• منو
  • منو
اقامت ترکیه

شرایط دریافت اقامت ترکیه

بلیط هواپیما

ترکیه کشوری اوراسیایی است که در شمال غرب خاورمیانه واقع شده این کشور، کشوری کوهستانی و پر بارش است و همچنین دارای موقعیت جغرافیایی بسیار عالی می باشد که آب و هوای بسیار عالی و منطق گردشگری زیادی دارد به همین دلیل هر ساله تعداد زیادی از مردم برای گرفتن اقامت در این کشور زیبا اقدام می کنند، حال ما می خواهیم در ادامه این مقاله شما را برای گرفتن اقامت در ترکیه راهنمایی کنیم.

برای گرفتن اقامت ترکیه ۲ روش وجود دارد: یکی اقامت دائم و دیگری اقامت موقت

اقامت موقت به اقامتی گفته می شود که مدت زمان محدودی به مسافران می دهد اجازه می دهد که در ترکیه بمانند، این اقامت یا به قصد گردش است یا برای انجام فعالیت اقتصادی و تحصیل؛ اقامت موقت می تواند قابل تمدید باشد.

اما اقامت دائم به اتباع خارجی اجازه می دهد به طور دائم در این کشور زندگی کنند و شهروند این کشور باشند برای گرفتن اقامت دائم از هر روشی ۵ تا ۸ سال طول می کشد. به طور معمول برای گرفتن اقامت دائم ابتدا باید یکی از روش های اقامت موقت قابل تمدید دریافت کرد و بعد از چند بار تمدید و گذشت زمان مشخص و داشتن شرایط مربوطه به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کرد که اقامت موقت به اقامت دائم تبدیل شود.

اقامت توریستی ترکیه بدون ویزا

این نوع اقامت ۳ ماهه است که ایرانیان بدون نیاز به ویزا می توانند به ترکیه بروند فقط توجه داشته باشید که در این نوع اقامت اجازه تجارت یا تحصیل را ندارید.

اقامت توریستی ترکیه ۶ ماهه با دفترچه اقامت

اگر قصد دارید مدت زمان بیشتری در ترکیه بمانید باید اقامت ۶ ماهه بگیرید، گرفتن این نوع اقامت تقریبا ۱۵ روز طول می کشد، در این نوع اقامت نیزمانند اقامت ۹۰ روزه نمی توانید به تجارت یا تحصیل مشغول شوید. توجه داشته باشید برای خرید ملک در ترکیه حتما باید دفترچه اقامت را به همراه خود داشته باشید و نکته قابل توجه دیگری که وجود دارد این است که در صورت داشتن اجاره نامه منزل مسکونی که توسط یکی از دفاتر اسناد ترکیه ثبت شده باشد شما می توانید اقامت یک ساله بگیرید.

اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه

برای گرفتن این نوع اقامت باید در آزمون تومر(مرکزآموزش زبان ترکی) شرکت کنید و مدرک تومر داشته باشید. پس از این برای پذیرش در یک دانشگاه یا آموزشگاه در ترکیه اقدام کنید اینگونه شما می توانید ویزای تحصیلی بگیرید.

اقامت ترکیه از طریق کار و استخدام

برای این منظور لازم است یک شرکت در ترکیه از شما دعوت به همکاری کند، شرکت های ثبت شده می توانند با توجه به تخصص مورد نیاز خود برای افراد متقاضی از وزارت کار این کشور درخواست اقامت کنند، در صورت قابل قبول بودن این موضوع شما می توانید اقامت یکساله در ترکیه بگیرید.

توجه کنید طبق قانون وزارت کار کشور ترکیه اگر همزمان با دعوت شما شخصی با همان تخصص که پاسپورت ترکیه دارد بیکار باشد اولویت با آن شخص می باشد. بنابراین گرفتن این نوع اقامت برای ایرانیان کمی مشکل است اما غیر قابل انجام نیست و حتی افراد زیادی ازاین طریق موفق به دریافت اقامت شده اند. پس از اینکه شما استخدام شدید می توانید اقامت یکساله دریافت کنید و پس از ۵ سال کار در کشور ترکیه اقامت شما به اقامت دائم تبدیل می شود.

اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت        

تنها با ثبت شرکت نمی توانید اقامت بگیرید اما اگر شرکت شما موفق به اجازه کار شود شما می توانید اقدام به دریافت اقامت ۶ ماهه کنید پس از آن در صورت اجازه وزارت کار می توانید اقامت یک ساله دریافت کنید به همین ترتیب بعد از پایان یکسال اقامت شما  تمدید می شود و بعد از گذشت ۵ سال در صورت فعال بودن شرکت شما موفق به دریافت اقامت دائم می شوید.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

شما می توانید در صورت ازدواج با یک شهروند ترکیه اقامت این کشور را بگیرید و بعد ۳ تا ۵ سال درخواست اقامت دائم نمایید. در صورتی که شما می خواهید از این طریق اقدام به گرفتن ویزا کنید باید بدانید که ازدواج شما نباید صوری باشد و حتما می بایست مدارکی مبنی بر صوری نبودن ازدواج خود ارائه دهید، فردی که با آن ازدواج می کنید خود نباید پناهنده ترکیه باشد؛ این پروسه تقریبا ۳ تا ۵ سال طول می کشد و در این مدت پلیس ترکیه تحقیقاتی در زمینه صوری نبودن ازدواج شما انجام خواهند داد.

 اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

طبق قانون ۶۴۵۸ که در روزنامه رسمی کشور ترکیه منتشرشد اتباع خارجی با خرید ملک می توانند اقامت یکساله بگیرند و با تمدید اقامتشان تا ۵ سال می توانند اقدام به گرفتن اقامت دائم کنند. اقامت از طریق ملک دردسر های اقامت با ثبت شرکت را ندارد و همچنین شما شاهد سود سرمایه گذاری و افزایش قیمت در بخش املاک ترکیه خواهید بود.

 در آخر اگر بخواهید به راحتی در ترکیه اقامت بگیرید راحت ترین راه ثبت شرکت یا خرید ملک است اما اگر یک درخواست کاری داشته باشید اقامت کاری هم روش بسیار خوبی می باشد.

توجه کنید که هیچ روش مهاجرتی وجود ندارد که بدون اقامت موقت در این کشور اقامت دائم بگیرید و حداقل ۵ سال  باید به کار و زندگی در این کشور مشغول باشید که بتوانید اقامت دائم بگیرید پس گول تبلیغات عوام فریبانه را نخورید.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *