• منو
  • منو
مهاجرت در آلمان

مهاجرت به آلمان

Avatar
بلیط هواپیما

آلمان کشوری که به عنوان دومین کشور محبوب دنیا برای مهاجرت محسوب می شود و بعد از آمریکا در رده دوم محبوب ترین کشور ها قرار می گیرد. بیش از ۱۲ میلیون نفر از جمعیت این کشور مهاجر هستند و ملیت هایی متفاوت دارند و این یعنی حدود ۱۴٫۸ درصد از جمعیت کشور را مهاجران تشکیل می دهند. زندگی  راحت و فراهم آوردن امکاناتی خوب برای تحصیل و آموزش در کنار جاذبه های تاریخی و فرهنگی بی نظیر باعث شده تا آلمان به کشوری فوق العاده محبوب برای زندگی تبدیل شود.

 آلمان از سال ۱۹۵۰ با عده زیادی از مهاجران روبرو شد که تعداد آن ها رفته رفته تا سال ۱۹۹۰ بیشتر شد و به خاطر شرایط اقتصادی مطلوب و پایدار بودن بازار کار عده بیشتری برای مهاجرت به این کشور اقدام کردند و همین باعث شده تا امروزه جمعیت زیادی از ساکنین این کشور مهاجرانی باشند که طی سال ها و با اهداف مختلفی وارد آلمان شده اند.

موضوع جالبی که در این مورد وجود دارد این است که علی رغم افرادی زیادی که به آلمان مهاجرت می کنند، جمعیت زیادی از آلمانی ها هم از این کشور به سمت کشور هایی مثل آمریکا مهاجرت می کنند و دقیقا بین سال های ۱۸۲۰ تا ۱۹۲۰ حدود ۶ میلیون نفر آلمانی از این کشور به سمت آمریکا مهاجرت کردند! بیشتر مهاجران آلمان از راه کشور هایی مثل ترکیه، لهستان و روسیه وارد خاک این کشور می شوند. میانگین سنی افرادی که از روسیه و لهستان به سمت آلمان می آیند حدود ۳ سال است و معمولا میانگین سنت مهاجرانی که از سمت ترکیه وارد می شوند جوان ترند و حدود ۳۳ سال هستند و معمولا آسیایی ها و آفریقایی ها محدوده سنی کمتری بین ۲۸٫۹ تا ۳۳ سال دارند. تقریبا ۱۳٫۶ درصد از افراد ۲۵ تا ۶۵ ساله ای که به آلمان مهاجرت می کنند تحصیل کرده هستند و مدرک دانشگاهی دارند. موضوع جالب توجه ای که در مورد مردم آلمان وجود دارد این است که طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۸ انجام شده تقریبا ۵۸ درصد از آلمانی ها دوست دارند که مهاجران کمتری به کشورشان بیاید و ۳۰ درصد از شرایط راضی هستند و ۱۰ درصد دوست دارند آلمان از این هم مهاجر پذیر تر شود.

برای اینکه با جزئیات مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت این کشور بیشتر آشنا شوید می توانید در ادامه این مقاله با گِردگَرد همراه باشید.

شرایط مهاجرت به آلمان

مهاجرت در آلمان

از سال ۲۰۰۵ آلمان تلاش کرد تا با تشویق افراد ماهر و با استعداد در حرفه ای خاص آن ها را به سمت این کشور بکشاند و شرایط راحتی را برای پذیرش این افراد در کشور فراهم ساخت. رشته هایی مثل متخصصات آی تی، علوم طبیعی، مهندسی و پرفسور ها همیشه در الویت این کشور برای کار بوده اند و عدم پذیرش افراد غیر حرفه ای کار را برای جذب حرفه ای ها ساده تر می سازد. در واقع بهترین روش برای مهاجرت و دریافت اقامت آلمان از طریق کار است که البته در کنار سایر روش ها در ادامه بررسی خواهد شد، پس با گِردگَرد همراه باشید…

مهاجرت از طریق کار

مهاجرت در آلمان

آلمان با داشتن یکی از بزرگ ترین اقتصاد های دنیا هنوز از کمبود متخصصین آی تی رنج می برد و تقریبا ۶۰ درصد از تجارت های این کشور نیاز به تجهیزات و افراد متخصص در این زمینه دارد، به همین دلیل سالانه حدود ۷۵۰۰۰ نفر تنها در این زمینه اجازه کار در آلمان پیدا می کنند و این موضوع موجب جذب عده زیادی از مهندسان ای تی از مقاصد مختلف دنیا از جمله ایران به آلمان می شود. به طور کل این کشور از همه افرادی که تخصص و حرفه مشخصی داشته باشند و در کار خود حرفه ای باشند برای مهاجرت و کار حمایت می کند و با سخت گیری نسبت به این موضوع سعی در جذب حرفه ای ها و عدم جذب افراد مبتدی و غیر حرفه ای دارد. به علاوه دولت آلمان به این افراد اجازه می دهد تا بعد از دریافت ویزای کاری خانواده هایشان هم به آن ها بپیوندند و حق زندگی و کار در آلمان را دریافت کنند.

مهاجرت از طریق تحصیل

مهاجرت در آلمان

برای تحصیل در این کشور باید ویزای دانشجویی دریافت کنید که برای دو سال اعتبار دارد و بعد از آن می توانید آن را تمدید کنید. جالب است که بدانید حدود ۵۴ درصد از افرادی که در دانشگاه های آلمان درس می خوانند تصمیم می گیرند که در این کشور بمانند و برای مدت بیشتری اقامت کنند. دانشجوهای دانشگاه های آلمان می توانند به صورت ۱۲۰ روز کامل تا ۲۴۰ نصفه روز را در این کشور کار کنند و بعد از فارق التحصیلی هم ۱۸ ماه فرصت دارند تا کار متناسب با رشته تحصیلیشان را پیدا کنند و در کشور بمانند.

برای این منظور باید مدارکی از قبیل فرم درخواست، پاسپورت معتبر، دو عدد عکس، مدارک پذیرش دانشگاه، گواهینامه های معتبر، مدارک زبان معتبر، مدارک دانشگاهی قبلی، سوابق تحصیلی، اثبات تمکن مالی برا تحصیل و یا داشتن حامی مالی، بیمه درمانی و مدارک معتبر زبان انگلیسی را ارائه دهید. برای مدارکی که نیاز به ۳ ماه زمان دارید کافیست ویزای شنگن داشته باشید و برای مدارک بیشتر از سه ماه باید ویزای ملی آلمان را دریافت کنید.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

دو تاجر بزرگ به نام Ernst و Young از ۵۰۰ تاجر مختلف در سراسر دنیا نظر سنجی کردند و طبق نتایجی که در این نظر سنجی اعلام شد آلمان به عنوان اولین شهر مناسب برای سرمایه گذاری در آلمان انتخاب شد که بعد از چین و آمریکا در ردیف سوم دنیا قرار گرفته است.

این نوع ویزا نیاز به مدارکی دارد که در آن باید مشخص کنید که می خواهید چه خدماتی ارائه دهید و باید سرمایه ای حداقل ۲۵۰۰۰۰ یورو در حساب داشته باشید و بعد از آن می توانید با راه اندازه کسب و کارتان در این کشور از حقوق شهروندی نیز برخوردار شوید و بعد از مدت ۳ سال شما و خانواده تان اقامت دائم این کشور را به دست آورید و تا هر زمان که دوست دارید در این کشور بمانید.

مهاجرت از طریق ازدواج در آلمان

مهاجرت در آلمان

روش دیگری که به شما کمک می کند تا بدون دریافت ویزای کار اجازه کار در این کشور داشته باشید این است که با یک فرد آلمانی یا کسی که شهروند آلمان است ازدواج کنید و اجازه اقامت و کار در آلمان را بگیرید.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *