• منو
  • منو

حمل و نقل در استرالیا

Avatar
بلیط هواپیما

حمل و نقل عمومی در استرالیا در شهر ها و منطقه های مختلف آن شرایط متفاوتی دارد. کشوری که در فاصله دورتری نسبت به سایر کشور و در نیمکره جنوبی قرار گرفته و قطعا مهم ترین راه ارتباطی رسیدن به آن استفاده از هواپیماست. به همین دلیل کلان شهر های آن مثل سیدنی و ملبورن و بریزبن و آدلاید شلوغ ترین فرودگاه های بین المللی را در خودشان جای دادند و در شهر ها نیز شرایط حمل و نقل ویژه ای برای جابجایی بین شهری و داخل شهری ایجاد شده است.

حمل و نقل عمومی استرالیا شامل قطار، اتوبوس، تواموا و قایق های فری است. تاکسی ها هم در همه شهر ها و مناطق کشور در دسترس هستند و با توجه به شهری که در آن هستید باید بدانید که شریط حمل و نقل هم ممکن است کمی متفاوت باشد. معمولا اکثر شهر های بزرگ استرالیا به شبکه اتوبوسرانی مناسبی مجهز هستند و در شهر های بزرگ آن مثل سیدنی، ملبورن، Brisbane، آدلاید و پرس نیز شبکه مترو و قطار های زیر زمینی مجهزی وجود دارد.

به علاوه در ملبورن نیز می توانید از تراموا و در سیدنی و Brisbane از تاکسی های آبی یا فری ها استفاده کنید. در ادامه این مقاله با گِردگَرد می توانید با سیستم حمل و نقل استرالیا و خرج و مخارجی که باید به این موضوع اختصاص دهید، بیشتر آشنا شوید.

سیستم حمل و نقل در استرالیا

حمل و نقل در استرالیا

استرالیا تنوع زیادی در سیستم حمل و نقل دارد و با  داشتن ۳۰۰ فرودگاه در شهر های مختلف خود شرایط مناسبی را برای ورود توریست ها به این کشور فراهم ساخته است.

اگر شما در ملبورن باشید برای رسیدن به مرکز شهر می توانید در عرض چند دقیقه از زیر ساخت های تراموا برای جابجایی استفاده کنید و اگر در سیدنی باشید استفاده از مترو و قطار برای جابجایی هم پر سرعت تر و هم راحت تر است. به طور کلی شرایط حمل و نقل در شهر های مختلف استرالیا با هم متفاوت است و این موضوع به شهری که در آن هستید نیز مربوط می شود.

هزینه حمل و نقل در شهر های مختلف هم متفاوت حساب می شوند. مثلا زمانی که در ملبورن، سیدنی و یا بریزبن هستید هزینه ها طبق میزان کیلومتر و مسافت طی شده محاسبه می شوند و اما زمانی که در قسمت های جنوبی استرالیا باشید شرای کمی متفاوت است و هزینه ها به صورت کلی پرداخت می شوند و با در نظر گرفتن نقطه A به نقطه B برای همه مسافرانی که حتی نیمه راه پیاده می شوند به یک میزان محاسبه می کنند که معمولا برای اکثر وسیله های نقلیه نیز شرایط به همین صورت است.

در شهری مثل آدلاید سیستم حمل و نقل عمومی معمولا توسط افرادی که واقعا مجبور هستند و از لحاظ مالی وسعشان نمیرسد استفاده می شود. در واقع اکثریت مردم از ماشین های شخصی استفاده می کنند تا همر سرعت بیشتری داشته باشند و هم راحت تر باشند. برای همین هم شرایط حمل و نقل این شهر یک ضرورت برای افراد نیازمند در نظر گرفته می شود. از طرفی نیز دولت سعی در ایجاد رغبت برای استفاده عموم مردم از شبکه هاب حمل و نقل عمومی دارد و به همین دلیل حساب شدن کرایه ها طبق مبدا و مقصد بدون در نظر گرفتن مسافت باعث می شود که خیلی ها در مورد فواصل بیشتر ترجیح دهند از حمل و نقل عمومی استفاده کنند که واقعا به صرفه تر و ارزان تر است.

علاوه بر این میلیون ها نفر در حومه شهر های بزرگ استرالیا هم از دسترسی راحت به شبکه های حمل و نقل عمومی محروم هستند و بیشتر از ۴ میلیون نفر باید برای استفاده از اتوبوس و قطار تقریبا ۱۵ دقیقا وقت صرف کنند و یا هزینه جداگانه ای برای تاکسی بپردازند. در واقع کمبود ایستگاه ها و عدم دسترسی راحت در حومه شهرها باعث شده تا مثلا در بیرون شهر سیدنی و بریزبن تقریبا ۱ میلیون نفر، در آدلاید حدود ۲۰۰ هزار نفر و در پرت حدود ۵۰۰ هزار نفر برای استفاده از حمل و نقل عمومی دچار مشکل شوند و دسترسی راحتی به آن نداشته باشند و این موضوع نشان می دهد که زیر ساخت های حمل و نقل عمومی در حومه شهر های مختلف استرالیا نیاز به گسترش و رسیدگی بیشتری دارد و این در حالی است که سیدنی پایتخت این کشور یکی از بهترین شرایط حمل و نقل عمومی را در بین شهر های دنیا دارد… از طرفی نیز باید بدانید که هزینه های حمل و نقل در استرالیا واقعا زیاد است و از خیلی از کشور های اروپایی و گران قیمت دنیا نیز بیشتر است.

جالب است که بدانید در سیدنی درصد استفاده از هر یک از وسایل نقلیه عمومی به چه صورت است . قطار و اتوبوس بیشترین میزان طرفدار را دارد..

کارت حمل و نقل در استرالیا

حمل و نقل در استرالیا

در استرالیا و شهر سیدنی برای اینکه از قطار، اتوبوس، مترو و تاکسی های آبی استفاده کنید به یک کارت حمل و نقل به نام اوپال کارت احتیاج دارید. این کارت همه مکان ها در شهر سیدنی به سوی نیوکاسل، غرب کوه های آبی و جنوب Wollongong  و ارتفاعات جنوبی کشور را تحت پوشش قرار می دهد. در واقع اگر قرار است بیشتر از یک بار در استرالیا از شبکه حمل و نقل عمومی استفاده کنید بهتر است برای راحتی و کم تر شدن هزینه هایتان یک اوپال کارت تهیه کنید و به راحتی با استفاده از دستگاه هایی که در همه ایستگاه ها هست، به هر نقطه ای از شهر سفر کنید.

حمل و نقل در استرالیا

این کارت ها دو نوع مخصوص بزرگسال و نوجوانان دارد که می توانید از ایستگاه ها، سوپر مارکت ها و نمایندگی های فروش مختلفی که بیشتر از ۲۰۰۰ عدد از آن ها در سطح کشور هست، خریداری کنید.

کارت های مخصوص بزرگسالان: برای افراد بالای ۱۶ سال مورد استفاده می گیرد.

کارت های مخصوص کودکان: برای کودکان ۴ تا ۱۵ سال استفاده می شود.

هزینه این کارت ها به صورت روزانه و هفتگی پرداخت می شود که در ادامه می توانید قیمت های آن را مشاهده کنید:

کارت یک روزه بزرگسال: ۱۵٫۸۰ دلار
کارت یک روزه کودکان: ۷٫۹۰ دلار
کارت هفتگی بزرگسالان: ۶۳٫۲۰
کارت هفتگی کودکان: ۳۱٫۶۰
استفاده از این کارت ها ۲۰ درصد هزینه هایتان را کمتر می کند. به علاوه حداکثر کرایه ها برای بزرگسالان ۱۵ دلار در روز و ۶۰ دلار در هفته می شود و یکشنبه ها نیز می توانید با ۲٫۵۰ دلار برای هر نفر از سفر های نامحدود استفاده کنید. از طرفی هم دیگر نیاز نیست در صف های خرید بلیط منتطر بمانید و خیلی سریع می توانید هزینه خود را با کارت پرداخت کنید. علاوه بر آن اگر در یک هفته بیش از ۸ سفر داشته باشید بقیه سفر هایتان با ۵۰ درصد تخفیف محاسبه می شود.
همچینی باید بدانید که در شهر های مختلف استرالیا کارت های حمل و نقل متفاوتی وجود دارد مثلا در Brisbane می توانید کارت go card را تهیه کنید، ملبورن Myki card، در سیدنی opal card، در آدلاید metrocard، در پرس smartrider مورد استفاده قرار می گیرد.

مترو

حمل و نقل در استرالیا

مترو در شهر های بزرگ استرالیا یکی از رایج ترین و سریع ترین وسیله های حمل و نقل محسوب می شود و گسترده ترین شبکه آن در سیدنی قرار دارد و برای استفاده از آن در سیدنی باید از اوپال کارت استفاده کنید.

فاصله هزینه با اوپال کارت برای بزرگسالان هزینه بلیط اوپال کارت برای  بزرگسالان
۰ – ۱۰ km $۳٫۵۴
($۲٫۴۷ off-peak)
$۴٫۴۰
۱۰ – ۲۰ km $۴٫۴۰
($۳٫۰۸ off-peak)
$۵٫۴۰
۲۰ – ۳۵ km $۵٫۰۵
($۳٫۵۳ off-peak)
$۶٫۲۰
۳۵ – ۶۵ km $۶٫۷۶
($۴٫۷۳ off-peak)
$۸٫۲۰
۶۵+ km $۸٫۶۹
($۶٫۰۸ off-peak)
$۱۰٫۶۰

اتوبوس

حمل و نقل در استرالیا

اتوبوس ها در همه شهر های استرالیا در دسترس هستند و در شهر های بزرگ تر شرایط بهتر و سریع تری دارند. باید بدانید که در سیدنی ساعت کار این اتوبوس ها از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۷ صبح تا ۷ شب است. هزینه ان را هم می توانید با بلیط و هم با کارت های حمل و نقل پرداخت کنید. در شهر های بزرگ هزینه ها با توجه به میزان مسافت محاسبه می شود و در قسمت های جنوبی کشور و شهر های کوچک تر میزان کرایه ها برای دو مسیر مبدا و مقصد مشخص است و همه کسانی که وسط راه هم پیاده شوند باید هزینه کاملی بپردازند.

فاصله هزینه با اوپال کارت برای بزرگسالان هزینه بلیط اوپال کارت برای  بزرگسالان
۰ – ۳ km $۲٫۱۵ $۲٫۶۰
۳ – ۸ km $۳٫۵۸ $۴٫۳۰
۸+ km $۴٫۶۱ $۵٫۶۰

تراموا

حمل و نقل در استرالیا

تراموا در خیلی از شهر های کوچک و بزرگ استرالیا وجود دارد که بیشترین  آن ها از سال ۱۹۷۰ پایه گذاری شد. امروزه ملبورن یکی از بزرگ ترین شبکه های ترموای دنیا را دارد و در آدلاید نیز می توانید تجربه خوبی از تراموا به دست آورید و همینطور در شهر های مختلف استرالیا که خیلی از آن ها به تراموا مجهز هستند.

فاصله هزینه با اوپال کارت برای بزرگسالان هزینه بلیط اوپال کارت برای  بزرگسالان
۰ – ۳ km $۲٫۲۰ $۲٫۸۰
۳ – ۸ km $۳٫۶۶ $۴٫۴۰

قایق های Ferry و تاکسی های آبی

حمل و نقل در استرالیا

قایق های مسافرتی فری یکی دیگر از راه های جابجایی آبی به خصوص در سیدنی محسوب می شود و از آن جایی که جذابیت های زیادی هم دارد خیلی از توریست ها از آن استفاده می کنند. این قایق ها در سیدنی در ۹ مسیر و در حدود ۱۴ میلیون مسافر در سال کار می کنند و معمولا مسیر های آن به جاذبه های توریستی و مهم شهر راه پیدا می کند. تاکسی های آبی هم گزینه های مناسبی برا جابجایی ها محسوب می شوند که معمولا کوچک تر از فری ها هستند و در سیدنی با آرم تاکسی مشخص شده اند.

فاصله هزینه با اوپال کارت برای بزرگسالان هزینه بلیط اوپال کارت برای  بزرگسالان
۰ – ۹ km $۶٫۰۱ $۷٫۴۰
۹+ km $۷٫۵۱ $۹٫۲۰
Newcastle Stockton Ferry $۲٫۲۰ $۲٫۸۰

تاکسی

حمل و نقل در استرالیا

تاکسی های استرالیا در شهر ها و ایالات مختلف آن شرایط متفاوتی دارند. در همه شهر های این کشور تاکسی ها تاکسی متر دارند و نرخ آنها به صورت دولتی اعلام می شود. باید بدانید ماشینی که در استرالیا تاکسی متر ندارد تاکسی محسوب نمی شوند. هزینه تاکسی ها هم در شهر های مختلف متفاوت است که در ادامه می توانید با گِردگَرد برخی از آن ها را مشاهده کنید:

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *