• منو
  • منو
استرالیا

آب و هوای استرالیا

Avatar
بلیط هواپیما

استرالیا کشور بزرگی که در مناطق مختلف آن آب و هوای متفاوتی وجود دارد. کشوری با بیش از ۷٫۵ میلیون کیلومتر مربع که برخی قسمت های آن آب و هوایی تقریبا خشک و نیمه بیابانی و قسمت های شمال کشور آب و هوایی استوایی دارد. به طور کلی باید بدانید که استرالیا کشور گرمی است که در طول سال به طور میانگین آفتاب بیش از ۳۰۰۰ ساعت می تابد و جالب است بدانید که این کشور به دلیل قرار گرفتن در نیمکره جنوبی فصل هایی معکوس با سایر کشور ها دارد و درست در زمانی که در مناطق دیگر زمستان و تعطیلات کریسمس است در استرالیا هوا گرم و تابستانی است در واقع تابستان های این کشور از ماه های دسامبر تا مارس و زمستان ها از ژوئن تا آگوست اتفاق می افتد. همین موضوع باعث شده تا استرالیا به کشوری متفاوت با سایر کشور ها تبدیل شود و از نظر آب و هوایی شرایط منحصر به فرد و شگفت انگیزی را تجربه کند. این کشور با بیابان ها بزرگ، جنگل های انبوه و کوه هایی که قله های آن از برف پوشیده شده تنوع بی نظیری از گیاهان و جانوارن را در خود جای داده و وارونه بودن فصل ها در این کشور باعث شده تا استرالیا به کشوری خاص و توریسی تبدیل شود.

باید بدانید که مناطق جنوبی استرالیا عموما گرم تر هستند و میانگین دمای روز ها در تابستان از ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد و دمای زمستان هم بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد است. در ارتفاعات این کشور زمستان ها به شدت هوا سرد و است و هر ساله برف قله های بلند این کشور را سفید و یکدست می کند. در قسمت های مرکزی کشور و در مناطق بیابانی گاهی اوقات دمای هوا به بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد می رسد. بیشترین بارندگی در این کشور در سواحل شمال شرقی اتفاق می افتد  میانگین سالانه آن حدود ۱۰۰ اینچ است.

برخلاف اعتقاد اکثر مردم استرالیا کشور گرم و خشکی نیست و در ۸ ایالت مختلف آن آب و هوای فوق العاده متفاوتی وجود دارد. ممکن است در یک منطقه بتوانید کنار ساحل و زیر نور آفتاب ساعت ها دراز بکشید و لذت ببرید و در منطقه ای دیگر آب  و هوایی سرد و کوهستانی را تجربه کنید و یا دور از هر گونه دریا در منطقه ای گرم و خشک و بیابانی قرار بگیرید.

در مناطق گرمسیری شمال استرالیا معمولا دو فصل بارانی و خشک وجود دارد که از نوامبر تا اوریل فصل بارانی و بین می تا اکتبر هم فصل خشک اتفاق می افتد.

اگر به آب و هوای گرم علاقه دارید باید به شمال استرالیا و سه ایالت استرالیای غربی، قلمرو شمالی و Queensland بروید و اگر ترجیح می دهید دمای هوا کمی ملایم تر باشد می توانید به ایالت های ویکتوریا، تاسمانی و استرالیای جنوبی بروید و هوای خنک تری را تجربه کنید. در واقع اینکه در هر زمان از سال در این کشور چه آب و هوایی دارد، دقیقا به این موضوع بستگی دارد که شما کدام منطقه و شهر را برای سفرتان انتخاب می کنید. در ادامه این مقاله با GerdGard.com همراه باشید تا با هم اطلاعات کامل تری در مورد آب و هوای استرالیا و بهترین زمان برای سفر به این کشور منحصر به فرد آشنا شوید.

آب و هوای استرالیا

استرالیا را می توان از لحاظ آب و هوایی به ۶ منطقه مختلف تقسیم کرد. بخش های شمالی با آب و هوای گرمسیری با میانگین دمای ۱۸ درجه سانتیگراد در زمستان، مناطق سواحل غربی کشور با آب و هوای نیمه گرمسیری و متوسط دمای سالانه ۱۸ درجه سانتیگراد، مناطق مرکزی با آب و هوای کویری که خشک ترین شرای را در بین همه بخش های کشور دارد و ماینگین دمای سالانه آن بیش از ۱۸ درجه سانتیگراد است. بخش های جنوبی کشور هم آب و هوایی سرد دارد و مناطق ساحلی جنوب شرقی هم آب و هوایی کوهستانی دارند که در مناطق اراف ملبورن بالاترین دمای ان تا ۲۲ درجه سانتیگراد برآورد می شود که سرد ترین دمای آن منفی ۳ درجه تا ۱۸ درجه است و بیشتر از ۴ ماه در سال دمای هوای آن بیشتر از ۱۰ درجه می شود.

زمستان (تابستان های استرالیا)

آب و هوای استرالیا

شاید باورش سخت باشد که در زمانی که همه اروپا سرد ترین هوای ممکن را تجربه می کند، استرالیا هوایی گرم و خشک داشته باشد. پس زمانی که صحبت از تابستان های استرالیا می کنید باید فصل زمستان را برای این سفر انتخاب کنید. سیدنی و ملبورن معمولا بهترین مقاصد تابستانی استرالیا هستند و فستیوال های جذابی در هر دوی این شهر ها برگزار می شود. جشن سال و نو و کریسمس در این فصل با تمام دنیا متفاوت است و درست وسط تابستان تمام کشور رنگ و بویی متفاوت به خود می گیرد. در ماه فوریه در سیدنی معمولا باران های ملایمی می بارد و بیشتر اوقات این باران ها انقدر زیاد نیست که اذیت کننده باشد. مناطق نزدیک به بیابان ها معمولا تابستان های گرم تری را تا ۴۰ درجه سانتیگراد تجربه می کند و از ماه نوامبر معمولا شهر های جنوبی کشور توریستی تر و شلوغ تر می شود.

بهار ( پاییز در استرالیا)

آب و هوای استرالیا

استرالیا در بهار، پاییز را تجربه می کند. بین ماه های مارچ و می که طبیعت در همه جنگل ها، پارک ها و منظره های آن رنگی طلایی به خود می گیرد و درختان نارنجی رنگ جلوه فوق العاده ای به جای جای آن می دهد. در این فصل در استرالیا می توانید در جشنواره های مختلف سنتی غذا و نوشیدنی شرکت کنید و از اوج شادی و هیجان در کنار غذاهایی خوشمزه و هوایی مطبوع لذت ببرید. در این فصل هنوز در قسمت های ساحلی شرق کشور هوا آفتابی است و هوا شرایط مطبوعی دارد و از آن جایی که هنوز تعداد توریست ها زیاد نیست معمولا هزینه ها هم پایین تر و شلوغی ها هم نسبت به تابستان کمتر است.

تابستان (زمستان در استرالیا)

آب و هوای استرالیا

زمستان زمان فوق العاده ای برای سفر به استرالیا محسوب می شود. در این فصل که بین ماه های ژوئن تا آگوست است می توانید تجربه های متفاوتی را در استرالیا به دست آورید. در قست های جنوبی کشور مخصوصا در ملبورن و آدلاید زمستان ها شلوغ تر است و توریست های بیشتری به آن سفر می کنند. هوا کمی سرد و خنک است و زمان خوبی برای بازدید از نمایشگاه ها، موزه ها و تئاتر هاست. در آدلاید هم فستیوال های مهیج و جذابی برگزار می شود که می تواند لذت این سفر را برایتان دو چندان کند. در سیدنی می توانید فستیوال های موسیقی را از نزدیک ببنید و از تماشای هنرنمایی نور در سطح شهر لذت ببرید. فقط بهتره با خودتان لباس گرم داشته باشید تا برای ساعت ها قدم زدن در بازار ها و تماشای رنگ های این شهر آماده باشید. اگر هم به تفریحات زمستانی علاقه دارید بهتر است سری به ارتفاعات استرالیا و ایالت ویکتوریا بزنید و از اسکی در این کوه ها لذت ببرید.

پاییز (بهار در استرالیا)

آب و هوای استرالیا

بهار در استرالیا از سپتامبر تا نوامبر اتفاق می افتد و همه خصوصیات ۳ فصل دیگر را در خودش جای داده است. در این فصل می توانید  زمانی را در کنار ساحل سپری کنید و یا به جزیره کانگرو و یا به تماشای شکوفه های شگفت انگیز بپردازید. بهار شباهت زیادی هم به پاییز دارد، هوا نه خیلی گرم است و نه خیلی سرد. ولی طبیعت شروع به سبز شدن و زیبا شدن می کند و به همین دلیل یکی از دیدنی ترین فصل های استرالیا محسوب می شود.

بهترین زمان سفر به استرالیا

همه فصل ها در استرالیا می تواند فصل جذاب و مناسبی برای سفر باشد. بهار و پاییز معمولا هوای دلپذیری دارد و تابستان ها گرم و زمستان ها سرد و ملایم است. به طور کلی هوا نه خیلی سرد است و نه خیلی گرم. این موضوع می تواند وابسته به سلیقه و بودجه شما در این سفر باشد. به طور کلی بهار فصل فوق العاده ای برای سفر به استرالیاست که از سپتامبر تا نوامبر است و پییز  هم می تواند گزینه مناسبی برای کسانی که دوست دارند در زمانی خلوت تر با هوایی مطبوع سفر کنند. تابستان ها معمولا شلوغ ترند و تعطیلی مدارس و کریسمس نیز در کنار آن موجب تردد بیشتر توریست ها می شود. اگر می خواهید به قسمت های شمالی کشور سفر کنید بهار زمان مناسبی است ولی قسمت های جنوبی معمولا پاییز زمان مناسب تری محسوب می شود.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *