• منو
  • منو

کشورهایی که کریسمس را به طرز متفاوتی جشن می گیرند!

بلیط هواپیما

کریسمس یکی از شگفت انگیز ترین زمان های سال در خیلی از کشور های دنیا به حساب میاد. مردم مختلفی از نقطه های مختلف دنیا این روز رو به طرز متفاوت و با توجه به فرهنگ و آداب و رسومی که از سالیان دور در این کشور ها باقی مونده، برگزار می کنند. جشنی که درست در اوایل زمستان مردم رو اونقدر گرم و شاد می کنه که سردی زمستان از یاد همه میبره و مردم رو برای سنتی زیبا و حتی گاهی عجیب آماده می کنه. در این مقاله با گِردگَرد می خوایم با چند کشوری که کریسمس رو به طرز متفاوتی جشن می گیرند آشنا بشیم.

۱- کریسمس و سنت ازدواج دختر ها در جمهوری چک

چک

یک سنت عجیب در جمهوری چک که در شب کریسمس خانم های مجرد این کشور پشت به در خانه هاشون می ایستند و کفش هاشون رو از پشت پرت می کنند و بخت خودشون رو برای ازدواج در سال آینده آزمایش می کنند و اگه پاشنه کفش به سمت در ورودی باشه پدر مادرشون رو می بوسند و برای ازدواج در اون سال آماده میشن.

۲- فانوس های رنگی در کریسمس های فیلیپین

فیلیپین

جشنواره فانوس های غول پیکر هر سال در روز شنبه شب قبل از کریسمس در شهر سانفرانندو پایتخت کریسمس فیلیپین برگزار میشه و اونقدر جالب و دیدنیه که توریست های زیادی از سراسر دنیا برای دیدن این جشن به فیلیپین میان. ۱۱ روستا در این فستیوال حاضر میشن و و شروع به ساخت  فانوس های ستاره ای شکل می کنند که معمولا از بامبو و کاغذ و به صورت اریگامی ساخته میشه که از اون ها تا ۶ متر اندازه دارند و با لامپ و شمع روشن میشن. جالب تر اون روز کریسمسه که همه مردم فیلیپین لباس خال دار می پوشند و همه غذاها و میزشون رو با انواع میوه ها و غذاهای گرد پر می کنند و معتقدند که نقطه های گرد شبیه به سکه است و در سال جدید می تونه باعث پولداری اون ها بشه!

۳- خوردن مرغ سوخاری در کریسمس های ژاپن

ژاپن

شاید در ژاپن اونقدر ها کریسمس به طرز شگفت انگیزی مثل سایر کشور ها برگزار نشه ولی جالبه که بدونید در کنار همه تزئینات و مراسم این روز سنت عجیبی در ژاپن مرسوم شده که در شب کریسمس همه خانواده ها مرغ سرخ شده کنتاکی از KFC سفارش میدن و بدون اینکه دلیلی داشته باشه همه مسیحی های ژاپن مرغ سخاری می خورند!

۴- درخت کریسمس با تزئین عنکبوت در اوکراین

اوکراین

سنتی عجیب در اوکراین که درخت کریسمس اون ها با همه جای دنیا فرق داره. در تموم دنیا همه سعی می کنند تا این درخت هارو به زیبا ترین شگل ممکن تزئین کنند اما در اوکراین درخت های کریسمس با انواع عنکبوت های پلاستیکی و تار عنکبوت تزیین میشن و اعتقاد دارند که این تار های برای سال جدید خوش یمن هستند. گفته میشه این موضوع از افسانه ای قدیمی در مورد زنی بیوه و فقیر ریشه گرفته که نمی تونست درخت کریسمس رو برای بچه هاش تزئین کنه و صبح وقت که بچه ها از خواب بیدار میشن تار های زیبایی رو دور درخت میبینند و خوشحال میشن… چون عنکبوت در اوکراین و حتی لهستان نشونه خوش شانسیه و اگه پشت یکی از درخت های کریسمس عنکبوت تار ببنده یعنی اون سال برای اون خانواده سال خوش شانسی و اتفاق های خوبه!

۵- کریسمس افسانه ای در ایسلند

ایسلند

قبل از هر چیز باید بدونید که کریسمس در روز های تاریک سال ایسلند اتفاق میفته و تموم کشور با چراغ های رنگی روشن میشه و معمولا از ۱۱ دسامبر شروع میشه و تا ۶ دسامبر ادامه داره و برای ۲۶ روز جشن گرفته میشه. جالبه که عدد ۱۳ در ایسلند عدد خوش یمن و مقدسی به شمار میاد و دقیقا ۱۳ روز قبل از کریسمس ۱۳ بابانوئل از کوه پایین میان و در طول این روز ها بچه ها در ایسلند تازه ترین کفش هاشون رو دم پنجره میزارند و بابانوئل ها در کفش بچه های خوب انواع شیرینی و شکلات و در کفش بچه های بد و شیطون سیب زمینی میزارن و اونهارو تنبیه می کنند. افسانه دیگه ای هم در مورد گربه بزرگ سیاهی وجود داره که متعلق به پدر و مادر این بابانووئل هاست و بچه هارو میخوره و برای اینکه مردم در امان باشند باید در این روز ها لباس سال نو یا حتی یک جوراب نو به اون ها بدن و اگه این کار رو نکنن باید منتظر خورده شدن به وسیله این گربه وحشتناک باشن!

۶- کریسمس هیجان انگیز در ونزوئلا

ونزوئلا

جشنی متفاوت در کریسمس کاراکاس پایتخت ونزوئلا برگزار میشه که هر سال  صبح زود یک روز قبل از کریسمس همه ساکنان شهر به خیابان ها میان و طبق یک سنت قدیمی شروع به اسکیت کردن در خیابان ها می کنند و با اسکیت خودشون رو به کلیسا می رسونند. در واقع در این روز همه جاده ها و خیابان ها بسته میشن تا فضای کافی برای مردم وجود داشته باشه.

۷- کریسمسی ترسناک در اتریش

اتریش

کرامپوس شخصیتی افسانه ای و ترسناک برای بچه های اتریشه. موجودی غول پیکر که در واقع شخصیتی شیطانیه که در خیابان ها در جستجوی بچه های بد پرسه میزنه و بچه های بد رو بخاطر رفتار های بدشون میترسونه و تنبیه میکنه. اگه در طول ماه دسامبرگذرتون به این کشور افتاد حواستون باشه که آماده روبرو شدن با چهره های ترسناک و شوخی های غیر منتظره اون ها باشید. معمولا مرد های جوان در این روز لباس های ترسناک می پوشند و به خودشون انواع زنجیر و زنگ آویزون می کنند و با ماسک ها و شکل های عجیب و ترسناک در خیابان ها حاضر میشن که گاهی وقت ها برای بزرگ تر ها هم واقعا وحشتناک و پر استرسه!

۸- سنتی عجیب در کریسمس های نروژ

نروژ

عجیبه اما مردم نروژ از صد ها سال پیش در شب کریسمس کار جالبی می کنند… مردم معتقدند در این روز جادوگر ها و ارواح شیطانی به سهر ها میان و دنبال جارو می گردند تا سوار اون بشن. برای همین مردم شب کریسمس جاروهاشون رو در امن ترین نقطه خونه قایم می کنند تا حادوگر ها و روح های خبیث نتونن جارو رو بدزدند.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *