• منو
  • منو
سفرنامه هلند

سفرنامه هلند

Avatar
بلیط هواپیما

آسیاب های بادی و آبراه های شهری و دشت های رنگارنگ لاله همون چیزیه که روی کارت پستال ها از هلند دیدیم؛ یک سرزمین کوچیک خوش آب و هوا با مردم مدرنی که انگار در موزه زندگی می کنند! و همین تصاویر زیبا و آرامشی که از این شهر شنیده بودم من رو برای رفتن به زیباترین شهر لاله های دنیا، یعنی آمستردام راغب تر می کرد.

آب و هوای هلند

آب و هوای هلند

واژه هلند یعنی سرزمین پست، سرزمینی که کوه نداره و ارتفاعش از سطح دریا خیلی کمه. یک دلتای سرسبز با آب و هوایی معتدل، بدون زمستان و تابستان سخت. شاید بهترین زمان برای سفر اوایل فروردین تا اواخر اردیبهشت باشه، زمانی که آمستردام، پایتخت هلند، نمایشگاهی از زیباترین لاله های دنیاست. درمجموع بخاطر آب و هوای مطلوب این کشور زمان های زیادی رو در سال می تونید برای سفر انتخاب کنید. حتی تعطیلات زمستانی یا تابستانی.

آب و هوای هلند

زبان هلندی ها به زبان همسایه دیوار به دیوارشون، آلمان، شباهت زیادی داره. این در حالیه که هلندی ها به انگلیسی هم تسلط خوبی دارند. مردم هنرمندی که کمی از دیسیپلین و دقت همسایه ی شرقی یعنی آلمان، دارند و کمی هم از لطافت همسایه غربی یعنی دریای شمال.

آرامش این مردم عرصه بین الملل رو واداشت تا دادگاه حل اختلافات بین المللی رو در این کشور انتخاب کنند. دادگاه لاهه، سومین شهر بزرگ هلند، محل اقامت پادشاه و پایتخت سیاسی کشور. بعد از کمی قدم زدن در خیابان های سرزنده شهر دو چیز رو متوجه خواهید شد؛ اول اینکه تعداد کسانی که پیاده روی و دوچرخه سواری می کنند، خیلی زیاده  و دوم اینکه مردان هلندی خیلی قد بلند هستند و کشور هلند بلند قامت ترین مردان دنیا رو داره.

مردم هلند مثل ما عاشق چای هستند و البته خیلی بیشتر از ما علاقه مند به قهوه، بطوریکه همراه غذا هم سرو می کنند. از تفاوت های فرهنگی ای که با ما دارند اینه که خیلی بی تعارف و راحت هستند.

هزینه های سفر به هلند

پول هلند

واحد پول هلند یورو است. در سفر به این کشور می تونید با یک برنامه ریزی مناسب هزینه های خودتون رو مدیریت کنید. برای یک اقامت چند روزه در سطح متوسط، برای هر روز شما حدود ۱۳۰ یورو هزینه خواهید داشت.

هزینه اقامت گاه ها در هر روز از حدود ۳۰ یورو شروع میشه و برای سطح متوسط حدود ۷۰ تا ۷۵ یورو درمیاد. برای غذا حدود ۲۰ تا ۳۰ یورو، حمل و نقل داخل شهر کمتر از ۱۰ یورو و تفریحات و سرگرمی ها حدود ۱۰ تا ۱۵ یورو میشه. مثلا برای کرایه یک دوچرخه حدود ۱۵ یورو، برای صرف چای و کیک عصرانه حدودا ۱۰ یورو و برای یک ساعت سواری روی کانال کروز ۱۰ یورو پرداخت می کنید.

حمل و نقل در هلند

از بهترین راه ها برای جابجایی بین شهرها قطاره. هلند دارای یک شبکه راه آهن گسترده با قطارهای مدرن داره. بطور مثال آمستردام به اوترخت ۳۰ دقیقه و از لاهه به ایستگاه مرکزی آمستردام ۵۰ دقیقه طول می کشه. جالبه که اگر تمام طول کشور هلند رو هم سفر کنید ۲ ساعت طول می کشید.

حمل و نقل در هلند

کارت حمل و نقل

کارت هوشمند OV-chipkaart برای سفر با قطار، اتوبوس، مترو و… استفاده میشه، شما میتونید اون رو به مبلغ ۵/۷ یورو از ایستگاه های خدماتی یا دستگاه فروش بلیط NS خریداری کنید.

هلند

تاکسی

حتما از تاکسی های مجاز که آرم تاکسی دارند، استفاده کنید. موقع سوار شدن حتما کرایه رو سوال کنید و از راننده ها بخواید که از تاکسی متر استفاده کنند. برای سوار شدن به تاکسی ۴٫۷۰ یورو و به ازای هر کیلومتر ۲٫۵۰ یورو دیگه هم اضافه میشه. اکثر تاکسی ها در آمستردام خودروهای جدید و مدرنی هستند. اما چه این خودروهای مدرن و چه تاکسی های رنگی (زرد یا آبی سفید) همگی آرم تاکسی روی کابینشون دارند.

هلند

هلند از سال ۲۰۱۴ بزرگ ترین ناوگان تاکسی الکتریک تسلا رو هم در اختیار داره. هدف نهایی این سیستم اینه که بصورت هوشمند و خودران به مقصد برسیم و عامل خطای انسانی، که از مهم ترین عوامل سوانح رانندگیه رو از بین ببریم. اما هنوز این هدف کاملا محقق نشده و رانندگان تاکسی تسلا از سیستم نیمه خودران استفاده می کنند. هزینه تسلا هم به نسبت جاهای دیگه دنیا مناسبه و مثلا از فرودگاه تا مرکز شهر حدود ۲۵ یورو میشه. در واقع ماشین های تسلا از برق به عنوان سوختشون استفاده می کنند و سرعت بالایی دارند و آسیب کمتری به محیط زیست می رسونند.

هلند

همچنین با داشتن اپلیکشین اوبر روی تلفن همراهتون میتونید از اون هم برای گرفتن تاکسی استفاده کنید.

اتوبوس

شبکه اتوبوس شهری در آمستردام خیلی گسترده است و سرویس های شبانه هم داره. شما می تونید از کارت حمل و نقل در این شبکه استفاده کنید، در غیر این صورت بلیط های اتوبوس رو داخل ایستگاه ها به قیمت ۳ یورو می تونید بخرید.

حمل و نقل در هلند

کشتی و تاکسی های آبی

حمل و نقل در هلند

خطوط کشتی و تاکسی های آبی هم از وسایل نقلیه عمومی در آمستردام محسوب میشن، مثل کشتی هایی که از رودخانه ij از ایستگاه مرکزی آمستردام به طرف شمال اون حرکت می کنند. به عنوان مثال، اگه قصد دیدن موزه فیلم EYE رو دارید، با کشتی از ایستگاه مرکزی به سمت Buiksloterweg برید. کشتی های آمستردام رایگان هستند. زمان حرکتشون در همون ایستگاه روی پنل های اطلاعیه نوشته شده. امکان حمل دوچرخه هم با کشتی و قطار وجود داره و قسمت های مشخصی برای اون تعیین شده.

تاکسی های آبی در تابستان و زمستان برنامه ی متفاوتی دارند. پس حتما زمان حرکتشون رو چک کنید. برای رفتن به روتردام، بعنوان دومین شهر بزرگ هلند و بزرگ ترین بندر دنیا، میتونید از این طریق اقدام کنید. حدود ۵۰ ایستگاه در روتردام و اطرافش هست. مقدار هزینه هم به تعداد شما و فاصله تون بستگی داره. از راه آبی میتونید به منطقه ی آسیاب های آبی هم سفر کنید و از تماشاشون لذت ببرید.

مترو

حمل و نقل در هلند

همونطور که گفتم شما با داشتن کارت OV-Chipkaart میتونید از مترو هم استفاده کنید. اگر کارت رو نداشتید، می تونید یک بلیط یک ساعته از ایستگاه های خدمات GVB یا دستگاه های فروش در ایستگاه خریداری کنید که هزینه اون هم ۳ یورو میشه.

برای اطلاع دقیق از شبکه مترو، برنامه حمل و نقل عمومی ۹۲۹۲ رو دانلود کنید.

 

حمل و نقل در هلند

دوچرخه، یک وسیله نقلیه یا یک فرهنگ؟

آمستردام پایتخت دوچرخه دوستان دنیاست با دوچرخه هایی به تعداد آدم های این شهر!

این جا بیش از ۶۰٪ سفرها با دوچرخه انجام میشه. دوچرخه از دید مردم این شهر فقط یک ورزش یا یک وسیله نقلیه نیست، یک فرهنگه. فرهنگی که شهرشون رو به یکی از پاک ترین شهرهای دنیا تبدیل کرده، با امن ترین خیابان ها. مرگ و میر ناشی از تصادفات در آمستردام ۲ نفر از هر۱۰۰۰۰۰ نفره و این آمار یعنی یک فرهنگ درست شهرنشینی، در خدمت سلامت و امنیت و آرامش شهروندان. جالبه که علی رغم تمام این ها، در کشور هلند، شهرهای لاهه و آیندهون از این نظر بر آمستردام برتری دارند، اما در دنیا، آمستردام به عنوان معروف ترین شهر دوچرخه سواری شناخته شده.

دوچرخه سواری در هلند

در آمستردام نقشه های حمل و نقل شهری بر مبنای مسیرهای دوچرخه سواری طراحی شدند، مسیر های دوچرخه سواری با رنگ قرمز مشخص شدند. هزینه ی کرایه دوچرخه ها مناسبه و از حدود ۱۰ یورو تا ۵۰ یورو دیده میشه که بصورت نقد و یا بصورت اعتباری قابل پرداخته. دوچرخه زرد (Yellow) یکی از مشهورترین شرکت های اجاره دوچرخه در آمستردامه.

دوچرخه سواری در هلند

ویزا و پرواز

هلند جز کشورهای عضو قرارداد شینگنه و برای ورود به این کشور ویزای شینگن لازمه. مجموعه ای از کشورهای اروپایی برای تحقق رویای اروپای بدون مرز، نقاط کنترل مرزی شون رو برداشتند و در مورد ورود و خروج توریست ها از قوانین یک پارچه ای استفاده می کنند که بهتره برای درخواست ویزای اون ها از  چند ماه قبل اقدام کنید.

پرواز ترکیش ایر ساعت ۶:۳۰ از تهران به سمت استانبول حرکت کرد و بعد از حدود ۳ ساعت و نیم پرواز در فرودگاه آتاتورک نشست. حدود یک ساعت توقف داشتیم و بعد از اون، با ۳ ساعت و نیم پرواز دیگه، به مقصدمون، یعنی آمستردام هلند رسیدیم.

از فرودگاه اسخیپول (Schiphol) تا مرکز شهر ۱۰ کیلومتر فاصله است، این مسیر رو با اتوبوس، قطار، تاکسی، اوبر و… میتونید طی کنید و نگران این مسافت نباشید. اتوبوس خط ۱۹ رو سوار بشید یا از قطارهایی که از صبح زود تا آخرین ساعات شب هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه حرکت دارند استفاده کنید. راحت ترین راه هم تاکسیه. در زمان رزرو هتل هم می تونید به داشتن ترانسفر فرودگاهی توجه کنید و هتل هایی که گزینه Airport Shuttle  دارند رو انتخاب کنید.

هلند

محل اقامت من در آمستردام

هتل در آمستردام

هتل Quentin Golden Bear Hotel در خیابان Kerkstraat واقع شده و ‌از‎‌‎ نظر دسترسی به جاذبه های شهر موقعیت خیلی خوبی داره. تا kalverstaraat، که خیابان اصلی خرید در آمستردامه، حدود ۵۰۰ متر، تا خیابان redlight کم تر از ۲ کیلومتر و تا اکثر جاذبه های شهر حدود ۱ کیلومتر یا کمتر فاصله داره. این موضوع هم سردرگمی ها برای استفاده از وسایل نقلیه رو کم می کنه، هم هزینه ها تون رو کاهش میده.

آمستردام

اتاق های هتل کوچیک اما تمیز بود و خدمه به نظافت اون ها رسیدگی می کردند. انواع صبحانه های هلندی هم موجود بود و تنوع خیلی خوبی داشت.

هتل در هلند

 از داخل هتل هم میشه دوچرخه کرایه کرد و به جمعیت دوچرخه سواران شهر پیوست.

هلند

گشت و گذار در شهر آمستردام

برای اولین گشت و گذار شهری در یک تور پیاده روی رایگان ثبت نام کردم و وارد خیابان های شهر شدم. از کنار کانال های معروفی که آمستردام رو شبیه ونیز کرده بودند، عبور کردیم و جاذبه های مختلف شهر رو تماشا کردیم و به سمت پارک بزرگ وندل (vondelpark) رفتیم.

هلند

وندل معروف ترین پارک هلند با پوشش گیاهی بسیار زیبا و تماشاییه. پر از آدم هایی که در حال دوچرخه سواری و گوش دادن به موزیک و ورزش و… هستند. داخل پارک یک باغ گل رز زیبا نیز وجود داره که عطر زیادی در فضا پراکنده کرده و فضای فوق العاده ای برای عکاسی به وجود آورده.

هلند

بعد از اتمام تور مقداری انعام به مسئول تور پرداختم و در غرب به این رسم غربی احترام گذاشتم.

Rijksmuseum

هلند

موزه ریکس یا امپراطوری در حوالی پارک وندل قرار داره. موزه ای با حدود ۸۰۰۰ اثر از نقاشی و مجسمه و ظروف و… که همگی متعلق به قرن ها پیش هستند. آمستردام موزه های بسیار زیادی داره که با یک سفر چند روزه امکان بازدید از همه اون ها اصلا وجود نداره. اما اگه قرار شد از این بین شما تنها یک موزه رو بببیند، شاید اون انتخاب موزه ریکس باشه که آیینه ای تمام نما از تاریخ باشکوه این ملته. هزینه ورودی ۱۷،۵ یورو برای بزرگسالان و برای زیر ۱۸ سال رایگانه.

موزه Van Gogh

موزه در هلند

پس از اون به سمت موزه ونگوک رفتم. برای علاقه مندان به نقاشی و آثار ونگوک این جا بسیار دیدنی و جذاب خواهد بود. همچنین علاوه بر آثار، زندگی این نقاش معروف و بزرگ هم  به خوبی به تصویر کشیده شده.  ورودی موزه ۱۸ یورو میشه.

بعد از بازدید از موزه ها برای غذا به یکی از شعب مک دونالد که در نزدیکیم بود، رفتم. هوای خوب و نشاطی که در خیابان داشت، باعث نمیشد سنگینی بعد از غذا اذیت کنه و برای امتحان سیب زمینی سرخ شده معروف و محبوب آمستردامی ها هنوز جا داشتم. یک قیف کاغذی که داخلش سیب زمینی سرخ شده ریخته بودند رو به قیمت ۵،۵ یورو خریدم، فروشنده که از تفاوت چهره یا هر چیز دیگه ای، فهمیده بود توریستم، با لحن شمرده و با انتخاب کلمات ساده ای در مورد نوع سس از من سوال کرد. با لبخند گفتم کچاب و تشکر کردم.

غذا در هلند

درسته که طعم سیب زمینی فرقی نمی کنه و این سیب زمینی سرخ شده رو بارها توی خونه هم خوردیم، ولی وقتی بدونی که این غذای ساده یکی از محبوب ترین خوراکی های مردم این شهره و اون رو در کنار همه چیز سرو می کنند، جایگاه متفاوتی پیدا میکنه و دلت میخواد سیب زمینی سرخ شده رو یک بار هم این جا امتحان کنی، در قلب آمستردام!

قصد داشتم برای غروب به میدان دام (Dam) رسیده باشم، اما نرسیدم. از طریق نقشه گوگل سعی کردم ببینم چطور میتونم شب رو کنار رود  ij باشم. قدم زنان برگشتم به هتلو بعد از یک دوش خنک و استراحت مختصر، با سفارش یک قهوه در لابی هتل حسابی سرحال شدم. با گرفتن تاکسی به سمت رودخانه رفتم و برای هزینه اون ۱۰ یورو پرداختم.

هوا خنک تر شده بود و کنار رودخانه خیلی شلوغ بود. دوباره یک دکه خوراکی های خیابانی دیدم و به خودم وعده طعم های تازه ای دادم. یک نوع شیرینی به نام پوفیرتز یا پوفیرجس خریدم. طعم خیلی خوبی داشت. البته تنوع طعم ها معمولا در غذاها مشخص تر از شیرینی هاست.

وارد ایستگاه کشتی شدم، و از طریق اطلاعیه هایی که به زبان انگلیسی هم بودند، فهمیدم تا چند دقیقه بعد کشتی به طرف دیگه  رودخانه حرکت می کنه. از دستگاه NS یک کارت خریدم. البته برای سوار شدن به کشتی به کارت نیاز نداشتم چون رایگان بود! سواری روی رودخانه آرام، در کنار آدم هایی که اغلب یک خوراکی در دست داشتند و دور هم می گفتند و می خندیدند، لذت بخش بود. یک جوان سوئدی کنارم ایستاده بود و مثل من در حال عکاسی بود. گفت به قصد دیدن ساختمان A DAM از رود عبور کرده. من هم به بازدید از این ساختمان فکر کرده بودم، ولی دوست داشتم در روز اون رو ببینم، تا از ویوی زیبایی که شنیده بودم داره استفاده کنم. ولی حالا که اومده بودم تا چند قدمیش ترجیه دادم برم. با خودم گفتم اگه لازم شد، بعد دوباره در روز میام.

آمستردام

 از سقف شیشه ای و روشن آسانسور باید بالا رو نگاه کنید تا ببینید چقدر این ساختمان بلنده. تقریبا هر یک طبقه در یک ثانیه طی میشه، یعنی کمی بیشتر از۲۰ ثانیه طول کشید تا به بالای برج برسیم. در ۲۲ ثانیه به طبقه ۲۰ می رسید!

 این شهر پر از موزه است. قبلا هم گفتم که امکان نداره در یک سفر چند روزه بشه همه این موزه ها رو دید. اما من سعی میکنم اطلاعاتی در مورد تعدادی از اون ها بدم تا بتونید بهتر انتخاب کنید.

هلند

موزه tulip یا همان لاله، در نزدیک موزه آنه فرانک قرار گرفته، که روی نقشه مشخص نیست. اون جا اطلاعات خوبی در مورد انواع لاله ها در اختیار شما قرار میده. هرچند با وجود باغ کوکنهوف ممکن ست این موزه آنقدر جذاب بنظرتون نیاد. هزینه ورودی این موزه  تنها ۵ یوروست.

موزه در هلند

موزه تاریخ  آمستردام

موزه در هلند

این موزه پر از نقشه، نقاشی، عتیقه جات و انواع نمایش های سمعی بصریه که تماشای اون جالب و لذت بخشه. برای بازدید از این موزه شاید به حداقل ۳-۴ ساعت زمان نیاز باشه. موزه آنه فرانک، اگر به آنه فرانک این نویسنده آلمانی الصل علاقه دارید حتما به این خانه سر بزنید.

موزه در هلند

فردای اون روز به میدان معروف DAM و کاخ سلطنتی که همان جاست رفتم.

کاخی که در سال ۱۶۶۵ ساخته شده و تا ۱۸۰۸ که به دست ناپلئون فرانسوی تسخیر شده، عملا کاخ نبوده و یکی از سالن های شهر آمستردام بوده. ناپلئون دکوراسیون این مجموعه رو به شکل و شمایلی فرانسوی درمیاره. مجوعه ای با شکوه که با گذشته قرن ها از ساختش آثار کهنگی رو در اون نمی بینید. ورودی این کاخ ۱۰ یورو و برای زیر ۱۸ سال رایگانه.

هلند

گذر از آبراه ها و کانال های شهر آمستردام تجربه ی بسیار خوب و لذت بخشی بود.

تور کروز با گذر ار روی کانال ها امکان کشف زیبایی های زیادی رو به شما میده. اگر شب بود میتونید زیباترین حالت خیابان ردلایت رو از روی آب بببیند. همه ساله از ۱۰ تا ۱۹ ماه اگوست، فستیوال موسیقی  روی این کانال برگزار میشه و خواننده های مشهوری بصورت شناور روی آب و در حالتی دیدنی، اجرا می کنند. برای تهیه بلیط این رویداد ۲۵ تا ۴۰ یورو باید هزینه کنید. همچنین فستیوال هنر و نور با ایجاد مجسمه ها و بناهای نوررانی در روی کانال اصلی و در سطح شهر از جذابیت زیادی برخورداره. این فستیوال از ۲۸ نوامبر تا ۱۷ ژانویه برگزار میشه و چنانچه در زمستان راهی هلند شدید میتونید از این برنامه لذت ببرید.

آمستردام هلندهلند

سوغات

معروف ترین سوغاتی که میتوانید در آمستردام بخرید کفش های چوبیه که خودشون اون ها رو در مزارع و هنگام کار به پا می کنند.

سوغات هلند

غذا و رستوران

خوشبختانه هتل کوئنتین گلدن بار به شعب مک دونالد نزدیک بود. و با یک سرچ ساده هر بار که در حوالی هتل بودم نزدیک ترین رو انتخاب میکردم، با کیفیتی مطلوب و قیمت هایی منطقی که حدود  ۴-۵ دلار میشد.

نقشه هلند

محله قدیمی جوردان به من نزدیک بود. این محله زمانی محله کارگران بوده، اما امروزه یک محل عادی با تعداد بسیار زیادی کافه و رستورانه. یک محله بسیار دنج و آرام برای خوردن یک غذای هلندی در یک رستوران معروف به نام moeders .

غذا در هلندغذا در هلند

غذایی که سفارش دادم نیز یک غذای معروف هلندی به نام Dutch New Herring. یک ماهی کامل برای شما میارن که با پیاز خام خورد شده و خیارشور سرو میشه و طعم و نوع پختش خیلی با ماهی های خودمون فرق داشت.

 غذا در هلند

از دسر های معروف هلندی که در این رستوران تست کردم پیتربالن بود. گلوله های گوشتی سرخ شده با سطح خیلی خیلی ترد. که با خردل سرو میشه. نکته اش اینجاست که معمولا روی این گلوله ها با داخلشون تفاوت دما دارند مراقب باشید مثل من نسوزید!

غذا در هلند

هلندی ها بشدت سیب زمینی دوست دارند. این هم از نکاتیه که در اولین دقایق قدم زدن در خیابان های شهر متوجه خواهید شد. سیب زمینی سرخ شده غذای بسیار محبوبیه که با سس های مایونز و کچاب و… سرو میشه. در خیلی از غذاهای محلی هم به کار میره. مثلا استمپ پات که از سیب زمینی و سبزیجاتی مثلا کلم و هویج درست میشه. همچنین لبنیات و خصوصا پنیر رو اینجا زیاد می بینید. بطوریکه مغازه هایی فقط و فقط برای فروش پنیر هست؛ یعنی پنیرفروشی! دام پروری و کشاورزی از عمده مشاغل مردم این کشوره و محصولات زیادی وجود داره. مثلا پنیر معروف گودا اولین بار در دهکده کوچکی به همین نام در جنوب هلند درست شد و حالا در تمام جهان وجود داره.

پنیر در هلند

جشنواره گل

جشنواره گل در هلند

هرچند نشنال جغرافی معتقده طولانی ترین لاله زار جهان در نوردوستپولدر (Noordoostpolder) واقع در منطقه فلیوولند (Flevoland) قرار گرفته بزرگترین منطقه پرورش گل در هلند ست؛ اما Keukenhof معروف ترین باغ لاله هلنده. جشنواره گل کوکنهوف از سال ۱۹۴۹ همه ساله از اوایل بهار تا پایان اردیبهشت در جنوب آمستردام در منطقه کوچک لیسه برگزار میشه.

جشنواره گل در هلندجشنواره گل در هلند

از مرکز شهر آمستردام تا اون جا حدودا یک ساعت راهه و تور هایی که هزینه هاشون از حدود ۴۵ دلار شروع میشه برای رفتن به اون جا وجود دارند. در همین حوالی زمانی و همین حوالی مکانی در رایسنبورگ و نوردویک هم جشنواره های گل برگزار میشه.

جشنواره گل در هلند  سالانه چندین هزار نفر در این زمان به هلند سفر می کنند تا رویایی ترین و استثنایی ترین تصاویر موجود از طبیعت زیبای زمین رو در قاب چشم ها و دوربین ها شون ثبت کنند.

خرید در هلند

خرید در هلند

خیابان کالور استرات (Kalverstraat)

در امتداد خیابان کالورسترات بین مونتپلین و میدان Dam فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای مد، لباس، کفش و کیف قرار داره. بیش‌تر مغازه‌ها حتی یک‌شنبه‌ها هم باز هستند. در مرکز خیابان کالورسترات فروشگاه مرکزی مارک سرشناس هلندی مکس Mexx قرار داره که هر چی بخواید رو اینجا پیدا میکنید.

آمستردام

وسط خیابان کالورسترات، در راستای خیابان لیدسسترات بوتیک‌های فراوانی وجود داره. همچنیین بازار گل سینگل کانالن (Singel-kanalen) قرار داره. سینگل یکی از رنگارنگ‌ترین و معطرترین رویدادهای سال در این کشور بوده و ۴ فصل سال برقرار است. حتی اگه نمی خواید در اینجا دسته گل‌های ارزان گل لاله رو بخرید، چندی در این بازار قدم بزنید تا شاد بشید و از این‌همه رنگ زیبا لذت ببرید. در امتداد خیابان لیدسسترات کفش فروشی‌های فراوانی وجود داره که انواع و اقسام کفش در اونها به فروش می‌رسه. در اینجا هم چنین بوتیک معروف آمستردام اسپویلد قرار داره. در این بوتیک شلوارهای جین مدرن، لباس‌های ورزشی، وسایل و کتاب‌های قدیمی به فروش می‌رسه.

منطقه ا‌ی به نام  «نه خیابان کوچک» پرآوازه است. هم کانال‌ها و هم خانه‌های کوچک کهن اوآنجا قشنگه و هم این که خیابان‌ها پر از بوتیک‌های کوچک، کافه‌ها و گالری‌های هنری هستند. در اینجا می‌شه همه چیز از پنیر های خوش‌مزه گرفته تا دکمه‌های دست دوم رو خرید!

خرید در هلند

این مرکز خرید بزرگترین فروشگاه زنجیره‌ایه که در سراسر هلند وجود داره. در مرکز خرید وی اند دی، مغازه‌های بسیار زیادی وجود داره. اجناسی که در این فروشگاه به مشتریان ارائه می شه، دارای کیفیت بالایی هستند. در طبقه‌ی همکف این مجموعه نیز انواع نان با مزه‌های عالی پخت میشه.

بازار گل

بازار گل در هلند

بازار گل همونجایه که می‌توانید هدیه و سوغاتی مخصوص آمستردام رو تهیه کنید. تنها بازار گل شناور جهان که گستره‌ی وسیعی از گل‌های خیره‌کننده در اون به فروش می‌رسه. علاوه بر این می‌تونید انواع و اقسام بذر و پیاز گل رو تهیه کنید.

مرکز خرید مگنا پلازا آمستردام

خرید در آمستردام

مرکز خریدی کوچک که در پشت کاخ کوئیز واقع در میدان دام قرار داره و پست خانه‌ قدیمی بازسازی‌شده با طراحی جدید که شایسته قرار گرفتن در یک داستان قدیمیه. در سه طبقه از این مرکز خرید بهترین برندهای روز دنیا مانند لباس زنانه منگو و شلوار جین جی اس یو اس وجود دارند. همچنین در این مرکز خرید بزرگ و زیبا رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌هایی با طراحی شیک قرار داره که می‌تونید در اون استراحت کنید. اینجا بیش از ۴٠ بوتیک داره. همچنین بعضی از اون‌ها سی دی موسیقی هم می‌فروشند. سعی کنید از مغازه‌ی کوچکی که در طبقه همکف وجود داره و پنیر و مواد غذایی خوش‌مزه می‌فروشه هم بازدید کنید.

بازارهای خیابانی را از دست ندهید!

خرید در هلند

بازارهای خیابانی یا استریت مارکت آمستردام یکی از بهترین محل‌ها برای گشت‌وگذاره. در این بازارها مواد غذایی و پوشاک به قیمتی مناسب‌تر از مراکز خرید عرضه می‌شه. بزرگ‌ترین بازار خیابانی آمستردام آلبرت کویپ (albert cuyp) است.

 نکاتی که باید در مورد این سفر بدانید!

  • شما میتونید از داخل فرودگاه نقشه شهر رو تهیه کنید و هزینه اون تنها ۲،۵ یورو ست.
  • در سطح شهر دفاتر VVV برای خدمت رسانی به گردشگرانه و شما میتونید به اون ها مراجعه کنید.
  • در فصل زمستان و تابستان قیمت هتل ها نوسان کمی پیدا می کند، حتما قیمت هتل ها رو چک کنید.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *