• منو
  • منو
خرید ملک در ترکیه

شرایط خرید ملک در ترکیه برای ایرانیان

Avatar
بلیط هواپیما

با توجه به پیشرفت اقتصادی و شرایط مناسب کار و زندگی در کشور ترکیه، افراد زیادی از سراسر دنیا به خصوص کشور ایران، تمایل زیادی به خرید ملک در این کشور دارند. بیشتر افراد، تمایل دارند که ملک خود را در شهرهای ازمیر، آنکارا و استانبول خریداری کنند. البته با توجه به جذابیت هایی که این شهرها برای سرمایه گذاری در زمینه املاک دارند، قیمت ملک در آن ها نیز بسیار بالا است.

گران ترین شهر ترکیه از نظر خرید ملک، شهر استانبول است که به دلیل وجود تعداد زیاد گردشگران و فرصت های متعدد سرمایه گذاری، متقاضیان زیادی برای خرید ملک دارد. بعد از استانبول، خرید ملک در شهر ازمیر طرفداران زیادی دارد. اگر قصد خرید ملک در ترکیه را دارید، با ما همراه باشید تا مهم ترین نکاتی را که در این زمینه وجود دارد، بررسی کنیم.

بهترین مناطق در ترکیه برای خرید ملک

همان طور که اشاره کردیم، شهرهای آنکارا، استانبول و ازمیر از جمله شهرهای بزرگ و مدرن ترکیه هستند که خرید ملک در آن ها بیشتر توصیه می شود. در شهر استانبول، مناطق مختلفی وجود که تفاوت قیمت هر مترمربع آپارتمان در آن ها بسیار زیاد است. بهترین منطقه جهت خرید ملک در شهر استانبول، منطقه ببک است که گران ترین محل در این شهر و تمام ترکیه محسوب می شود.

بعد از آن مناطقی مانند بشیکتاش و بیلیکدوز برای خرید ملک توسط ایرانیان توصیه می شوند. این مناطق، با قیمت معقول و امکانات مناسب شهری، محل هایی ایده آل برای ایرانیان هستند. منطقه فاتح نیز در استانبول، از جمله محله های قدیمی با امکانات نه چندان زیاد است که معمولا ایرانیان زیادی در آن جا زندگی می کنند. اگر به دنبال خرید ملک های تازه ساز هستید، محله فاتح مکان مناسبی برای شما نیست.

قیمت هر مترمربع آپارتمان در ازمیر و آنکارا، به مراتب از استانبول کمتر است. بهترین منطقه آنکارا، کانکایا نام دارد که قیمتی معادل با مناطق معمولی استانبول دارد.

بهترین محله در شهر ازمیر نیز چشمه نام دارد که با قیمت مناسب و امکانات رفاهی و شهری متعدد، از جمله مکان های مورد علاقه برای خرید ملک توسط ایرانیان است.

 

خرید ملک در ترکیهخرید ملک در ترکیه برای چه افرادی مناسب است؟

با آن که بسیاری از افراد تمایل دارند که در کشور ترکیه ملک داشته باشند، اما توصیه می کنیم که تنها افراد واجد شرایط، نسبت به انجام این کار اقدام کنند. افراد واجد شرایط باید یکی از سه شرط زیر را دارا باشند:

در کشور ترکیه شاغل بوده و یا از طریق سرمایه گذاری، درآمد و وضعیت شغلی با ثباتی برای خود فراهم کرده باشند تا بتوانند در این کشور با درآمد مناسب و خیال راحت زندگی کنند.

به قدری پس انداز و تمکن مالی داشته باشند که بدون تحمل هیچگونه فشاری، قادر به خرید ملک مورد نظر خود در کشور ترکیه باشند.

قادر باشند که از طریق وام و یا سایر روش ها، بخشی از هزینه ملک مورد نظر را پرداخت کرده و باقی آن را در اقساط چندساله پرداخت کنند.

اگر هیچکدام از شرط های بالا را دارا نمی باشید، بهتر است که در مورد خرید ملک در ترکیه کمی بیشتر فکر کرده و راهی را انتخاب کنید که سرمایه خود را در معرض خطر قرار ندهید.

نکات مهم در هنگام خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه، همچنان که در ایران، مستلزم دقت و آگاهی بالا در این زمینه است. در زیر به مواردی اشاره می کنیم که هنگام خرید ملک، باید مد نظر قرار بدهید:

حتما قبل از خرید، با یک وکیل مجرب در این زمینه مشورت کنید. شما در حال سرمایه گذاری بخش مهمی از دارایی خود هستید؛ بنابراین مهم است که تحقیقات لازم را در این مورد انجام داده باشید.

دقت کنید که ملک را با قیمت معقول و واقعی متناسب با امکانات و محله آن خریداری کنید.

علاوه بر این، در کشور ترکیه قوانین متعددی برای خریداران خارجی املاک وجود دارد که همه ساله دستخوش تغییر می شوند؛ بنابراین توصیه می کنیم که برای آگاهی از این قوانین، حتما با یک فرد مورد اطمینان مشورت کنید.

توجه داشته باشید که در برخی از مناطق ترکیه، خرید ملک برای افراد خارجی ممنوع است. بنابراین پیش از هرچیز، از قانونی بودن خرید خود اطمینان حاصل کنید.

مانند خرید ملک در ایران، باید پیش از خرید تمام بدهی های مالی ملک از جمله وام یا قبض های آب و برق و … را بررسی کنید.

حتما در اداره ثبت ترکیه، سند ملک را به نام خود انتقال دهید.

پول ملک را تنها به صاحب آن تحویل دهید.

بهتر است که انتقال پول را از طریق بانک انجام دهید؛ در غیر اینصورت، حتما یک رسید معتبر با امضا و اثر انگشت از فروشنده دریافت کنید.

قبل از خرید ملک، سوابق آن را در شهرداری شهر مورد نظر بررسی کنید تا از صحت تمام مدارک و نبود هرگونه مشکلی، اطمینان حاصل کنید.

مراحل خرید ملک در ترکیه

برای خرید ملک در ترکیه، ابتدا باید درخواست خرید خود را از طریق اداره ثبت، رسمی کنید. این کار کمک می کند که روال اداری مربوط به انتقال سند، با سرعت بیشتری انجام شود.

بعد از آن باید پاسپورت خود را به زبان ترکی ترجمه کرده به همراه برگه پایان کار ملک، اجازه کتبی مخصوص انتقال سند برای افراد خارجی، عکس پرسنلی خریدار و فروشنده، شماره مالیاتی، تسویه حساب شهرداری و بیمه نامه منزل را در هنگام ثبت سند آماده کنید. در صورتی که نمی توانید به زبان ترکی صحبت کنید، حضور یک مترجم شفاهی در هنگام انتقال سند در محضر، ضروری است.

دقت کنید که اگر یک وکیل از جانب شما عملیات خرید را انجام می دهد، باید پاسپورت و وکالت نامه وی به زبان ترکی به صورت رسمی ترجمه شده و سفارت یا کنسولگری ترکیه در ایران نیز آن را تایید کرده باشد.

مزایای خرید ملک در ترکیه

بسته به این که هدف شما از خرید ملک در این کشور چه باشد، مزایای متفاوتی می تواند نصیب شما شود. با توجه به پیشرفت روز افزون ترکیه از نظر اقتصادی، خرید ملک در این کشور به یکی از راه های مطمئن برای سرمایه گذاری بدل شده است. علاوه بر این، با داشتن یک ملک در ترکیه، می توانید رفت و آمدهای راحت تری برای گسترش تجارت و کسب و کار خود به این کشور داشته باشید.

اما بیشتر ایرانیان، با هدف اخذ اقامت کشور ترکیه، اقدام به خرید ملک در این کشور می کنند. اخذ اقامت موقت ترکیه، این امکان را برای شما فراهم می کند که در بانک های این کشور حساب بانکی افتتاح کنید، فرزندان خود را در مدارس این کشور ثبت نام کرده و به سادگی در هر سال، اقامت موقت خود را تمدید کنید.

نحوه دریافت اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

همان طور که گفتیم، یکی از مزایای اصلی خرید ملک در ترکیه، امکان اخذ اقامت این کشور است. از سال ۲۰۱۸ تاکنون، قوانین مربوط به خرید ملک و سرمایه گذاری برای کسب اقامت ترکیه تغییرات قابل توجهی داشته است. در حال حاضر، افرادی که حداقل ۲۵۰ هزار دلار صرف خرید ملک در ترکیه کرده باشند، می توانند اقامت موقت این کشور را دریافت کنند. در صورتی که بین ۵ تا ۸ سال در این کشور با اقامت موقت زندگی کرده و حق بیمه خود را نیز پرداخت کنید، می توانید برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنید. از زمانی که برای اخذ اقامت دائم اقدام کنید، احتمالا حدود یک سال طول می کشد تا پاسپورت این کشور را دریافت کنید.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *