• منو
  • منو

حمل و نقل در ترکیه

Avatar
بلیط هواپیما

ترکیه تقاطعی در میان شرق و غرب و تاریخی و فرهنگی از گذشته های دور با آثاری به جا مانده از روم باستان، کاخ های عثمانی و صومعه های بیزانس که برای هر توریستی از هر نقطه دنیا جذابیت هایی در خود جای داده. همین توریستی بودن کشور باعث شده تا شبکه حمل و نقل گسترده ای در تمام شهر های داشته باشه و گردشگر ها بتونند با کمترین و به صرفه ترین هزینه های ممکن در شهر های مختلف این کشور زیبا جابجا بشن. اما برای اینکه بدونید شرایط حمل و نقل و هزینه های کلی جابجایی و همچنین گزینه هایی پیش روتون رو بدونید، بهتره در ادامه با GerdGard.com همراه باشید.

کارت حمل و نقل

حمل و نقل در ترکیه

معمولا اکثر شهر های بزرگ و توریستی ترکیه کارت حمل و نقل مخصوص به خودشون رو دارند که می تونید با تهیه این کارت از مترو، قطار، تراموا و اتوبوس استفاده کنید و به راحتی و با هزینه کمتری در سطح شهر جابجا بشید. هزینه اولیه این کارت ها هم حدود ۱۰ لیره و تقریبا ۶ لیر اون به عنوان شارژ اولیه در نظر گرفته میشه و قابل استفادست. به طور کلی برای هر شهری باید کارت حمل و نقل مربوط به اون شهر رو خریداری کنید که به غیر از مینی بوس های شخصی می تونید برای اکثر وسایل حمل و نقل عمومی از این کار ها استفاده کنید.

در مورد شهر توریستی استانبول، می تونید از همه کیوسک ها، سوپر مارکت ها، باجه ایستگاه ها و دستگاه های زرد رنگی که در ایستگاه ها هستند، استانبول کارت تهیه کنید که به صورت کارت های ۱ مسیره و ۵ مسیره فروخته میشه و امکان خرید این کارت ها مثل کشور های اروپایی به صورت روزانه و هفتگی وجود نداره و باید برای مسیری که از اون استفاده می کنید، شارژ داشته باشید.

قیمت کارت های یک مسیره هم برای هر فرد حدود ۵ لیر میشه. هزینه اون هم برای لوازم حمل و نقل مختلف به شرح زیر محاسبه میشه:

  • برای هر مسیر اتوبوس حدود ۲٫۶۰ لیر
  • برای هر مسیر تراموا حدود ۲٫۶۰ لیر
  • برای هر مسیر مترو حدود ۲٫۶۰ لیر
  • برای هر مسیر ماشین های برقی حدود ۲٫۶۰ لیر
  • برای هر مسیر فونیکولار حدود ۲٫۶۰ لیر
  • برا هر مسیر کشتی حدود ۲٫۶۰ تا ۴ لیر

همچنین برای شهر های دیگه ای مثل آنکارا هم باید آنکارا کارت، برای آنتالیا باید آنتالیا کارت و… تهیه کنید و با استفاده از اون ها از شبکه حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

مترو

متروی ترکیه

شبکه حمل و نقل مترو در ۵ شهر ترکیه وجود داره و شهر های استانبول، آنکارا، ازمیر، آدنا و بوسا به این سیستم مجهز هستندکه می تونید توی سفرتون به این شهر ها به راحتی از مترو برای جابجایی استفاده کنید اما به طور کلی شبکه مترو استانبول با ۹ خط و ۷۰ ایستگاه در سطح شهر شرایط گسترده تری رو برای حمل و نقل فراهم کرده. ساعت کار ترو هم معمولا از ۶ صبح تا ۱۲ شبه و در استانبول مسیر فرودگاه به عنوان  آخرین مسیر تا حدود ساعت ۱ شب کار میکنه. هزینه مترو هم مثلل اتوبوس و با استفاده از کارت حمل و نقل یا بلیط حدود ۲ لیر میشه.

اتوبوس

اتوبوس ترکیه

اتوبوس ها گزینه های رایجی در جایجایی شهری هستند که معمولا برای خرید بلیط مسیر های بین شهری باید از کیوسک ها، ایستگاه ها  اقدام کنید که هزینه اون هم مثل مترو حدود ۲٫۶۰ لیر میشه. برای مثال برای مسیر ۴۵۰ کیلومتری بین  استانبول تا آنکارا که حدود ۶ تا ۷ ساعت هم طول میکشه باید حدود ۴۰ تا ۸۰ لیر هزینه کنید و اتوبوس ها هم معمولا هر ۱۵ دقیقه یک بار حرکت می کنند و تنها توی این شهر حدود ۴۰۰ خط اتوبوس وجود داره که حمل و نقل شمارو به همه قسمت های شهری و بین شهری راحت میکنه.

دلموش (Dolmus)

دلموش ترکیه

دلموش های در واقع اتوبوس هایی در مقیاس کوچک تر، سریع تر و راحت تر هستند که هزینه خیلی ارزونی هم دارند. این دولموش ها مدل های قدیمی و جدیدی دارند در واقع تاکسی های اشتراکی هستند که بگنجایش اون ها حدود ۸ نفره و توی اون ها خبری از بلیط های الکترونیکی و کارت نیست و شخصی در اون وظیفه جمع کردن کرایه ها رو داره و یا باید مستقیما هزینه رو به راننده پرداخت کنید. قیمت اون هم با توجه به مسیری که طی می کنید تعیین میشه و معمولا از ۳ تا ۵ لیر در نظر گرفته میشه.

تراموا

تراموا ترکیه

در حدود سال ۱۹۹۲ شبکه تراموا در ابتدا در شهر استانبول راه اندازی شد و در سال ۲۰۱۵ برنده جایزه بهترین سازمان دهی سیستم تراموا در مقیاس بزرگ شد و بعد از اون کم کم پیش زمینه ساخت و بهره برداری تراموا در سایر شهر ها هم فراهم شد. استفاده از تراموا بیشتر توی شهر های استانبول، ازمیر، آنکارا، بورسا، اسکی شهر، کایسری و گازی آنتپ رایجه و توی بعضی مسیر ها معمولا خیلی شلوغ هستند و ممکنه بعد از سوار شدن هم جا برای نشستن نداشته باشید. ایستگاه های مختلف معمولا ساعت های کاری متفاوتی دارند و بهتره توی هر شهر در مورد برنامه و ساعت های فعالیتشون هم اطلاع پیدا کنید.هزینه اون هم مثل مترو محاسبه میشه و حدود ۲٫۶۰ لیره.

قطار

قطار ترکیه

شبکه حمل و نقل ریلی استانبول بر خلاف اتوبوس ها همه سراسر کشور در دسترس نیستند و تنها برای بعضی شهر ها و مسیر ها خاص از اون ها استفاده میشه. هزینه قطار معمولا نسبت به اتوبوس ها هم ارزون تره. هزینه قطار  پر سرعت از آنکارا به استانبول حدود ۷۰ لیر میشه و تقریبا ۳:۳۰ ساعت هم طول می کشه و از آنکارا تا ازمیر هم باید حدود ۲۲ لیر  پرداخت کنید که کمتر از ۲ ساعت شمارو به این شهر می رسونه.

تاکسی

تاکسی ترکیه

مثل همه کشور ها تاکسی های ترکیه هم برای مسافران قیمت بالا تری درخواست می کنند و سعی می کنند تا از تاکسی متر استفاده نکنند تا هزینه بیشتری از توریست ها دریافت کنند اما اگه هوشیار باشید و تا در مورد قیمت و سالم بودن تاکسی متر اون ها مطمئن نشدید، سوار نشید، می تونید برای خیلی از مسیر ها و مواقعی که گزینه های دیگه در دسترسون نیست از تاکسی برا جابجا شدنتون استفاده کنید.

به طور کلی تعداد تاکسی ها در سطح شهرهای ترکیه خیلی زیادند و توی همه قسمت ها و همه ساعت ها می تونید به راحتی تاکسی بگیرید. طبق قانون همه تاکسی ها باید از تاکسی متر و قیمت های مشخصی استفاده کنند ولی خیلی از راننده ها قبل از حرکت اظهار می کنند که تاکسی مترشون خرابه و راحت ترین کاری که می تونید توی این مواقع انجام بدید اینه که تاکسی رو انتخاب کنید که مشکلی با حساب کردن مبلغ با تاکسی متر نداشته باشه!

در مورد کرایه های هم باید بدونید که معمولا نیمه شب ها وو ساعت ۶ صبح هزینه ها حدود ۵۰ درصد بیشتر محاسبه میشه که معمولا د رمورد تاکسی هایی که مسیر های مشخصی رو طی می کنند روی تابلو های ایستگاه تاکسی قیمت ها هم مشخص شده. هزینه تاکسی هم از ۴ لیر شروع میشه و به ازای هر کیلومتر ۳ لیر به اون اضافه میشه. در مورد کرایه ها هم سعی کنید حتما هزینه رو به لیره پرداخت کنید تا راننده ها هم براتون درست و راحت حساب کنند. همچنین م یتونید از تاکسی های اوبر برای جابجایی تون استفاده کنید که هزینه پایه اون هم ۴ لیره و برای هر کیلومتر ۲٫۵ لیره اضافه میشه و حداقل مبلغ پرداختی هم ۱۰ لیره.

تاکسی آبی

تاکسی آبی ترکیه

خدمات تاکسی آبی در اکثر شهر های بزرگ ساحلی وجود داره و یکی از بهترین راه ها برای جابجایی های سریع و البته جذاب ترکیه به حساب میاد؛ همچنین برای رفتن به جزایر اطراف شهر ها هم می تونید از این تاکسی های آبی استفاده کنید. مثلا توی مسیر های آنتالیا یه کمر یا برعکس معمولا نسبت به تاکسی های دریایی که توی استانبول هستند خلوت تر هستند و به خاطر همین هم فقط ۲ بار در روز حرکت دارند ولی توی استانبول چون شهر توریستی تر و شلوغ تر این تاکسی ها دفعات بیشتری جابجا میشند. فقط یادتون باشه در فصل های سرد و زمستانی ممنکه آب کمی مواج باشه و این موضوع می تونه برای بعضی ها ناخوشایند باشه. هزینه این تاکسی ها هم معمولا از حدود ۶ لیر شروع میشه.

ترک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *