• منو
  • منو
آب و هوای گرجستان

آب و هوای گرجستان

Avatar
بلیط هواپیما

گرجستان کشوری که بین آسیای غربی و اروپای شرقی قرار گرفته و از سمت غرب با دریای سیاه، از شمال با روسیه و از جنوب با ترکیه و از شرق با جمهوری آذربایجان هم مرزه. سرزمینی با اقلیمی منحصر به فرد که عمدتا کوهستانیه و حدود ۸۰ درصد اون رو کوه ها و تپه ها تشکیل دادند و آب و هوایی خاص که تحت تاثیر شرایط و موقعیت جغرافیایی کشور قرار گرفته. کشوری با خورشید درخشان، قله هایی برفی و دامنه هایی سرسبز که تلفیق زیبایی از تفاوت های آب و هوایی رو در برگرفته و در طول یک روز در اون می تونید آب و هوایی از سه فصل رو تجربه کنید. باید بدونید که گرجستان نسبت به کشور های همسایه آب و هوای گرم تری داره و در نیمه شرقی اون معمولا باران بیشتری میباره و سرزمین های نیمه غربی آب و هوای نیمه گرمسیری دارند. جنگل ها از مهم ترین ذخایر گیاهی کشور هستند و با بیشتر از ۴۰۰۰ گونه گیاهی، حدود یک سوم از قلمرو کشور رو در برمی گیرند. در این مقاله با GerdGard.com همراه باشید تا با هم شرایط آب و هوایی کشور گرجستان رو در فصل های مختلف بررسی کنیم و با بهترین زمان سفر برای این کشور بیشتر آشنا بشید.

زمستان

زمستان در گرجستان

دسامبر ماه بارانی و سردی در گرجستان محسوب میشه و دمای هوا تقریبا ۱۰ درجه سانتیگراده و بیشتر روز ها هوا بارونیه و توریست های زیادی به سمت کوه ها سرازیر میشن و از تفریحات برفی و زمستانی مثل اسکی لذت می برند. در فوریه هوا هنوز سرده ولی از سوز هوا کاسته میشه و هوا مطبوع تر میشه. دمای هوا از دسامبر یا ژانویه کمتره ولی بارش های بیشتر و رطوبت هوا هم بالاتره. هر چقدر به اواخر ماه نزدیک تر میشه هوا بهتر میشه و برای همه چیز برای شروع بهار اماده میشه.

بهار

بهار در گرجستان

دمای هوا در ماه مارچ تفریبا ۱۵ درجه سانتیگراده و هنوز برای شنا کردن در دریای سیاه خیلی سرده و بهترین زمان برای گشت و گذار و در این جاذبه ها به شمار میاد. از آوریل کم کم هوا گرم میشه و خیلی اوقات بارون میباره. دمای روز تقریبا ۲۰ درجه سانتیگراده و ممکنه یک دفعه  تا ۱۰ درجه سرد بشه. در اواخر ماه می دمای هوا به ۲۵ درجه سانتیگراد میرسه و دمای آب تقریبا ۲۰ درجه میشه و گرم تر میشه و در فصل و شنا و لذت بردن از تفریحات ساحلی از این فصل شروع میشه. به طور کلی بهار بهترین فصل برای سفر تفلیس و شهر های دیگه گرجستان محسوب میشه که هوا نه خیلی سرده و نه خیلی گرم و فقط در اواخر بهار بارش ها زیاد میشه و می یکی از پر باران ترین زمان ها در بهاره که بهتره خودتون رو برای این باران های بهاری هم آماده کنید.

تابستان

تابستان در گرجستان

تابستان در گرجستان معمولا گرمه و بهترین زمان برای تفریحات و سرگرمی های خانوادگی به حساب میاد. در ماه جولای هوا تقریبا گرمه و میانگین دمای هوا حدود ۲۷ درجه سانتیگراد میشه و گاهی وقت ها تا ۳۰ درجه هم میرسه و عصر ها هوا خنک تره و زمان خوبی برای رفتن به یک رستوران و امتحان کردن یک غذای لذیذ  گرجی به حساب میاد.در ماه آگوست هوا به گرم ترین میزان خودش میرسه و میانگین دمای هوا بین ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتیگراده و دمای آب دریا هم تقریبا ۲۴ درجه میشه و شنا کردن بهترین تفریح برای خنک شدن در گرمای این ماهه و برای گشت و گذار توی شهر هم هوا کمی گرم و گاهی اوقات اذیت کننده است. به طور کلی جولای و آگوست شلوغ ترین فصل های گرجستان به حساب میاد و توریست های زیادی به این شهر میان و هوا پایتخت گرجستان، تفلیس و شهر های اطراف اون به شدت گرم میشه. رفتن به مناطق کوهستانی گرجستان در این ماه ها تفریح جذابیه و شاید این تنها زمانی باشه که بتونید در کوه های بدون برف این کشور گردش کنید.

پاییز

پاییز در گرجستان

شروع ماه سپتامبر یکی از بهترین زمان ها برای سفر به گرجستان به حساب میاد که توریست های زیادی ترجیح میدن این زمان از این کشور دیدن کنند. در این ماه بارش برف در ارتفاعات و کوه ها شروع میشه و همین موضوع باعث خنک تر شدن هوا میشه. در این ماه هوا هنوز مثل آگوست گرمه ولی دمای هوا معمولا از ۲۷ درجه سانتیگراد بیشتر نمیشه و این زمان یکی از بهترین وقت ها برای هر فعالیتی که دوست دارید از شنا تا تفریحات ساحلی و گشت و گذار های شهری به حساب میاد. از ماه اکتبر کم کم  بارش ها شروع میشه ولی اونقدر نیست که تعطیلاتتون رو خراب کنه و هوا کمی خنک تر میشه و میانگین دمای هوا بین ۱۸ تا ۲۳ درجه سانتیگراد میشه. هوای نوامبر هم همچنان گرم و مطبوعه ولی بارش ها بیشتر می شه و برای قدم زدن زیر آسمون ابری و بی نظیر گرجستان زمان مناسبی به حساب میاد.

بهترین زمان سفر

بهترین زمان برای سفر به گرجستان بهار و پاییزه، مخصوصا از اواسط ماه می تا اواسط ژوئن و از وسط های سپتامبر تا اواسط اکتبر. از اون جایی که نواحی و شهر های ساحلی گرجستان در پاییز معمولا  بارونیه، ممکنه بهار زمان مناسب تری برای سفر به حساب بیاد. برای وقت گذروندن کنار ساحل و لذت بردن از تفریحات ساحلی و رفتن به منطقه های کوهستانی مسلما تابستان زمان فوق العادیه و از ماه ژوئن تا آگوست که هوا در تفلیس و شهر های ساحلی گرم تره زمان خوبی به حساب میاد. یادتون باشه اگه می خواید حسابی گرحستان رو بگردید و از گشت و گذار در سطح شهر  لذت ببرید روز های تابستان زمان خیلی مناسبی نیست و ممکنه گرما و رطوبت کمی اذییتون کنه. عصر های هوا کمی خنک تر میشه و گاهی وقت ها برای مناطق کوهستانی و بلند در کوه ها بهتره لباس گرم تری هم داشته باشید چون باد خنکی داره و کمی سردتون بشه و اطراف ساحل هم معمولا شب ها  هوا خنکه و در کنار بارون هایی که گاها میباره واقعا مطبوعه.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *