• منو
  • منو
فرهنگ در مالزی

آداب و رسوم و فرهنگ در مالزی

Avatar
بلیط هواپیما

فرهنگ در مالزی آمیزه ای از تاریخ و آداب و رسوم متفاوت سرزمین های مختلف رو در برگرفته. فرهنگی که ریشه در مردمانی از سرزمین های دور با ادیانی متفاوت داره و تحت تاثیر مالایی ها، انگلیسی ها، هلندی ها، پرتغالی ها و هندو ها و چینی ها قرار گرفته. کشوری با تنوع بی نظیری از بناهای مذهبی و غذاهای مختلف و جشنواره هایی که هرکدام بخشی از فرهنگ مردم این کشوره. حفظ ارزش های هر قومیت برای مردم مالزی اهمیت زیادی داره و برای همین موضوع هم بیشتر این مردم در داخل قوم خودشان ازدواج می کنند تا سنت ها و شیوه زندگی سنتی خود شون رو حفظ کنند. هر چند که شاید امروزه کمتر به این موضوع اهمیت داده بشه.

فرهنگ در مالزی

باید بدونید که تقریبا ۵۰٫۴ درصد از مردم مالزی مالایی هستند، ۲۳٫۷ درصد از اون ها چینی، ۷٫۱ درصد هندی هستند. باید بدونید مالایی ها بزرگ ترین جمعیت این کشور رو تشکیل میدن و تعداد اون ها در قسمت های شرقی مالزی تا ۲۵ درصد کمتره.

در واقع مالایی اشاره به افراد مسلمان و دین مالایی کشور داره که معمولا این مردم به زبان مالایی صحبت می کنند. چینی های مالزی دومین گروهی هستند که حدود ۲۵ درصد جمعیت کشور رو تشکیل میدن که ریشه این قشر از مردم به قرن ۱۹ و مهاجرت چینی ها به مالزی برمی گیره که بیشتر در قسمت های شمال جزیره پنانگ، کوالالامپور و جنوب جهور زندگی می کنند. گروه بعدی هندی های مالزی هستند که حدود ۱۰ درصد جمعیت کشور رو در برگرفتند و سال ها پیش برای بهتر شدن زندگیشون از هند مهاجرت کردند و به مالزی اومدند. اومدن این مردم به مالزی باعث شده تا پای بخشی از فرهنگ رنگارنگ، غذاهای پر ادویه و معابد هندو باز شده. و در کنار همه این ها جذاب ترین قسمتی که در مورد فرهنگ این کشور وجود فرهنگ مشتری که رنگ و بوی اون در همه قومیت های این سرزمین وجود داره و از دور دیده میشه… شاید ساده ترین راه برای درک تعاملات و خو گرفتن این سرزمین با فرهنگ ها مختلف، فستیوال ها و جشنواره ها باشه. سنت های فرهنگی ویژه ای که همه مردم کشور رو برای شرکت جذب میکنه و افرادی با ادیان و فرهنگ و قومیت های متفاوت همه در کنار هم قرار می گیرند و در شادی هم شریک میشن.

نوع پوشش مردم در مالزی

پوشش در مالزی

مردم مالزی ادیان مختلفی رو دنبال می کنند و همین موضوع باعث میشه تا پوشش متفاوتی داشته باشند. بخش کثیری از مردم مسلمان و عده زیادی بودائیسم، هندوئیسم و مسیحی هستند و بقیه مردم هم ادیان دیگه ای دارند. مسلمان های مالزی حجاب کامل دارند و بقیه ادیان هم طبق فرهنگ و دین خودشون لباس می پوشند و عده ای با لباس های رنگی هندی و جمعیت زیادی از مردم هم خیلی معمول و به روز مثل سایر کشور ها لباس می پوشند.

آداب و رسوم مردم مالزی

در این کشور آداب و رسوم و سنت های متفاوتی وجود داره. مردم این کشور معمولا رفتاری دوستانه و صادقانه ای دارند و هیچوقت سعی نمی کنند تا از توریست ها پول بیشتری بگیرند. مردم این کشور هر زمان که فکری در ذهنشون بیاد خیلی رک و سریع ابزار می کنند. چینی های مالزی معمولا زیاد سوال می پرسند  و در اولین برخورد برای شناختن طرف، مدام از اون سوال می پرسند. در برخورد با چینی ها سعی کنید صبور باشید و به صورت کوتاه جواب بدید.

در مورد غذا خوردن مردم مالزی باید بدونید که معمولا با قاشق و چنگال و دست راست غذا می خورند. مالایی ها در برخورد با هم مثل غربی ها دست میدن و زن های مالایی با مرد ها دست نمیدن و تنها با زن ها دست میدن. مرد ها در برخورد با زن ها دست روی قلبشون میذارن و مرد ها و زن های چینی معمولا با هم دست میدن و به نشانه احترام موقع احوالپرسی با چشم هاشون رو به پایین نگاه می کنند. زن های هندی ها معمولا با زن ها و مرد ها با مردها دست میدن و در مقابل جنس مخالف سرشون رو تکون میدن و لبخند میزنن. افراد مسن معمولا بیشترین احترام رو در مالزی دارند و زن ها احترام بیشتری نسبت به مرد ها دارند. عناوینی مثل دکتر، مهندس و پرفسور قبل از اسم در محیط های کاری استفاده میشه. مالایی ها و هندی ها معمولا این عناوین رو با اسم کوچک صدا می کنند و چینی ها این عناوین رو با نام خانوادگی میگن.

فرهنگ در مالزی

در مالزی خانواده در راس امور و ساختار های اجتماعی قرار داره و احترام و وفاداری به اون ها تهمیت زیادی داره. معمولا همبستگی زیادی بین اعضای یک خانواده در مالزی وجود داره. خانواده های سنتی تر معمولا تعداد بیشتری هستند و خانواده های مدرن مثل همه جای دنیا کم جمعیت تر شدند. در فرهنگ مالزی وقتی کسی دعوت شود از او با شکلات با کیفیت پذیرایی میشه و هیچوقت با الکل پذیرایی نمیشه. در مورد هدیه دادن به افراد باید بدونید که اسباب بازی هایی مثل سگ و خوک به بچه ها درست نیست و پیچیدن کاغذ کادو سفید روی کادو سمبل مرگ و کفن محسوب میشه و در فرهنگ اون ها انجام نمیشه. سعی کنید برای کادوو دادن از کاغذ کادو های قرمز، زرد، سبز و رنگ ها روشن استفاده کنید چون مردم مالزی معتقدند که این رنگ ها خوش یمن هستند و ثروت میارن. یادتون باشه به هندو ها محصولات چرمی کادو ندید چون گاو در فرهنگ اونا مقدسه و این باعث ناراحتی دنبال کننده های این مذهب میشه. کادو رو با دو دست یا فقط دست راست میدن و معمولا برعکس ما ایرانی ها که خیلی زود کادو هامون رو باز می کنیم، نباید همون لحظه که کادو میگیرید اون رو باز کنید.

زبان مردم مالزی

مالایی های مالزی به زبان آسترونسیایی صحبت می کنند که در واقع این زبان زبان مالایی های در سراسر دنیاست. زبان رسمی مالزی به عنوان Bahasa شناخته میشه که به زبان مالزیایی معروفه و از سال ۱۹۶۷ به عنوان زبان رسمی این کشور مشخص شد. بیشتر مردم می تونند به زبان انگلیسی هم صحبت کنند به خاطر همین هم معمولا توریست ها برای ارتباط برقرار کردن با اون ها مشکلی ندارند.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *