• منو
  • منو
نقشه گرجستان

نقشه و جغرافیای گرجستان

Avatar
بلیط هواپیما

گرجستان کشوری کوهستانی در منطقه اوراسیا که در شرق دریای سیاه و جنوب قفقاز قرار گرفته. کشوری که نیمی از اون در آسیای غربی و نیمی در اروپای شرقی قرار گرفته و مساحتی در حدود ۶۹۷۰۰ کیلومتر مربع داره و به خاطر موقعیت جغرافیایی و جاذبه های تاریخی و فرهنگی غنی و جذاب، توریست های مختلفی از نقاط مختلف دنیا رو به سمت خودش جذب میکنه. گرجستان بیشتر در آسیا قرار گرفته ولی سایه اروپا از سال ها پیش که جز جماهیر شوری بود، هنوز در گوشه گوشه اون حس میشه. کشوری که از تاریخ ۹ آوریل ۱۹۹۱ استقلال پیدا کرد و با سقوط اتحاد شوروی، به کشوری مستقل تبدیل شد و تا امروز برای حفظ فرهنگ و هویت خودش تلاش های زیادی کرده. کشوری که در اون برای خرید نمی تونید از هیچ ارز دیگه ای استفاده کنید و این کار جریمه داره و بیشتر مردم اون تنها می تونند به زبان اصیل گرجستانی صحبت کنند و هیچ زبان دومی بلد نیستند، زبانی که با گذشت این همه دخل و تصرف دشمن تونسته توسط مردم این سرزمین حفظ بشه و حالا گرجی ها به داشتن چنین زبانی افتخار می کنند… در این مقاله با گِردگَرد همراه باشید تا با هم با موقعیت جغرافیایی گرجستان بیشتر آشنا بشیم.

موقعیت جغرافیایی

نقشه گرجستان

گرجستان کشوری که بین دریای سیاه و دریای خزر قرار داره و از شمال و شمال شرق با روسیه و با ترکیه، ارمنستان و آذربایجان در جنوب مرز مشترک داره. کشوری کوچک با تنوع آب و هوایی بی نظیر که یک سوم اون رو جنگل ها تشکیل دادند. کشوری که در انتهای شرقی دریای سیاه و قسمت های جنوبی کوه های قفقاز قرار داره.

اطلاعات مفیدی درباره گرجستان

گردشگری در گرجستان بخش مهمی از اقتصاد کشور رو تشکیل میده و به سرعت در این کشور در حال رشده. تعداد توریست های خارجی که در سال ۲۰۱۷ به گرجستان سفر کردند حدود ۳،۴۷۸،۹۳۲ نفر بودند که این تعداد در سال بعد باز هم افزایش پیدا کرد و درآمد سالانه گرجستان از راه گردشگری و توریسم در حدود ۲٫۸ میلیارد دلار درآمد داره و تقریبا ۳۵٫۹ درصد از درآمد صادرات کالاها و خدمات در گرجستان از این طریق تامین میشه. جالبه بدونید که اکثر توریست هایی که به این کشور میان حدود ۵ تا ۶ روز در این کشور اقامت می کنند. جالبه بدونید که حدود ۴۱ درصد از  گرجستان از جنگل پوشیده شده و ۲۵ درصد از اون هم از پارک های ملی محافظت شده تشکیل شده. در این کشور بیشتر از ۵۶۰۱ گونه از حیوانات مختلف وجود دارند.

گرجستان برای سال ها تحت تصرف و نفوذ کشور های زیادی از جمله یونان، ایران و روم قرار گرفته و تمدن های مختلف سرزمین های خارجی از شرق تا غرب روی اون تاثیر گذاشتند به همین دلیل بخشی از فرهنگ گرجستان، مجموعه از همه این فرهنگ هارو در برمیگیره و جالبه با همه این اوصاف این کشور هنوز فرهنگ و زبان خودش رو حفظ کرده و زبان گرجی به عنوان یکی از قدیمی ترین زبان های دنیا شناخته میشه.

گرجستان آب و هوایی نیمه گرمسیری و مدیترانه ای داره که در ارتفاعات پایین و به دلیل موقعیت جغرافیایی کشور و قرار گرفتن در امتداد دریای سیاه و در کنار کوه های قفقاز از هوای سرد در امان میمونه. قسمت های مرتفع این کشور هم معمولا آب و هوایی سرد و کوهستانی و بدون تابستان داره و در همه طول سال برف و سرما وجود داره. جنوب شرقی این کشور معمولا خشک ترین قسمت اونه و معمولا به ندرت در اون بارون میباره ولی قسمت های غربی گرجستان بیشترین بازندگی رو در طول سال تجربه می کنه.
موضوع دیگه ای که باید در مورد گرجستان بدونید اینه که مردم این کشور به گرجستان Sakartvelo میگن و این نام از دو بخش تشکیل شده که یکی از بخش های اون Kartveli که اشاره به ساکنین قسمت مرکزی گرجستان در  Karli-Iberia داره و قسمت بعدی که اشاره به مکانی داره که Kartveli  ها در اون زندگی می کنند. و نام انگلیسی کشور گرجستان هم از نام سنت جورج یکی از حامیان گرجستان گرفته شده که از اصلاح طلبان مسیحی در قرون وسطی بود.  به علاوه باید بدونید که زبان و الفبای گرجی یکی از ۱۴ زبان منحصر به فرد دنیا به حساب میاد و دارای الفبای خاصیه. گرجی ها در طول حیات این کشور کلا سه زبان داشتند که اسم اون ها Asomtaruli، Nuskhuri و Mkdruli که الفبایی که امروزه مورد استفاده اون ها قرار می گیره ۳۳ حرف داره.
 

تفلیس

نقشه تفلیس

تفلیس یکی از قدیمی ترین پایتخت های اروپا که قدمت اون در برخی از منابع به قرن چهارم و زمانی که هنوز به عنوان پایتخت گرجستان انتخاب نشده بود، برمی گرده. شهری که در شرق گرجستان و در کنار رودخانه کورا قرار گرفته و به عنوان بزرگ ترین شهر گرجستان شناخته میشه. تفلیس با حدود ۱٫۵ میلیون جمعیت از قرن بیستم به عنوان پایتخت پادشاهی و جمهوری گرجستان انتخاب شد و به دلیل تاریخ پر تکاپویسر گذاشته، فرهنگ  و معماری جذابی برای توریست ها داره که در عین مدرن شدن و پیشرفت هایی که طبق دنیای امروزی داشته همه این سنت های قدیم رو حفظ کرده. جالبه بدونید که رودخانه Mtkvati تفلیس رو به قسمت در سمت راست و چپ تقسیم میکنه. متوسط دمای تفلیس در سال ۱۲٫۷ درجه سانتیگراده و ژانویه سرد ترین ماه سال ژانویه است که میانگین دمای اون به حدود ۱ درجه سانتیگراد میرسه.

باتومی

نقشه باتومی

دومین شهر بزرگ گرجستان در حاشیه دریای سیاه و جنوب غربی گرجستان که بیشترین صنعت این شهر بر پایه توریست و گردشگریه. شهری که به اون مروارید دریای سیاه هم گفته میشه و از زیباترین مناطق گرجستان به حساب میاد و در خط ساحلی دریای سیاه قرار گرفته. شهری با جمعیتی حدود ۱۲۱۸۰۶ نفر که امروزه به یکی از اصلی ترین شهر های بندی گرجستان تبدیل شده و بسیاری از صادرات و واردات این کشور از طریق این بندر انجام میشه. این شهر به خاطر گسترش زیر ساخت های گردشگری و دارا بودن چندین کازینو گردشگران زیادی رو مخصوصا از ترکیه به سمت خودش جذب میکنه. به علاوه ساحل دریای باتومی یکی از توریستی ترین منطقه های گرجستان محسوب میشه که طرفدار های زیادی در دنیا داره و ایرانی ها یکی از افرادی هستند که در سال های اخیر بیشتر به این کشور سفر و یا مهاجرت می کنند و یکی از مهم ترین موضوعاتی که در این رابطه وجود داره، نداشتن ویزا برای ایرانه. اگه می خواید در مورد ویزای تحصیلی و یا کاری گرجستان بدونید بهتره بخش ویزای گرجستان در وب سایت گِردگَرد رو مطالعه کنید.

دانلود نقشه های دبی

برای اینکه نقشه های گرجستان و مهم ترین مسیر ها و ایستگاه های پایتخت این کشور تفلیس دسترسی داشته باشید، در ادامه این قسمت می تونید فایل های نقشه ها رو به صورت رایگان و با فرمت PDF در وب سایت گردگرد دانلود کنید.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *