• منو
 • منو
دانشگاه های استرالیا

تحصیل در استرالیا

Avatar
بلیط هواپیما

استرالیا در نیمکره جنوبی و کمی دورتر از سایر کشور ها قرار گرفته است و به داشتن آب و هوایی گرم و سرزمین کانگرو ها شهرت دارد. ششمین کشور دنیا که مردم آن یکی از روشنفکر ترین افراد دنیا هستند و ساعت زیادی را به مطالعه اختصاص می دهند. بالا بودن سطح آموزش و زیر ساخت های تحصیلی پیشرفته در این کشور باعث شده تا استرالیا به مقصدی پر طرفدار برای تحصیل دانشجویان بین المللی تبدیل شود.

به طور کلی استرالیا نظام آموزشی سازمان یافته ای دارد. همه مدارس و دانشگاه باید شرایط مشخصی را برای دریافت مجوز طی کنند. برنامه های درسی این کشور بر مبنای سواد آموزش، حساب و کتاب،  آی تی و ارتباطات، تفکر انتقادی، خلاقیت، توانایی های فردی و اجتماعی، درک اخلاقی و درک فرهنگی شکل گرفته و زیر ساخت هایی مثل رایانه، اینترنت و آزمایشگاه های مجهز و پیشرفته برای همه آن ها کاملا ضروری است.

برای تحصیل در استرالیا باید ویزا بگیرید و آماده پرداخت هزینه های بالای آن باشید. همه مراحل اولیه انتخاب دانشگاه و رشته و اقدام برای پذیرش در ان به صورت آنلاین صورت می گیرد. بجز آن مهم ترین موضوعی که باید در مورد تحصیل در استرالیا بدانید این است که مقصدتان را درست انتخاب کنید. این کشور پر از شهر ها، بخش ها و روستا های متعدد است. اینکه دوست دارید در محیطی شهری باشید یا روستایی و یا می خواهید کنار ساحل باشید و یا خشکی باید قبل از اقدام به انتخاب دانشگاهتان حائز اهمیت است. در ادامه این مقاله با گِردگَرد می توانید با شرایط تحصیل در استرالیا و هزینه های آن بیشتر آشنا شوید.

دانشگاه های استرالیا

دانشگاه های استرالیا

در استرالیا ۳۷ دانشگاه دولتی و ۲ دانشگاه خصوصی وجود دارد و در کنار همه این ها تعداد زیادی هم موسسات آموزش عالی و تخصصی در آن وجود دارد که می توانید رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلفی را پیش روی دانشجویان علاقه مند قرار دهد. باید بدانید که ۲۵ دانشگاه استرالیا در رتبه بندی برترین دانشگاه های دنیا قرار دارند و ۷ دانشگاه نیز رتبه ای زیر ۱۰۰ دارند. بالاترین رتبه و در واقع بهترین دانشگاه استرالیا دانشگاه ملی آن است که در ردیف ۱۱ بهترین دانشگاه ها قرار دارد. علاوه بر آن دانشگاه ملبورن به عنوان سی و نهمین دانشگاه و دانشگاه سیدنی هم در ردیف چهل و دومین دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.

دانشگاه ملی استرالیا (Australian National University (ANU))

دانشگاه های استرالیا

بهترین دانشگاه استرالیا و بیست و چهارمین دانشگاه برتر دنیا در سال ۲۰۱۹ که در Canberra  پایتخت این کشور و تنها دانشگاهی که توسط پارلمان استرالیا ایجاد شده است. در این دانشگاه ۷ دانشگده آکادمیک و تعدادی مدرسه و مرکز تحقیقاتی وجود دارد و دانشکده های آن عبارتند از:

 • دانشگده هنر و علوم ارتباطات
 • دانشکده آسیا
 • دانشکده تجارت و اقتصاد
 • دانشکده پزشکی و سلامت
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده علوم
 • مرکز ملی مطالعات بومیان

به علاوه باید بدانید که دانشگاه ملی استرالیا به عنوانی یکی از دانشگاه های برتر تحقیقاتی دنیا نیز محسوب می شود و طبق رتبه بندی جهانی به عنوان چهل و نهمین دانشگاه تحقیقاتی دنیا شناخته می شود و در استرالیا دارد. دانشگده های هنر و علوم انسانی در این دانشگاه در سطح جهانی بسیار شناخته شده است و رشته های سیاست و روابط بین الملل، سیاست های اجتماعی و جغرافیا نیز به عنوان رشته های رایج و برتر آن محسوب می شوند.

رایج ترین رشته های تحصیلی

رایج ترین رشته های تحصیلی و دوره های آموزشی در استرالیا شامل رشته های متنوعی است که در ادامه گِردگَرد به ان اشاره کرده است:

 • سیاست
 • جسابداری
 • کشاورزی
 • معماری
 • عمران
 • علوم کامپیوتری
 • مهندسی
 • علوم پرشکی
 • علوم انسانی
 • حقوق
 • روزنامه نگاری
 • روانشناسی   
به علاوه دوره های زبان انگلیسی هم یکی از محبوب ترین دوره های آموزشی در استرالیاست. در حال حاضر نیز بیشتر از ۱۲۰ دوره در این کشور برگزار می شود و هر ساله تعداد زیادی از توریست ها برای شرکت در این کلاس ها به استرالیا می آیند.

هزینه تحصیل

دانشگاه های استرالیا

پول رایج استرالیا دلار مخصوص ابن کشور است و از آنجایی که استرالیا کشور گرانی است باید برای تحصیل و تامین نیاز های اولیه زندگی و هزینه هایتان در این کشور برنامه ریزی درستی داشته باشید. هزینه تحصیل شما در استرالیا مثل هر مقصد دیگری در دنیا به شهر، دانشگاه و رشته ای که برای درس خواندن انتخاب می کنید بسنگی دارد. قبل از هر چیزی باید انتخاب کنید که در دانشگاه های دولتی درس می خوانید یا خصوصی و از طرفی اگر انتخاب شما موسسات عالی باشد هزینه هایتان هم به نسبت بیشتر می شود. در مورد دانشجو های بین المللی اما شرایط متفاوت است و برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید بین ۱۵۰۰۰ تا ۳۳۰۰۰ دلار هزینه کنید. مدرک کارشناسی ارشد باید از ۲۰۰۰۰ دلار تا ۳۷۰۰۰ دلار هزینه کنید و هزینه مقطع دکترا برای دانشجو های بین المللی تقریبا ۱۴۰۰۰ تا ۳۷۰۰۰ دلار می شود. که البته هزینه تحصیل در رشته هایی مثل پزشکی و دامپزشکی کاملا متفاوت است. اگر بخواهید دوره های زبان انگلیسی را در این کشور بگذرانید باید در حدود ۳۰۰ دلار در هفته بپردازید و برای دریافت گواهینامه دیپلم از ۴۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰ دلار به ازای هر دوره تحصیلی پرداخت می کنید. هزینه دیگری که باید در مورد تحصیل در استرالیا بدانید بیمه درمانی است که برای دریافت ویزای دانشجویی باید خود را تحت پوشش کامل آن درآورید.

به علاوه می توانید برای تامین هزینه تحصیلتان کار نیمه وقت هم پیدا کنید و که برای دانشجوهای مقطع کارشناسی حدود ۴۰ یاعت در هر دو هفته مجاز است و اگر در مقاصع کارشناسی ارشد و یا دکترا درس می خوانید محدودیتی برای ساعت های کارتان وجود ندارد.

چرا در استرالیا درس بخوانیم؟

دانشگاه های استرالیا

استرالیا یکی از بهترین کشور های دنیا برای تحصیلات عالی به شمار می رود و درصد زیادی از جمعیت این کشور تحصیلات عالی دارند. مردم این کشور اهل مطالعه و تحصیلات تخصصی هستند و این یعنی همه زیر ساخت ها توسط افراد با سواد و تحصیل کرده برای آموزشی بهتر و حرفه ای تر تدارک دیده شده است.

به علاوه کشوری که به عنوان کهن ترین قاره دنیا شناخته می شود و  شرایط فصلی معکوس و جذابیت های طبیعی و دیدنی بی شماری را نیز در خود جای داده است قطعا مکان فوق العاده ای برای شروع یک زندگی جدید و کسب تجربیات تازه محسوب می شود. وجود فرهنگ های مختلف در کنار تفریحات متفاوت و مدرن و البته سنتی توانسته استرالیا را به مقصدی دوست داشتنی برای توریست ها و دانشجویان سراسر دنیا تبدیل کند.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *