه دارند، جالب بود.

موزه اوکراین

صومعه St. Michael’s Golden-Domed

کلیسا در اوکراین

کلیسای سنت مایکل یا کلیسای صلح در شهر کی یف در کنار رودخانه دینپر قرار داره. فاصله این کلیسا از هتل فقط ۸۰۰ متر بود و یکی از چیز های خوبی هم که توی کی یف هم وجود داره، اینه که ایستگاه هاس مترو فاصله های خیلی کمی نسبت به هم دارند واقعا استفاده از اونها راحته و هرجا که بخواید میشه از مترو استفاده کنید.

کلیسا در اوکراین

گنبد های طلایی کلیسای سنت مایکل با دیواره های آّبی زیر نور خورشید واقعا فوق العاده میشه و فضای داخل اون هم واقعا زیبا و دیدنیه و پیشنهاد می کنم حتما ببینید. ورودی این کلیسا هم رایگانه.

کلیسا در اوکراین کلیسا در اوکراین

کلیسای سنت سوفیا (Saint Sophia’s Cathedral)

کلیسا در اوکراین

کلیسای سنت سوفیا که یک بنای خیلی معروف توی اوکراین محسوب میشه و حتی توی یونسکو هم ثبت شده.

کلیسا در اوکراین

دیواره های داخل اون پر از نقاشی های مختلفه و که خیلی از اونها به مرور زمان کمرنگ شده.

کلیسا در اوکراین

برای بازدید از اون باید ۲۰ گرینیو پرداخت کنید. عکس و فیلم گرفتن داخل کلیسا هم ممنوعه. ساعت بازدید اون هم از ۱۰ صبح تا ۵:۳۰ عصره و برای قسمت های مختلف اون باید بلیط جدا تهیه کنید. این کلیسا از هتل فقط ۱ کیلومتر فاصله داشت و من پیاده تا اونجا رفتم.

کلیسا در اوکراین

داخل کلیسا هم کلی پله داره و تا بالای برج زنگ میره که برای رفتن به این قسمت باید ۴۰ گرینیو دیگه پرداخت کنید. از اون بالا می تونید منظره بیرون کلیسا رو هم ببینید که واقعا قشنگ و دیدنیه.

کلیسای St. Volodymyr’s Cathedral

کلیسا در اوکراین

کلیسای St. Volodymyr  که یکم جلوتر از کلیسای سنت سوفیا بود و یکی دیگه از جاهای معروف کی یف محسوب میشه. کلیسایی یا رنگ زرد ملایم که داخل اون هم پر از موزاییک کاری و عکس های مختلف بود. این کلیسا یکی از مهم ترین نماد های شهر کی یف و همچنین کلیسای مادر ارتدکس اوکراین محسوب میشه.

کلیسا در اوکراین

هزینه ورودی این کلیسا ۵۰ گرینیو میشه و برای اینکه بتونید داخل کلیسا عکس و فیلم بگیرید باید هزینه جدا پرداخت کنید که هزینه عکس گرفتن حدود ۱۰ گرینیو بود.

کلیسا در اوکراینکلیسا در اوکراین

صومعه پچرسکی لاورا (Pechersk Lavra)

صومعه در اوکراین

این شهر پر از کلیسا و صومعه هاییه که اگه حتی از بیرون نبینید و باهاشون عکس یادگاری نگیرید، انگار اوکراین نیومدین. ساختمان این کلیسا ها اونقدر قشنگ و جذابه که واقعا ارزش دیدن داره. یکی دیگه از جاهایی که توی کی یف باید به دیدنش می رفتم صومعه پچرسکی لاورا بود که ساختمان واقعا قشنگی داشت و فاصلش از ایستگاه  متروی Maidan Nezalezhnosti که کنار هتل بود تا اونجا ۲۰ دقیقه میشد و هزینه اون هم ۸ گرینیو میشد. این کلیسا خیلی بزرگه برای همین بازدید از اون حدود ۳ تا ۴ ساعت طول میکشه.

کلیسا در اوکراینکلیسا در اوکراین

داخل اون یک تونل هم بود که بازدید ازش هزینه جدا داشت و برای هر نفر حدود ۱۳۴ گرینیو بود و هزینه ورودی موزه و نمایشگاه کلیسا هم ۷۰ گرینیو میشد.

باغ گیاه شناسی کی یف

کلیسا در اوکراین

این شهر اونقدر سبزه که به عنوان یکی از سبز ترین شهر های اروپا شناخته میشه و باغ گیاه شناسی کی یف از اون جاهاست که اونقدر قدم زدن توش لذت بخش و جذابه که برای لمس کردن حجم زیبایی و سرسبزی اوکراین باید ازش دیدن کرد. یک باغ بزرگ با بیشتر از ۱۳۰۰۰ تا مدل گل و گیاه مختلف که جای خیلی خوبی برا گذروندن ی روز پر از آرامشه…این باغ گیاه شناسی از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۹ شبه و برای ورود به باغ باید ۵۰ گرینیو پرداخت کنید.

کلیسا در اوکراینکلیسا در اوکراین

خیابان معروف Khreshchatyk

خیابان های کی یف

یکی دیگه از جذابیت های کی یف اینه که کوتاه ترین خیابان اصلی دنیا توی اون قرار گرفته خیابان Khreshchatyk که طول اون ۱٫۳ کیلومتره و عرضش هم حدود ۱۰۰ متره و ۳ میدان اصلی شهر داخل اون قرار داره.

خیابان های کی یف

در مورد این خیابان این موضوع جالبه که کوتاه ترین خیابان اصلی کل دنیا بیشترین عرض رو بین تموم خیابان های کی یف داره و همین باعث معروفیت بیشترش هم شده. پیاده از هتل تا اینجا کمتر از ۱۰ دقیقه میشد و اونقدر شلوغ و پر انرژی بود و فروشگاه های خوبی داشت که خیلی وقت ها شبا برای قدم زدن اطراف این خیابان میومدم.

خیابان های کی یف

 خیابان اصلی و قلب کی یف که داخل اون پر از ساختمان ها و مراکز تجاری، فروشگاه ها و اداره های مختلفه و بخاطر همین هم خیابان اصلی و مهم شهر محسوب میشه. معمولا آخر هفته ها هم اونقدر اینجا شلوغ میشه که بخاطر ترافیک خیابان رو میبندند.

موزه تاریخ جنگ بزرگ (the Great Patriotic War)

اوکراین

یکی از بزرگ ترین موزه های اوکراین که در اون یادگاری هایی از جنگ جهانی دوم به نمایش گذاشته شده و تو خیابان Lavrska قرار داره. این موزه بزرگ دو قسمت داخلی داره و بیرون موزه پر از مجسمه های متعدد و بی نظیره و یکی دیگه از دیدنی های خیابان Lavrska محسوب میشه. این موزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر باره و شنبه و یکشنبه ها زمان اون یک ساعت بیشتره.

اوکراین

ساختمان موزه یکی از قشنگ ترین قسمت های اون بود. بالای اون یک مجسمه بزرگ ۶۲ متری از یک زن قرار گرفته بود که اونقدر بلند بود که دور هم مشخص بود.

اوکراین

فضای بیرون موزه توی یک محیط باز پر از تانک و موشک های جنگی بود. هزنیه ورودی موزه هم برای هر نفر با راهنمای انگلیسی حدود ۷۰ گرینیو بود.

اوکراین

خرید در کی یف

خرید کردن توی کی یف یکی از جذاب ترین قسمت های سفره…شاید تو کمتر شهر اروپایی بشه اجناس خوب و ارزونی پیدا کرد اما اینجا پر از فروشگاه ها و مراکز خرید بزرگی بود که قیمت های اونا خیلی نسبت به بقیه شهر های اروپایی کمتر بود و به خاطر همین برای کسایی که عاشق خرید کردن هستند یکی از بهترین مقصد های دنیا محسوب میشه چون می تونید خیلی از جنس های برند و با کیفیت رو خیلی ارزون تر بخرید.

از بهترین چیز هایی که می تونید از اوکراین بخرید، انواع لباس های برند؛ عروسک هایMatryoshka ، شکلات تلخ و انواع صنایع دستیه.

سوغاتی اوکراین

مرکز خرید Ocean Plaza

خرید در اوکراین

دومین مرکز خرید بزرگ کی یف که معماری قشنگی داره و داخل اون پر از فروشگاه های مختلفه. ساعت کار این مرکز خرید از ۱۰ صبح تا ۱۰ شب هم بازه. داخل این مرکز خرید یک آکواریوم قشنگ هم داشت که برای لحظه ای وایسادم و به ماهی ها نگاه کردم.

اوکراین

این مرکز خرید خیلی بزرگ و مدرن بود اما یکم که تو مغازه ها گشتم دیدم واقعا قیمت هاش خیلی گرونه و فقط میشه از برند هایی که تو حراج بودند، خرید کرد.

قسمت فود کورت هم خیلی بزرگ بود و انواع رستوران های چینی، ژاپنی، ایتالیایی و اوکراینی داشت. این موضوع هم تا یادم نرفته بگم که عصر ها این مرکز خرید خیلی شلوغ تره و ممکنه رستوان ها هم دیگه جا نداشته باشند پس اگه میخواید برای شام برید یادتون باشه زودتر یک میز رزرو کنید.

مرکز خرید Globus

اوکراین

یکی از مرکز خرید های کی یف که تو مرکز شهر قرار داره و از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب بازه. مرکز خریدش زیاد بزرگ نیست و مغازه های زیادی نداره خیلی هاشم بسته بود. من از هتل پیاده تا این مرکز خرید رفتم و کمتر از ۱۰ دقیقه طول کشید چون تو خیابان اصلی Maidan Nezalezhnosti قرار داره و اگه هتلتون مرکز شهر باشه خیلی راحت می تونید پیاده تا اینجا برید.

خرید در اوکراین

روز آخر…

این شهر حتی از اونی که در موردش شنیده بودم برام جذاب تر بود، شهری که اونقدر سبز و دیدنی بود که از تموم لحظه هایی که اونجا بودم لذت میبردم و تموم خستگی های این چند وقت رو از تنم بیرون کرده بود…اما دیگه این ۶ روز تموم شده بود و باید به تهران برمیگشتم برای همین ساکمو بستم و بعد از تحویل دادن هتل به سمت فرودگاه رفتم…

نکته هایی که باید در این سفر بدانید!

  • شنبه ها و یکشنبه روز های تعطیل اوکرانه که خیلی از بانک ها و جاهای عمومی هم تعطیله.
  • سیگار کسیدن توی سطح شهر ممنوعه و مکان های خاصی برای این کار وجود داره که سیگاری ها فقط توی اون محوطه ها می تونند سیگار بکشند.
  • آب شهر اوکراین خوردنی نیست و سعی کنید حتما آب معدنی تهیه کنید. توی سطح شهر هم آب سرد کن هایی وجود داره که آب اونها کاملا تمیز و بهداشتیه.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 comment