• منو
  • منو

ویزا تاجیکستان

Avatar
بلیط هواپیما

تاجیکستان در قسمت جنوبی آسیای مرکزی و در شرق چین قرار گرفته و از جنوب با افغانستان و در شمال غربی با ازبکستان و در شمال با قرقیزستان هم مرز می باشد. ارتفاع از سطح دریا ۳۰۰ متر و ارتفاع بلندترین نقطه ی آن در قله اسماعیل سامانی می‌باشد که البته بیش از نیمی از تاجیکستان سه هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد. در ارتفاعات کم، میانگین درجه حرارت بین ۲۳ تا ۳۰ درجه سانتی گراد تغییر می‌کند. ارتفاعات پست تاجیکستان به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می شود که از شرق تا غرب به صورت زنجیر کوه های ترکستان، زرافشان، حصار را تشکیل می‌دهند. تاجیکستان به دلیل داشتن کوه های ناهموار مقصد مناسبی برای افرادی که به کوه نوردی و گردش در طبیعت علاقه دارند می باشد. آب و هوای تاجیکستان، قاره ای، نیمه استوایی، نیمه خشک و صحرایی است. تعداد دریاچه های تاجیکستان نسبت به کشورهای آسیایی میانه بیشتر بوده که تعداد انها به ۱۳۰۰ دریاچه کوچک و بزرگ می رسد. تاجیکستان به عنوان یک کشور کوهستانی، بیش از ۹۰ درصد آن را ارتفاعات و مناطق کوهستانی پوشانده است، مکان های دیدنی و جذابی در میان کوه ها و دشت های این سزمین نهفته است، افرادی که از کاوش و جست و جو در دل طبیعت لذت می برند، سفر به تاجیکستان یکی از بهترین گزینه ها برای آنها می باشد. بهترین زمان برای سفر به تاجیکستان از اوایل خردادم ماه تا اوایل مهر است زیرا از برخی جاده‌های کوهستان پامیر فقط در این زمان می توان عبور کرد. در فصل های بهار یا پاییز با وجود این که دمای هوا ملایم تر است اما به دلیل بارندگی های زیاد، تردد در این جاده ها بسیار خطرناک می‌باشد. در ادامه این مقاله در گردگرد انواع ویزا و مدارک لازم برای اخذ ویزا را شرح می دهیم.

ویزای توریستی تاجیکستان

افرادی که می خواهند برای گردش و تفریح به تاجیکستان سفر کنند این نوع ویزا برای آنها صادر می‌گردد. با داشتن این ویزا گردشگران می‌توانند به مدت ۳۰ روز در تاجیکستان اقامت داشته باشند. از سال ۲۰۱۶ نیز امکان درخواست آنلاین برای تقاضای ویزای توریستی نیز امکان پذیر شد. با استفاده از سایت ثبت نام ویزای تاجیکستان می‌توانید اقدام به ثبت نام ویزا کنید. با وارد شدن در سایت و تکمیل فرم درخواست ویزا، عکس خود و تصویری از گذرنامه ی خود را آپلود کرده و بعد از چک کردن مشخصات فردی نیز مرحله پرداخت هزینه را انجام دهید و بعد از آن رسید پرداخت شما به ایمیل تان ارسال می گردد. ویزای توریستی در صورتی که کمتر از ۳۰ روز باشد نیازی به ثبت در OVIR نیست. مدت زمان این ویزا ۴۵ روز است و همچنین نمی‌توانید اعتبار آن را تمدید کنید و تا زمانی که مهلت ویزا تمام شود باید کشور را ترک کنید. برای درخواست ویزا از یک آژانس هواپیمایی معتبر اقدام نمایید.

مدارک ویزا توریستی تاجیکستان

• تکمیل فرم درخواست ویزا
• عکس ۳*۴ با زمینه سفید
• اصل و کپی گذرنامه با حداقل اعتبار ۶ ماه
• رزرو بلیط رفت و برگشت به تاجیکستان
• مدرک رزرو هتل در کشور تاجیکستان
• اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
• پشتیبانی مالی به میزانی که سفارت تاجیکستان اعلام کرده با مهر و تایید بانک
• پرداخت تمامی هزینه های ویزا
• بیمه مسافرتی

ویزای الکترونیکی تاجیکستان

برای اخذ ویزای الکترونیکی تاجیکستان نیازی به این که به سفارت تاجیکستان مراجعه کنید نیست، و از طریق پست الکترونیکی می توانید آن را دریافت کنید. شخص مسافر باید ویزای پرینت شده را به همراه گذرنامه به هنگام ورود به کشور تاجیکستان ارائه دهد. ویزای الکترونیکی نیز برای قصد سفر به عنوان گردشگری و کار صادر می شود. همچنین این ویزا ۹۰ روز اعتبار دارد ولی فرد نمی تواند بیشتر از ۴۵ روز در این کشور بماند. هزینه ویزای الکترونیکی ۵۰ دلار آمریکا می باشد.

سیستم OVIR

در صورتی که بخواهید فقط به مدت ۷۲ ساعت در این کشور اقامت داشته باشد باید اطلاعات خود را در سیستم OVIR ثبت کنید. برای ثبت نام در این سیستم نیاز به یک عکس به اندازه عکس پاسپورت، آدرس محلی در تاجیکستان که در آن اقامت خواهید داشت، پرداخت هزینه ثبت نام و گذرنامه می‌باشد.

ویزای سرمایه گذاری تاجیکستان

از این نوع ویزا افرادی که شرکت های معتبری خارجی دارند و فعالیت های اقتصادی در تاجیکستان انجام می دهند و همچنین خانواده های آنها و نمایندگانی که از طرف تیم مدیریتی شرکت‌های خارجی قصد ورود به تاجیکستان را داشته و طرح های عملی برای توسعه پروژه های بازرگانی دارند صادر می گردد.

ویزای کاری تاجیکستان

ویزای کاری بر اساس قرار دادهای بین المللی برای افرادی که می خواهند در تاجیکستان مشغول به کار شوند به همین طور اعضای خانواده آنها نیز شامل می‌شود. اعتبار ویزای کاری تاجیکستان از سه ماه کمتر بوده در صورتی که بخواهید کار خود را ادامه دهید یا اینکه کارفرما از شما راضی باشد می‌توانید اعتبار ویزا را تمدید کنید. برای دریافت این ویزا باید علاوه بر مدارک مورد نیاز باید دعوت نامه ای از شرکت و سازمانی از تاجیکستان ارائه شود. برای اشتغال در تاجیکستان نمی‌توانید اول ویزا دریافت کنید و بعد به دنبال کار باشید.

مدارک مورد نیاز ویزای کار تاجیکستان

• پاسپورت شخص متقاضی با حداقل اعتبار ۶ ماه
• شناسنامه و کارت ملی فرد
• تکمیل فرم در خواست ویزا
• عکس رنگی ۳*۴ با زمینه سفید
• دعوت نامه کتبی ارسالی کارفرما و یا شرکتی که قصد انجام کار در انجا را دارید.
• گواهی عدم سوءپیشینه
• بیمه مسافرتی
• در صورت متاهل بودن سند ازدواج

ویزای بازرگانی تاجیکستان

ویزای بازرگانی برای افرادی چون اعضای نمایندگان رسمی خارجی، افرادی که در کنسول گری کار می‌کنند، نماینده‌های دیپلماتیک و افرادی که در سازمان های بین المللی فعالیت می‌کنند به همراه خانواده هایشان می توانند از این نوع ویزا استفاده کنند. اعتبار ویزا بازرگانی کمتر از یک سال و یک بار قابلیت تمدید دارد. برای اخذ این ویزا علاوه مدارک لازم نیز نیاز به خلاصه ای از مذاکرات شفاهی دپارتمان های خارجی و نمایندگی های دیپلماتیک دارد.

ویزای منطقه آزاد تجاری

افرادی برای شناسایی فعالیت های تجاری به مناطق آزاد اقتصادی تاجیکستان رجوع می‌نمایند. این افراد باید از ویزای منطقه آزاد استفاده کنند. این ویزا حدود سه ماه اعتبار دارد و فقط یک بار می توان آن را تمدید کرد. مدارک لازم برای اخذ ویزا منطقه تجاری علاوه بر مدارک مورد نیاز، درخواست مدیریت این مناطق و نیز مجوز رسمی کسب و کار ارائه می باشد.

ویزای تحصیلی تاجیکستان

افرادی که می خواهند در این کشور ادامه تحصیل بدهند و همین طور کسانی که با مدرک دکترا در حال کار هستند می توانند این نوع ویزا را دریافت کنند. این ویزا مدت اعتبار ثابتی ندارد و توسط اداره کنسولی وزرات امور خارجه تاجیکستان صادر می‌گردد. برای اخذ ویزای تحصیلی مدارکی از جمله درخواست دانشجو و در خواست دانشگاه، درخواست مدیریت سازمان دانشجویی خارجی نیاز می‌باشد که باید ارائه شود.

ویزای آموزشی تاجیکستان

افراد خارجی که می‌خواهند در این کشور دوره ای آموزشی کوتاه مدتی ببینند، برای یادگیری زبان در دوره ای کوتاه و کسانی که می خواهند در موسسات آموزشی شرکت کنند و همچنین اعضای خانواده آن ها می توانند این نوع ویزا را دریافت کنند. اعتبار ویزا آموزشی از ۹ ماه کمتر است و قابلیت جایگزینی با ویزای دیگری را ندارد و البته علاوه بر مدارک لازم به مدارکی که برای ویزا تحصیلی ارائه می شود نیز نیاز می باشد.

ویزای تاجیکستان بر حسب ورود

ویزای یک بار ورود، فرد فقط یک بار می تواند به خاک تاجیکستان وارد شود. ویزای دوبار ورود، همان طور که از نامش مشخص است مسافر دو بار حق ورود به این کشور را دارد. ویزای چندبار ورود، نیز فرد چندین بار می تواند وارد کشور تاجیکستان شود.

صدور ویزای تاجیکستان

اتباع خارجی که قصد سفر به تاجیکستان را می کنند نیاز به ویزا دارند. ویزا تاجیکستان را می توان از طریق سفارت یا کنسول گری که در خارج از کشور وجود دارد یا آژانس های هواپیمایی یا هنگام ورود به فرودگاه دوشنبه دریافت کرد. گرفتن ویزای گردشگری بسیار ساده است و کافی است فرم درخواست را تکمیل کرده و آن را به آژانس های مسافرتی ارائه کنید تا مراحل اخذ ویزا طی شود. ویزا تاجیکستان دارای ۴۵ روز اعتبار است و فرد فقط به مدت ۳۰ روز می تواند در این کشور اقامت داشته باشید. مدت زمان برای صدور ویزا از طرف سفارت تاجیکستان بین ۴ تا ۶ روز کاری می باشد.

آدرس سفارت تاجیکستان در ایران

آدرس سفارت تاجیکستان در تهران، ضلع شمالی نیاوران، خیابان شهید زینعلی، کوچه سوم، پلاک ۱۰ می باشد. سفارت همه روزه به جز روز های جمعه و شنبه و از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۷:۳۰ در حال فعالیت است.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *