• منو
  • منو
فستیوال های مالزی

فستیوال های مالزی

Avatar
بلیط هواپیما

مالزی سرزمین فرهنگ و فستیوال که برای هر فردی که عاشق طبیعت زیبا، فرهنگ دوست داشتنی و غذاهای بی نظیر است مقصد فوق العاده ای محسوب می شود. کشوری که در پایتخت اون کوالالامپور م یتونید مدرن ترین آسمان خراش ها و برج ها رو مشاهده کنید و در شهر دیگه ای مثل پنانگ اوج فرهنگ و تاریخ این مردم رو از نزدیک ببینید. کشوری که در اون به بهانه های مختلف جشن و فستیوال برگزار میشه و شاید بزرگ ترین علت اون وجود فرهنگ غنی و جذاب این سرزمینه. فستیوال هایی که شمارو بیشتر به مردم این کشور آشنا می کنه تا اون ها و درست به روشی که یک مالزیایی جشن میگیره شاد باشید و لذت ببرید. در این مقاله با GerdGard.com همراه باشید تا با هم مهم ترین و زیبا ترین فستیوال های مالزی رو بهتر بشناسیم.

فستیوال ها و جشنواره ها از اون دسته از رویداد هایی هستند که اگه در سفرتون از یک کشور از اون ها دیدن کنید می تونید تجربه ای متفاوت از فرهنگ و سنت های یک مقصد رو از نزدیک لمس کنید و با عقاید و افکار این مردم و نوع شادی و هیجاناتشون آشنا بشید و از پنجره جدیدی به اون کشور نگاه کنید. مالزی کشوریه که دین و گروه های مذهبی مختلفی داره و به هین دلیل مجموعه از فرهنگ ها و فستیوال های مختص به مسلمان ها، مسیحیان، بودایی ها، هندو ها، سیک ها و … در اون مشاهده میشه. شاید در هر ماه از سال جشن و رویدادی در این کشور در حال برگزاری باشه که خیلی از زمان های میتونید سفرتون رو با توجه به آب و هوا و فستیوال مشخص کنید. به طور کلی جشنواره های مالزی معمولا به و دسته تقسیم میشن، فرهنگی و مذهبی. جشنواره های مذهبی عبارتند از سال نوی مسیحی و سال نوی چینی و Deepavali و جشنواره های مختلفی که هرکدوم بسته به فرهنگ متفاوت این مردم عنوان و موضوعی مختلف داره. بیشتر افرادی که در صباح و ساراواک زندگی می کنند جشنواره هایی سنتی تر مثل برداشت سالانه و از این قبیل جشن ها دارند که طی سال ها و در گروه های قومی خودشان حفظ شده و در فرهنگ این مردم نقش بسته.

جشنواره Thaipusam

جشنواره thsipusam

جشنواره ای عجیب که بیشتر توسط جمعیت هندی هایی که در مالزی زندگی می کنند اجرا میشه و در قسمت های غربی کشور به خصوص اطراف کوالالامپور اجرا میشه. این جشنواره از اواخر ژانویه تا اوایل فوریه و درست زمانی که ماه کامل باشه برگزار میشه. در طول این جشنواره مردم بخش هایی از بدن ها و صورتشون رو سوراخ می کنند و برای توریست ها این موضوع به حدی عجیب و دیدنیه که خیلی ها رو از سراسر دنیا به سمت مالزی و کشور هایی مثل هند و تایلند می رسونه. در مالزی این فستیوال بیشتر در باتو کیو کوالالامپور و معبد هندو ها برگزار میشه و برای دیدن اون باید از ۲۷۲ پله این معبد بالا برید!

جشن سال نو چینی ها

جشن چینی ها در مالزی

معمولا جشن سال نو چینی ها در هر کشوری که باشه خیلی با شکوه و جذاب برگزار میشه و مالزی یکی از اون مقاصدیه که می تونید اوج این زیبایی و جذابیت رو از نزدیک ببینید. یکی از بزرگ ترین فستیوال های مالزی در فوریه که در خیابان ها پر از رقص شیر ها و اژدها میشه و مردم با رقص و پایکوبی سعی در بیرون کردم روح شیطان دارند. جالبه که در این فستیوال مردمی رو می بینید که در فروشگاه ها، خونه هاشون و یا حتی سر کارشون مشغول به رقصیدن هستند. اکثر مناطق شهر و مراکز خرید با فانوس های قرمز رنگی تزئین میشه و بچه ها و جوان ها پاکت قرمز رنگی به دست می گیرند تا بزرگ تر ها اون رو با پولی که خوش شانسی میاره پر کنند و به اون ang pow گفته میشه. جالبه بدونید در این روز ها مردم به کسانی که از خونه هاشون دیدن می کنند پرتقال میدن  و این موضوع خیلی بین مردم رایجه. این جشنواره در طول ۱۵ روز برگزار میشه.

جشنواره روز Wesak

جشنواره Wesak در مالزی

فستیوالی که به وسیله بودایی های مالزی جشن گرفته میشه و باید در روز یکشنبه و درست زمانی که ماه کامله اجرا بشه. بودایی های سراسر کشور به معبد میرن و مراسم مذهبی جالبی برگزار می کنند. پنانک از شهر هاییه که تعداد بودایی های اون از هر جایی در مالزی بیشتره. در این مراسم همه جا پر از شمع و گل میشه و آداب دیدنی در حین این جشن برگزار میشه که تماشای اون می تونه به شدت برای توریست ها جذاب باشه. این فستیوال در طول ماه می در شهر ها و معابد بودایی برگزار میشه.

فستیوال Deepavali

جشنواره مالزی

فستیوالی که توسط هندو ها برگزار میشه و در اون همه هندو ها خانه هاشون رو با انواع چراغ ها تزئین می کنند  تا نور بر تاریکی غلبه کنه و شیطان نابود بشه… به علاوه در این فستیوال نقاشی های جالبی با برنج های رنگی درست می کنند که طرح های زیبا و رنگی فوق العاده ای داره و در هر خانه و معبدی هم اجرا میشه تا رفاه و موفقیت به اون خانه بیاد. جالبه بدونید که در صبح زود و قبل از طلوع آفتاب در روز فستیوال مردم باید به خودشون روغن مخصوصی بزنند و در خانه مشغول عبادت کردن در کنار عود بشن و بعد از اون به سمت معابد برن. معمولا در این روز از افراد مسن تر خانواده هم دیدن می کنند و به اون ها ادای احترام می کنند و با غذاهای لذیذ و خوشمزه هندی پذیرایی میشن.

فستیوال برداشت محصول Kaamatan

جشنواره مالزی

فستیوال جذابی که در شهر صباح و در روز ۳۰ و ۳۱ می ماه برگزار میشه و یکی از تجربه های جالب فرهنگ این سرزمین محسوب میشه و از قدیم برای برداشت محصول موفق این روز هارو جشن می گرفتند و امروزه این موضوع بیشتر روی بعد اجتماعی و شادی و زمانی برای لذت بردن و جشن و موسیقی اون تاکید داره. در این روز ها مردم به خونه های هم میرن و با غذاهای و نوشیدنی های بی نظیری از هم پذیرایی می کنند و عده ای در خیابان ها مشغول جشن و پایکوبی هستند. در طول این فستیوال رقص های مخصوصی اجرا میشه که دیدن اون میتونه برای هر توریستی دیدنی و جالب باشه.

جشنواره روح گرسنه و Mooncake

جشنواره مالزی

فستیوالی که به اون فستیوال میانه پاییز هم  گفته میشه و دقیقا در روز ۱۵ ماه آگوست و سپتامبر برگزار میشه و همه جا با فانوس های رنگی تزئین میشه و ریشه این جشن به ۱۵۰۰ سال پیش  در چین برمیگرده و امروزه به خاطر وجود چینی ها در مالزی هم خیلی زیبا و باشکوه برگزار میشه… جشنی برای آماده شدن برای سرما و داشتن محصولی خوب در زمستان که در شب روزی که دقیقا وسط پاییزه و ماه کامل و زیباست جشن گرفته میشه.

جشن ملی مالزی

جشنواره مالزی

روز ملی مالزی در روز ۳۱ آگوست برای وطن پرستی، وحدت و شادی مالزییایی ها با حضور همه نژاد ها و اعتقادات مختلف جشن گرفته میشه و یک نمایش بزرگ و فوق العاده در میدان Merdeka  در کوالالامپور برگزار میشه. در این روز همه رهبران حکومتی و پادشا و ماموران کشور شرکت می کنند و از رژه های باشکوه خیابانی دیدن می کنند.  همه کشور پر از پرچم مالزی میشه و برای مردم مالزی این روز یکی از مهم ترین روز ها در سال به حساب میاد.

عید در مالزی

عید یکی از بزرگ ترین جشن های مسلمانان در مالزی و تمام دنیا به حساب میاد که معمولا روز مشخصی نداره و هر سال روز اون ممنه تغیر کنه و طبق ماه های هجری این جشن ها مشخص میشه و دقیقا مثل عید های مختلف خودمون در نظر گرفته میشه. مثلا ماه رمضان در مالزی جشن مهمیه و مردم در این ماه روزه می گیرند و در مساجد نماز می خونند و برای افطار بیشتر از غذا های که با برنج و گوشت درست شده، استفاده می کنند و بعد از اون انواع شیرینی ها و دسر های خوشمزه میخورند.

فستیوال MyBalloonFiesta

جشنواره مالزی

یک رویداد سالانه جذاب در کوالالامپور مه در اون مردم بالن های رنگی و جذابی با شکل ها و طرح های مختلف مثل دلقک، فیل،گربه و … تهیه می کنند و با بالن سواری و تماشای اون و خوردن غذاهای مختلف و خوشمزه در این روز لذت میبرند و شادی می کنند.

 

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *